Syrská komedie

Avatar
Původní autoři

Yekta Uzunoglu
9. 4. 2017
Syrská armáda patrně zaútočila jedovatým plynem a zahynulo cca 100 lidí, mezi nimi civilisté i děti. Fotografie zavražděných dětí obletěly svět neobvyklou rychlostí a vše vyvrcholilo někde v New Yorku v OSN fotografiemi, se kterými srdcervoucím způsobem mávala Nikki Haley, velvyslankyně USA při OSN. Následovala tvrdá slova Donalda Trumpa, že červená linie je přeskočena a nezapomněl dodat: “myslím si, že by se něco mělo stát”… Ale dle všeho už v tu chvíli a možná že i mnohem dřív věděl, co se stane a co je naplánováno, že se stane …..


V pátek v ranních hodinách bylo z US lodí ve Středozemním moři odpáleno 59 raket na vojenské letiště al-Shayrat, letiště v Sýrii, odkud údajně startovalo letadlo s jedovatým plynem, které zabilo 100 nevinných lidí.

Nemá vůbec cenu se zde zabývat technickými detaily všech předmětných akcí.

Ale přesto je zajímavá superprofesionalita a s ní spojená chladnokrevnost, za kterou se skrývá jistota a bezpříkladná harmonie obou hráčů, to jest Trumpa s Putinem.

Donald Trump pozve na svůj soukromý golfový klub tak významného hosta jako je Xi Jinping a jeho choť. Návštěva byla i pro Trumpa náročná, během večere se někde v zákulisí už připravovala či byla připravena akce k útoku leteckou základnu Šajrát, dnes už tragicky proslulé letiště, odkud údajně startovala letadla s vražednými chemickými zbraněmi…

Tak, jak byla akce připravena a na kdy byla přesně připravena, nutí člověka se zamyslet, k čemu vlastně celá akce sloužila:

– k vytlačení Rusiagate do zákulisí, rusiagate, která Trumpovi od jeho svolení jako prezidentovi dělá dost velké starosti, mohl by získat nežádoucí dimenze.

– k potlačení s tím spojeného dojmu “důvěrného vztahu” s Putinem

– k jasnému signálu na adresu Iránu, že by se mu mohlo něco podobného stát a to bez klasického varování

– k jasnému signálu ctihodnému hostu z Pekingu ještě během jeho návštěvy, aby zastavil svého štěkajícího adoptivního pejsánka v Severní Koreji, že by jinak podobné rakety v daleko větším počtu mohly zasáhnout i je

– dát jasně svému hostu najevo, že jeho návrhy na “normalizaci” vzájemných vztahů, které by měly být smlouvě zakotvené do 100 dnů, jsou myšleny vážně a že navrhovatel-hostitel je ve stavu ho pohostit se vší parádou a přitom mít připravenou zákeřnou ránu jakoby chtěl svému hostu říci, že to neumí jen Asiaté, ale i Američané.

– dát jasně i ostatním zlobivým najevo, že začala jiná éra, než na kterou si zvykli za Obamy a že se s nimi “big bratr” mazlit nebude (snad mělo jít poselství i do Saúdské Arábie a Kataru, možná i do Turecka?)

Ve této souvislosti samozřejmě není překvapující, že scéna byla tak připravena a provedena, že nikomu z ruských důstojníků a vojáků, kteří se na tomto letišti běžně nacházeli, se nic nestalo, jelikož během útoku už pár hodin na letišti nebyli, ale ani co vlastně těch 59 raket, které stálo víc než 90 milionů USD zničilo, když pár hodin po útoku z téhož letiště startovala Asadova letadla klidně dál….

I tyto otázky jsou irelevantní.

Akce byla provedena dle scénáře dokonale a to vše vede k úvaze, zda se vrací tvrdě vyzkoušená éra Ronalda Reagana s politikou včetně filmového zákulisí, které tehdy změnily běh dějin.