„Všechna současná dobrá čísla ekonomiky ale ukazují i na něco jiného. Náš ekonomický model totiž naráží na své meze. Víc už z něj asi nevycucneme,“ říká Ilona Švihlíková.

16.2. ČR 2
Host Zity Senkové ekonomka Ilona Švihlíková v pořadu,,Jak to vidí” . Témata: Kam až může naše ekonomika růst? Nebo je už na svém vrcholu a musí přijít zásadní kroky? Musíme mít minimální mzdu? Co bude s Francií po volbách? A kdy doopravdy začne brexit?
Je pro naše politiky Česko vždy na prvním místě? 


Ilona Švihlíková:
,,Je pohodlnější říct, že něco nařizuje Brusel, než tvořit politiku prospěšnou pro lidi. Jistě je v tom i jistá dávka politické zbabělosti!
Ekonomika roste, zvýšila se i minimální mzda, všichni jsou tak nějak spokojeni. To je ale podle ekonomky přímá cesta do pekla, stejně jako výmluvy na globalizaci a Brusel. Všechna současná dobrá čísla ekonomiky ale ukazují i na něco jiného. Náš ekonomický model totiž naráží na své meze. Víc už z něj asi nevycucneme,“ 
video zde
„Nastal tak čas, nejen pro úvahy, ale už taky konečně činy, z čeho budeme žít dejme tomu za 10, 15 let.“ Každé příznivé období někdy skončí a dělat nějaké obraty v čase recese je už pozdě. Politici musí stanovit náš národní zájem, ten pak „napasovat“ na konkrétní model ekonomiky.

Podle posledních dat za 3. čtvrtletí 2016 ekonomický růst zpomalil, celoročně ale ekonomika rostla o slušných 2,3 %. Máme tady dobrý vývoj na trhu práce, konečně rostou nominálně i reálně mzdy lidí, vývoz hlavně v automobilovém průmyslu překonal 4 biliony korun.

Je naše ekonomika vůbec naše?

Při těchto úvahách by Švihlíková doporučila zamyšlení nad tím, do jaké míry je česká ekonomika opravdu česká. „Samozřejmě, že jsme ekonomikou závislou, proto taky vidíme strop. Teď ho máme šanci posunout vzhůru, ne se jen na něj pořád dobývat.“ Ale jde to? V dnešním globalizovaném světě?

Czech first!

Globalizace se podle ní ale někdy používá jen jako výmluva. „Ano, máme omezený prostor, rozhodně ale nejsme bezradní. Je pohodlnější říct, že něco nařizuje Brusel, než tvořit politiku prospěšnou pro lidi. Jistě je v tom i jistá dávka politické zbabělosti. Ale pro české politiky by přece Česko mělo vždy být na prvním místě!“

Naráží tak na heslo nového prezidenta Donalda Trumpa America first, které je jí velmi sympatické. Stejně by to mělo být i u nás, tedy Czech first. „Zkuste sami vnímat, jestli naše politická elita je primárně odpovědná MMF a Evropské komisi, nebo svým občanům. Když se podívám na posledních několik let, tak ten pocit tedy nemám,“ zlobí se.

Absurdistán?
Jako příklad absurdity uvedla naše vodárenství, finančnictví a další. „Stát jim dává investiční pobídky a dotuje pracovní místo, které oni obsadí za 12 000 hrubého. Přitom jsou jejich tržby pomalu větší, než celé naše HDP. Opravdu je to náš národní zájem,“ ptá se Ilona Švihlíková.