Síly NATO “prošvihly” průchod ruských ponorek přes Gibraltar

Avatar
Původní autoři

16. 12. 2016       zdroj
Protiponorkové síly NATO hledají ve Středozemním moři dvě ruské jaderné ponorky, které, pravděpodobně, sledují letecké úderné skupiny francouzského a amerického námořnictva. Oznámil to list Izvestija a upřesnil, že se jedná o ponorky projektu 949A Antěj, které jsou v klasifikaci NATO nazývány Oscar-2. Tyto ponorky jsou vybaveny protilodními raketami Granit, které byly vyvinuty k ničení nepřátelských letadlových lodí.

S odvoláním se na odborné zahraniční prameny píše list o výrazně zvýšené aktivitě protiponorkových letadel P-8-A Poseidon, která v pondělí úporně pročesávala oblast jihovýchodně od Kypru, kde se nacházejí dvě letecké úderné skupiny NATO, vedené letadlovými loděmi Eisenhower a Charles de Gaulle.

“Zajímavé na tom je, že výskyt ruských ponorek v blízkosti lodí nebo infrastruktury NATO poskytuje evropským expertům důvod pochybovat o účinnosti stávajících protiponorkových sil, konstatuje list. Dříve velení francouzského námořnictva oficiálně uznalo skutečnost opakovaného výskytu ruských jaderných ponorek poblíž teritoriálních vod země – v Biskajském zálivu. Tehdy náčelník štábu námořnictva médiím oznámil, že loďstvo nemá dostatek sil, aby kontrolovalo celé pobřeží, navíc musí pravidelně vyčleňovat letadla na pomoc spojencům, u nichž je situace s protiponorkovou ochranou ještě horší”.

Veterán ponorkář Igor Kurdin Izvestiím také sdělil, že oslabení protiponorkových sil NATO je normální jev.

“Dlouhou dobu neměly cvičení. Vrátili jsme se do světového oceánu a jejich protiponorkové síly na to nebyly připraveny. Kromě toho máme nové taktiky a technické možnosti, výrazně se zvýšilo utajení. Výsledkem je, že se jim podařilo “prošvihnout” ponorky, které pluly k Gibraltaru a pak je s údivem odhalily již nedaleko od svých leteckých úderných skupin”, konstatoval ponorkář.


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová