Sankce nefungují – do vánoční Moskvy propašovali pražský trdelník!

Avatar
Původní autoři

17. 12. 2016, Petr Ďoubalík, zdroj Vesti24

Hlavní město (Moskva) dnes začalo svoji “Cestu do Vánoc”, tak se jmenuje velký zimní festival. Jeho hosty čekají jarmarky, karnevaly, ohňová šou i balet na ledu. Dnes večer se ve městě rozsvítily pohádkové instalace, do nového roku vedou třpytivé tunely. 

Krátké video ze včerejších zpráv s překladem z mluveného slova.

Všechna ta nádhera a sváteční ulice podle naší reportérky Šušan Minasjan:

0:21
Zahájit cestu je nutno půchodem skrz takové brány, jen tak je možno se dostat do “města – pohádky”, kde není místa pro smutek a pod zdejšími oblouky lze již tradičně zadat novoroční přání, již jsou postaveny (oblouky).

Najednou na 11 náměstích vytvořily jednotnou linii scénáře současného svátku. V centru je teď nejlepší chodit pěšky, prochází se světelnými tunely, které vedou hosty na vánoční náměstí, nejdelší je 100 metrový, skládá se z třpytivých sněhových vloček, na Carském bulváru.

0:55
Je to moc krásné, my tu stojíme a fotíme se, hledáme nejlepší záběr…
1:03
Království sněžné královny na Puškinově náměstí, tam je unikátní světelno-hudební zařízení, které nemá obdobu ve světě. Ze sněžného lesa zní každou půlhodinu známé ruské i zahraniční vánoční melodie…
1:20
Nemáme slov, přijely(i) jsme z daleka, z teplých krajů, z Izraele, tady přijímáme mnoho krásy, nebyly(i) jsme 26 let v Rusku.

1:25
Tverská ulice do Puškinova náměstí a Kremlu je určitě nejasnější ve městě, dnes tady naplno rozsvítili světelnou výzdobu. Na Tverském náměstí, v pohádkové vesničce s útulnými domky vítá hosty ruský Děda Mráz a jeho finský kolega Joulupukki… Tyto stánky jsou bezvadné zvláště v mrazivém počasí, tady se můžete ohřát, pořídit dárky a sníst něco dobrého, třeba národní české “trdelníky“.
1:59
…vánoční, chutné, evropské pohoštění přímo z Prahy!
2:03
Hlavním místem novoročního festivalu se tradičně stalo Manéžní náměstí…
“Přijdte, my vám splníme novoroční přání!”
2:17
Svátek sotva začal a lidí je tu už hodně. Tato “jolka”, živá a vysoká, se jistě stane v tomto roce nejpopulárnějším místem pro autoportréty (selfie). Na náměstí Revoluce už je fronta, všichni se chtějí sklouznout ze 100 metrové “hory”, také tu běží divadlo, hrát budou každý den 4 představení baletu na ledu, Ščelkunčik (Louskáčka), Labutí jezero, Čipollino (Cibuláček) a Bělosněžka (Sněhurka).
2:40
Udělat zastávku při tomto putování je možné nejen v centru města, tento rok jsou vánoční náměstí ve všech částech hlavního města a budou po celý měsíc…
překlad z mluveného slova: Ďouba
Video:

Odkaz na video
Název videa pro vyhledávač (YouTube):
Москва красочно путешествует в Рождество

Rozšiřující učivo pro zájemce:
100 metrová klouzačka

Odkaz na video
Název videa pro vyhledávač (YouTube):

У стен Кремля появилась Царь-горка