RFE: McCain a Graham hrozí sankcemi Putinovi osobně

Avatar
Původní autoři

1. 1. 2017     zdroj
V exkluzivním rozhovoru pro ukrajinský segment Svobodné Evropy vyzval republikánský senátor John McCain k zostření sankcí proti Moskvě v souvislosti s útoky hackerů, z nichž je obviňována. Jak bylo uvedeno, jeho kolega Lindsey Graham zase slíbil jménem amerického Kongresu uvalení sankcí proti “Putinovi osobně a jeho nejbližšímu okolí”.


Republikánský senátor John McCain v tomto rozhovoru prohlásil, že USA se nechystají uzavřít “faustovskou dohodu” s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Tak komentoval šuškandu o tom, že zvolený americký prezident Donald Trump by mohl zrušit sankce vůči Rusku, aby s ním zlepšil vztahy. Americký politik je přesvědčen o tom, že jakákoliv dohoda s Putinem “poškozuje stávající principy svobody a demokracie”.

Republikánský senátor Lindsey Graham, který navštívil Kyjev společně s McCainem, zase Svobodné Evropě řekl, že americký Kongres se chystá přijmout v příštím roce proti Rusku ještě více sankcí, zaměřených zejména na odvětví energetiky a bankovnictví a také proti “Putinovi osobně a jeho nejbližšímu okolí”.

Oba senátoři Svobodnou Evropu ujistili, že Kongres vydatně podporuje poskytnutí Ukrajině “smrtících obranných zbraní”. Graham také slíbil, že Kongres bude blokovat případné Trampovo uznání Krymu součástí Ruska: “Samostatně to prezident nemůže udělat. A důvod, z něhož Kongres tento návrh zamítne, je prostý: podkopává to právní stát”.

John McCain také požadoval přitvrzení působení proti Moskvě v souvislosti s útoky hackerů při prezidentských volbách, z nichž je Rusko obviňováno. “Můžeme sankce ještě přitvrdit – od zákazu vstupu země po uvedení jednotlivců a organizací, které byly zapleteny do kybernetických útoků. Můžeme schválit mnohem tvrdší opatření. Vždyť to byl i útok na Spojené státy americké a základy naší demokracie. Když se zničí volby, pak padne i demokracie”, prohlásil senátor.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová