Hospoda „U starý svině“

Avatar
Původní autoři

Zdeněk Hrabica
7. 1. 2017
Takovou svobodu nám mohou v celém širém světě opravdu jenom závidět. Stejná se nenajde v žádném mezinárodním katalogu restaurací ani hotelů. Nemají ji tedy určitě nikde na světě. Představte si kterékoliv město na západ nebo východ od nás; nikde takovou svobodu ani, jak bychom ji dnešním českým jazykem nazvali – ani takovou hospůdku „U staré svině“ nemají. 


Nemají ji ani s oficiálním portrétem prezidenta USA Obamy ve Washingtonu, nemají ji ani s oficiálním portrétem prezidenta Ruské federace Putina v Moskvě. Nemají ji ani v Pekingu ani v Šanghaji. Na Bílém domě nevlály a nevlají mamutí trenýrky, nevlají ani na Spasské věži Kremlu.

Všude nám tu svobodu mohou opravdu jenom závidět.

A cožpak třeba v Kyjevě nebo v Pchjonjangu, tam se opozičníci nad námi mohou jenom olizovat a  nám závidět.

Kolem pražské hospůdky „U starý svině“ brouzdají i maminky s dětmi a sdělují jim, že jenom u nás máme takovou hospodu s portrétem pana prezidenta. Chlubíme se jí už déle než dva roky, Staropramen do hospody dodává denně sudové pivo a nikomu z manegementu to vůbec nevadí. Vždyť peníze přece nikde nikomu na světě nesmrdí a my máme zcela jiné starosti, než se trápit něčím, co se nás netýká. Co se týká jenom zpropadeného prezidenta.

Dneska tu raritu hlavního města vzal někdo v noci útokem, do hospodského výkladu vhodil několik dlažebních kostek a rozflákal jej na cimpr campr. I s portrétem hlavy státu. Na tu hlavu lze přece beztrestně plivat a házet na ní vajíčka dokonce in natura. Obouvat se do ní může i zahraniční velvyslanec USA, který si právě balí kufry. Když dostal nikoliv sám padáka. A tak se ničemu nedivme, jsme opravdu nejsvobodnější ze všech na celém světě.

Jenom fízlů bude u nás v geometrické řadě přibývat a určitě to nebude jenom z naší hlavy. Ale ti budou mít zcela jiné starosti.

Foto autor