Bude sociálnědemokratický koutek?

Avatar
Původní autoři

Petra Sedláčková
9.12.2016  Vaše věc

Vývoj volebních preferencí a volebních výsledků sociální demokracie v posledních čtyřech letech má stále sestupnou tendenci. Po výsledku cca 15 % hlasů v krajských volbách obvykle dosti přesná agentura pro výzkum veřejného mínění TNS Aisa přišla před týdnem s volebními preferencemi na úrovni 14 % voličů s tím, že ČSSD zaostává za Babišovým hnutím ANO téměř o 20 %.


Pokud bude vývoj pokračovat po této trajektorii i nadále, lze dovodit, že v okamžiku voleb do poslanecké sněmovny by se volební výsledek ČSSD mohl pohybovat mezi 8 – 10 procenty.

Na sobotním ÚVV ČSSD, tedy na schůzi nejvyššího orgánu ČSSD mezi sjezdy, má tato strana jedinečnou možnost rozpoutat úplnou tsunami programových a dalších návrhů, jejichž realizací začne s Babišem postupně srovnávat krok. Nic ovšem nenasvědčuje tomu, že tomu tak bude. Vedoucí činitelé ČSSD jsou zřejmě natolik vystresovaní z dosavadního vývoje, že dělají chyby jako na běžícím pásu. Po nedělním oznámení volebních preferencí společností TNS Aisa, která hovoří o 14 %, došlo k několika takovým chybám.

Ministryně Marksová Tominová, místopředsedkyně ČSSD etc., přišla v Babišových novinách se sdělením, které naznačuje, že vedení strany už je vlastně smířené s 2. místem ve volbách. Sobotkovo vedení zřejmě sází na to, že Babiš je pak stejně, i po prohraných volbách, z útrpnosti vezme do vládní koalice. No ale co když Starostové s lidovci nebo komunisté budou v okamžiku sněmovních voleb silnější?

Nový ministr zdravotnictví Ludvík zase ukázal, jak pěkně kašle na zákon o státní službě a jak vlastně ani nezná chod státní správy, což by však jako ministr měl ovládat jako malou násobilku… Vyhozením dvou náměstkyň z ministerstva zdravotnictví dá ostatně ČSSD ostatním návod, jak postupovat v rámci “noci dlouhých nožů”, která nastane v režii nové vládní koalice po příštích sněmovních volbách.

Ministr a 1.místopředseda strany Chovanec přichází s naprosto bludným nápadem na uplatnění nejen velmi potřebné sektorové daně, ale progresivního zdanění u všech právnických osob. Po komunikačních chybách při schvalování EET z posledních dvou týdnů a tímto návrhem se ČSSD zřejmě rozhodla vydat malý a střední podnikatelský stav zcela do rukou A. Babiše…

Další nehoráznost, která se objevila v tisku, má na svědomí nový ministr bez portfeje, předseda Legislativní rady vlády, Chvojka. Ten přesvědčuje redaktory o tom, jak během deseti měsíců do voleb vytvoří a prosadí nový zákon o lobbismu. To by se prostě nepodařilo ani politickému A. Einsteinovi. Chvojka je přitom již druhé volební období členem poslanecké sněmovny, ale o jejím chodu zřejmě stále mnoho neví…A tak vypráví pohádky.

Neočekávám, že dojde ke smršti nápadů a k takové duchovní obrodě vedení strany a ministrů, která by zahnala A. Babiše do defenzivy, takže lze očekávat, ČSSD může ve sněmovních volbách získat kolem osmi až deseti procent hlasů. To znamená, že se pak v poslanecké sněmovně vytvoří malý „koutek“ sociálně demokratických poslanců v rozsahu cca 20 mužů a žen naprosto bez významu. Jak to funguje či nefunguje, se nynější sociálně demokratičtí poslanci mohou jít podívat na klub ODS, který také vytvořil ve sněmovně jen jakýsi stranický koutek.

Současně ovšem předseda ČSSD Sobotka přichází s nápadem, jak centralizovat rozhodování o konečné podobě kandidátek do sněmovny do svých rukou. Pardon, do rukou předsednictva ČSSD, aby to nebylo tak okaté. Tedy ne již kraje, které o tom dosud celkem demokraticky rozhodovaly, ale předseda ČSSD. To je popření stranické demokracie a předseda Sobotka se tedy alespoň v tomto směru vydává v Babišových stopách, když tedy už ne zvyšováním volební podpory své strany podle Babišova vzoru.

Pokud budou zvolení do sněmovny poslanci jen lidé vygenerovaní Sobotkou a jeho vedením, je možné očekávat jejich naprostou loajalitu i v situaci, kdy se zjistí – po kolikáté už – že B. Sobotka zavedl stranu do bažiny a tam se strana propadá stále hlouběji a hlouběji do bahna.

Je potřeba, aby si členové ČSSD v krajích uvědomili, o co tady jde. Ani po tragickém volebním výsledku díky svému novému „zlepšovacímu nápadu“ ohledně kandidátek B. Sobotka nebude pak nikým vyzýván, aby opustil vedení strany. Případný nový, na sjezdu následujícím po volbách zvolený, předseda, bude mít velmi těžkou práci s odbojným poslaneckým klubem, ve kterém bude 80-90 % poslanců podporovat Sobotku a jeho hrobařskou politiku.

Krajské organizace ČSSD by měly projevit starost o příští vývoj této strany. Oněch 10 % podpory znamená, že by v krajích, jako je třeba Karlovarský nebo Liberecký, nemusel být žádný poslanecký mandát. Ve středně velkých krajích jeden poslanecký mandát a ve velkých krajích dva mandáty poslanců.

To znamená, že by se politická reprezentace této strany smrskla zhruba na úroveň současného klubu ODS. To není hororová vize, to je realita, která přijde na řadu, pokud vedení ČSSD nezačne něco dělat.

Takovýto pokles počtu zvolených poslanců bude samozřejmě fatální. Bude ve svých důsledcích znamenat i další fatální pokles peněz státu do stranické pokladny za získané mandáty. Jinak řečeno, ČSSD by ani pod novým, zcela osvíceným vedením, i když by v čele strany stál po Sobotkově odchodu politicky naprosto geniální člověk, neměla šanci se z této situace malé politické strany již nikdy dostat.

– – –