Teď jde ČSSD o všechno!

Avatar
Původní autoři

Jiří Paroubek 
16.12.2016   Vaše věc

Zasvěcenci dnes říkají, že celý případ monstrózní policejní operace zatýkání osob, údajně v nedávné minulosti vytvářejících organizovanou zločineckou skupinu promyšleně vylupující evropské peníze v ROPu Severozápad, čekal na realizaci tři měsíce.

Zničující politický potenciál kauzy

Typické pro charakter dnešního politického boje je to, že celou kauzu začala ihned po zatýkání velice detailně a zejména masívně rozpracovávat Babišova média. A ta ostatní, cítící krev, se záhy přidala. A média jen tak nepřestanou a potrestají každou komunikační chybu…

Pro ČSSD má celá kauza naprosto zničující potenciál. Pokud ještě před týdnem její vysocí funkcionáři snili o 18 – 20 % voličů za deset měsíců ve sněmovních volbách, dnes jim musí být jasné (a možná, že ještě není), že tato kauza může zcela zničit důvěryhodnost a tedy i budoucnost ČSSD. Její racionální vyřešení má pro ČSSD naprosto existenční charakter. Pokud ji předseda strany a vedení nezvládnou, dojde během několika příštích týdnů k naprosto dramatickému propadu volebních preferencí ČSSD. A to na úroveň, o níž se vůbec bojím uvažovat.

Předseda strany se v této klíčové chvíli nemůže zříkat odpovědnosti za politické vyřešení dopadu kauzy na stranu jako celek. I když s kauzou žádnou přímou spojitost nemá. Podle Stanov ČSSD je celá věc zcela jasná. Komu bylo sděleno obvinění, měl by okamžitě odejít ze všech stranických funkcí a pozastavit své členství ve straně. Prostě platí princip presumpce viny. ČSSD se ve svém vlastním zájmu musí oddělit od lidí figurujících v této kauze. Čekat dlouhá léta na výsledek soudních pří a odvolávání by mělo zcela zničující dopad na politické pozice ČSSD. Tato strana by se vydala na cestu polských sociálních demokratů. Tedy do propasti a politického zapomnění. Pokud však B. Sobotka projeví rozhodnost, může to pozici ČSSD naopak posílit.

Podobně se konečně vyvíjela na jaře 2006, pár měsíců před sněmovními volbami, pseudokauza biolíh. Také tehdy policie (Kubiceho útvar ÚOOZ) provedla spektakulární zatýkání čtyř sociálních demokratů, sesypala je do jednoho kornoutu se zjevnými šibaly, což bylo podpořeno také mocnou mediální kampaní. Ty lidi – byť, jak se později ukázalo, byli zcela nevinní – nebylo možné za daných poměrů v mediích uhájit. Byl by to nerovný boj končící fatálními ztrátami ve volbách do sněmovny, které byly pár týdnů poté.

Rozhodný zákrok spočívající v rychlém vyloučení čtyř obviněných členů ČSSD ze strany, uchránil tehdy stranu od velkých ztrát volebních preferencí, a naopak její pozici upevnil. A já jsem vypadal jako ten, kdo míní vážně svá slova o boji proti korupci. Pokud Sobotka řešení celé věci nechá na krajských funkcionářích, bude přijato řešení „březinovského“ typu. A to stranu zničí. Lidé ze všech konců země se v těchto dnech dívají, jak důsledně ČSSD celou záležitost vyřeší.

ČSSD se dnes prostě nachází v inflexním bodě. Zbaví-li se své politické zátěže, může se rychle odrazit vzhůru z dnešních cca 14 % podpory voličů a budoucí soudní spory jejích bývalých členů se jí již netýkají. Budou věcí jen a jen jejích bývalých členů… Nezbývá, nežli se rázně oddělit od minulosti, od lidí, kteří zřejmě preferovali svůj osobní zájem před zájmem své strany.

Situace je ovšem zcela zničující pro pozici ČSSD v obou krajích: Karlovarském a Ústeckém. Připomenu, že v mé éře byl Ústecký kraj druhou nejsilnější volební baštou ČSSD v celé republice. Aktuálně bych volební potenciál ČSSD v tomto kraji odhadl na 7 – 8 %. Do čela kandidátky by to ale chtělo někoho, kdo s děním v kraji v posledních několika letech není přímo spjat.

ČSSD v příštích dnech čekají těžká a neodkladná rozhodnutí. Nezvládne-li je, ve sněmovních volbách shoří jako papír. Se všemi negativními důsledky, které to pro republiku bude mít.