Podaří se na Krymu rozsvítit vánoční stromeček?

Avatar
Původní autoři

21. 12. 2016, Alena Bardovská – video, Petr Ďoubalík –  doplnění a titulky

Vánoce se blíží i do Sevastopolu (Krym, RF)

Stále ještě nezapomínám žasnout nad vymožeností doby – internetem. Tolik fantastických človíčků běhá po světě a dává si práci, aby nám přinesli informaci z první ruky. Proběhnou se s kamerou třeba po svém městě a za pár minut se na to my, na druhém konci světa, můžeme podívat. Jak neohrabaná a nevěrohodná jsou najednou velká média, která přebírají od zpolitizovaných agentur přebrané zprávy od přebraných figur (kupříkladu SOHR o Sýrii) a ještě nám to předžvejká přebraný redaktůrek, abychom to snad nepochopili jinak, než bylo určeno. Lidová žurnalistika (“lidožur”) – to je konkurence! Může zachránit svět! Už Jan Amos Komenský radil: “Nemluv – ukaž!”

Jeden z těch bezva človíčků je čiperka Alenka Bardovská. Neúnavně vypouští jedno video za druhým, zajímá ji vše, co se děje na Krymu, kde sama žije.  Ukazuje zajímavosti, města, památky, pláže, zboží v obchodech, restaurace, ceny. Dává tipy na výlety, porovnává stav opravovaných silnic, jak se staví most (rozpůlená obrazovka: stav před a nyní). Někdy zapne kameru nonstop, aby reportáž byla důvěryhodnější, nesestříhaná, a jde, ptá se lidí, zjišťuje jejich názory. V posledních týdnech dělala sbírku na kvadroptéru, a tak se můžeme těšit, že příští rok uvidíme její Krym i z ptačí perspektivy.

Stále víc slyším od přátel: “Já už nevěřím nikomu a ničemu!” A já si říkám, že “lidožur” to může změnit.

Včera se Alenka podívala, jestli se sevastopolčanům podaří rozsvítit vánoční stromeček. Určitě to není video nikterak “politicky” zásadní, ale vybral jsem ho, protože se u nás o Krymu sice hodně mluví, ale doopravdy o něm víme žalostně málo.

Udělal jsem titulky, abychom mohli spolu s Alenkou nasát atmosféru předvánočního Sevastopolu. Ani trochu nikoho nenutím, aby si to pustil. Naopak. Jistě to bude našimi šmírovači vyhodnoceno jako proruská propaganda a mohli byste se sledováním stát spolupachateli vlastizrady. Tak si to dobře rozmyslete!
P.S.: Kdybych byl redaktorem ČT, nazval bych toto video: “Na Krymu se až na třetí pokus podařilo rozsvítit vánoční strom!” Splnil bych své poslání a lidem by třeba nedošlo, že je to lidová tradice.

Název videa:
Jak oblékli Sevastopol. Kde oslavím Nový rok? Vánoční strom! (Jólka). Zima na Krymu. Vlad Topalov (20. 12. 2016)
pokud se vám titulky nezobrazují automaticky, klikněte si pro ně (nastavení/titulky/čeština)

Rozšiřující učivo pro zájemce: miniaturní ochutnávka Krymu od Crimea Aerial Timelab (než si Alena koupí vlastní dron)