Ukrajina obdrží od NATO vybavení na ochranu před hackery

Avatar
Původní autoři

4. 4. 2017      zdroj
NATO bude do Ukrajiny investovat více než 300 tisíc eur na zajištění síťové bezpečnosti. NATO poskytne Ukrajině vybavení k odrážení kybernetických útoků, prohlásil zástupce generálního tajemníka NATO pro nové bezpečnostní výzvy Jamie Shea. Sdělila to IA Novorossija.

Podle zástupce generálního tajemníka je speciální vybavení “již pořízeno a “je třeba projít jen některé z obvyklých administrativních formalit importu/exportu”.

Shea dodal, že nové vybavení by mohlo být na Ukrajině uvedeno do provozu již v létě 2017.

Politik řekl, že vybavení pro zajištění bezpečnosti v oblasti informačních technologií je dodáváno díky příslušnému svěřeneckému fondu, v jehož čele je Rumunsko.

“Vydali jsme více než 300 tisíc eur, abychom pomohli Ministerstvu zahraničních věcí Ukrajiny a také ukrajinským zvláštním službám při školení personálu a zdokonalení vybavení pro lepší detekci a odrážení kybernetických útoků”, řekl Shea.

Jak dříve IA Regnum informovala, po státním převratu na Ukrajině a příchodu nacionalistů k moci Kyjev zrušil zvláštní útvar ministerstva vnitra Berkut. Po této události se na internetu objevila skupinu hackerů s názvem Kyberberkut.

Hackeři se nazývají “skupinou bojovníků proti fašismu a zvůli na Ukrajině” a jejich mottem se stala tato slova: “Nezapomeneme a neodpustíme!”.

První útoky Kyberberkutu byly provedeny v březnu 2014, což mělo za následek dočasné blokování některých ukrajinských webových zdrojů.

K odpovědnosti za útok na internetové stránky státních orgánů v Německu, který byl proveden 7. března 2015, se také přihlásil Kyberberkut.


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová