Americký vítr III. část

Avatar
Původní autoři

Yekta Uzunoglu
29. 5. 2017
S Donaldem Trumpem dorazil konečně americký vítr i do Evropy, i když jeho cesta nevedla přímo z druhé strany Atlantiku, ale přes Střední východ, to jest přes oblasti, které ještě nejméně do konce první poloviny našeho století budou mít pro náš svět význam jako jedna za mála vydatných fosilních zdrojů energie. Starý evropský kontinent eroduje, evropská populace stárne. Ale Evropa neměla a nemá ani na tuto oblast problematiky, která je pro budoucnost Evropy velmi vážnou hrozbou, žádnou hmatatelnou koncepci. Nechává svému osudu volný průběh událostí. 

Přitom se Evropa na svoji budoucnost dívá přímo z první řady, ale vzala na sebe roli pohodlného diváka bránící se vzít na sebe odpovědnost za z podstaty věci jí určený úkol, Evropa prostě odmítá vstoupit na hřiště a plnit svůj nejdůležitější úkol.

K tomu, aby se Evropa začala probouzet, jí musela kopnut do zad právě svojí iniciativou Trumpova Amerika. Přesto Evropa vnímá iniciativu Donalda Trumpa jako něco, co nepříjemně narušuje její klid jako nehorázný hurikán.

Signál k proměně Evropy z pozice líného, pohodlného diváka na aktivního hráče došlo (byť zatím na papíře) během návštěvy Donalda Trumpa v novém sídle Severoatlantické aliance v Bruselu. Sídlo NATO se stalo překvapením všem odborníkům z oblasti stavebnictví – jen ne zadavatelům – dokonce zaskočilo i Trumpa jakožto magnáta a odborníka s nemovitostmi s výší cenou… NATO se díky kopanci Trumpa stalo součástí proti ISIS koalice – čtyři roky po vzniku celou civilizaci ohrožující ISIS, v době, kdy už je ISIS téměř poražen – aspoň vojensky – s pomocí USA a statečně a vytrvale bojujících Kurdů! Je přirozené, že každý myslící člověk si klade otázku – proč se teprve nyní NATO stává členem anti ISIS – koalice! Proč čtyři roky zaujímala Severoatlantická aliance pozici pasivního diváka, když by se jí toto jakožto vojenského paktu transatlantické civilizace mělo bytostně týkat… Islámský stát od svého vzniku předvádí světu nezvykle brutální show, vykřikuje do světa, že zničí právě transatlantickou civilizaci a už proto mělo NATO hned zaujmout svoji vojenskou pozici, která vyplývá z jeho vlastních stanov, z jeho vlastní směrnice.
Doposud tu válku proti ISIS vedli nejefektivněji Kurdové s pomoci USA, kdy museli čekat – jako kdyby válka mohla počkat – na milosrdenství některých členů NATO, aby jim poslali něco málo ze svých vojenským materiálem naplněných skladů.

Museli jsme čekat celé čtyři roky, než s Donaldem Trumpem přisel americký vítr, k probuzení odpovědných v sídle NATO v Bruselu nestačily ani bomby islamistických teroristů na bruselském letišti v březnu 2016, a přitom právě bruselské mezinárodní letiště Zaventem dennodenně používají.

Co ale znamená to, že právě nyní pod evidentním tlakem Trumpa, se NATO stalo členem anti ISIS – koalice, právě v době, kdy už je ISIS vojensky poražen a zbývá jen pár míst, kde je čistění od ISIS v plném proudu….

Jak jsem už zdůraznil, tady se jedná o oblast naší zeměkoule, která bude mít stále důležitý význam, jednak z hlediska zajištění potřebné energie z fosilních zdrojů, ale také se jedná o oblast, která i v budoucnu může ohrožovat naši civilizaci svou náboženskou ideologií.
Ke Střednímu východu sdělil diplomaticky někdy v roce 2003, to jest dva roky po 11. září, R. Nicholas stálý člen vedení NATO, že “budoucnost NATO vidí v jeho aktivitách na jihovýchodě“ a tu oblast perspektivní činnosti vidí jako “Velký Střední východ”. Ve světle toho zjištění bychom mohli vnímat NATO jako organizaci “středozemního dialogu”, kde jsou účastníci této instituce vedle NATO Izrael, Saudská Arábie, Katar, Jordánsko a některé země severní Afriky. Jedná se o vojensko-politický program prozkoumávající možnosti aktivní účasti NATO na dění na Středním východě. Trumpovi odborníci navázali svou iniciativu na již zjištěné a NATO se pohnulo a podepsalo členství v anti – ISIS koalici a to ve chvíli, kdy je ISIS poražen! Teď totiž půjde o nové určení hranic a o spolupráci s nově vzniklou silou, která by mohla být vedle Izraele faktorem zajišťujícím stabilitu a též (vlastně především) bezpečný tranzit ropy, aspoň pokud tranzit ropy bude po zemi. Tímto stabilizačním prvkem jsou Kurdové, a jak se zdá, jedna ze základních pohnutek pro krok NATO, je právě tento fakt.

Víme, že Turecko, jakožto člen NATO, od vzniku ISIS mělo silné vazby k této organizaci ohrožující civilizaci celého světa a učiní vše, aby tato zrůdná sestava mohla masakrovat obyvatele celého syrského a iráckého Kurdistánu. Když ISIS nestačilo, tak Turecko poslalo na Kurdy své od USA nakoupené letadla či vojáky s americkou technikou. Turecko je nevětší překážkou vzniku svobodného Kurdistánu, aspoň zatím jen na území současného Iráku. S aktem podpisu NATO jako člena ani – ISIS koalice, by mělo být konec s libovolnými útoky Turecka na Kurdy!
A je také již konec tomu, že na jedné straně Kurdští bojovníci společně s americkými vojáky budou stát proti tureckým vojákům, tak jako se tomu stalo v nedávné minulosti.
Amerika pod vedením Donalda Trumpa s jeho „Americkým větrem“ přivedla do Bruselu svého vyvoleného partnera pro budoucnost, to jest Kurdy! Tím se Kurdové stali partnerem NATO v současnosti i pro budoucnost.

Dle stanov NATO by měly být veškeré aktivity proti – ISIS koordinované a řízené velením přímo z centrály v Bruselu, nikoliv z metropolí jednotlivých členských států! Vedle toho už je NATO účastníkem nesoucím na svých bedrech ilegální přesun ISIS bojovníků do Evropy, zajištění nerušeného přesunu pohonných hmot jak po zemi, ale především prostřednictvím lodí ze Středního východu směrem do Evropy, ale též přílivu uprchlíků z této oblasti do Evropy!

V brzké budoucnosti by mělo NATO přijmout svoji aktivní úlohu i při zajištění tranzitu hmot, to jest ropy, z Perského zálivu. Aktivní role NATO bude víc než potřebná díky narůstající expanzi Iránu v oblasti. A v neposlední řadě je již NATO partnerem Ruska, Iránu, Sýrie a Iráku, kteří jsou spolurozhodujícími aktéry v souběhu dění v regionu a jejich partnerem už nebudou jednotlivé členské země NATO, ale Severoatlantická aliance samotná.
A toto podepsal v novém sídle NATO jako všichni ostatní členové NATO i novodobý sultán Erdogan aniž by pípnul! Erdogan, jehož vláda ještě ani ne před 14 dny dala notu americkému velvyslanci v Ankaře a zakázala německým poslancům návštěvu německých vojáků na turecké vojenské základně Incirlik. Patrné už je konec i vyděračství s uprchlíky ze strany Turecka vůči Evropě. Lodě NATO by totiž museli hlídat totiž nejen řecké pobřeží, aspoň doufejme.

Kurdům stojí v cestě ke svobodnému Kurdistánu už jen Irán.
Viva Trump!
Viva liberta!

P.S. USA dodala jen za posledních šest dnů Kurdům v Sýrii 70 nákladních aut s těžkými zbraněmi včetně termoraket, zbraně v hodnotě 100 milionu dolarů.