Bílá dáma dává mat?

Avatar
Původní autoři

Ilony Švihlíkové

3.5. 2017   !argument
Komentář  o jedné šachové partii, která se dnes rozehrála o osud vládní koalice.
Na politické šachovnici se dějí se zajímavé věci. Souboj bílých a černých figur nevypadal pro bílé vůbec dobře. Bílá dáma prováděla nesmyslné tahy, šachovala jako zběsilá, aby se pak následně vždy stáhla.


Bílá dáma si také dobrovolně sama „vybíjela“ figury svojí vlastní barvy. Ukázalo se, že než krotit střelce, raději se jich sama ráda zbaví a zůstane na šachovnici sama, obklopená sadou pěšáků, kteří přes ní touží stát se dámou. Zároveň ale bílá dáma přijímala rady o těch, kteří na šachovnici sice vůbec nejsou, ale jejich představy o hře narážely nutně stále více na realitu.

Černá dáma se ani nemusela moc snažit, aby ve hře dominovala, protože strategie chaosu v bílých řadách stačila sama o sobě. Černá dáma sice byla pod tlakem od začátku, a taky musela v průběhu hry obětovat řadu figur, a někdy se i z výpadu stáhnout zpět. Ale zdá se, jako by nyní pro hráče i pro pozorovatele bylo překvapením, že černá dáma je skutečně černá.

Bílá dáma se svým šachováním a svou nemožnou hrou dostala do pasti. Její garde vůči černé dáme nevyšlo. Bezesporu k tomu přispělo také to, že má tendenci naslouchat figurkám, jejichž potenciál škodlivosti je značný a strategické či taktické schopnosti, soudě podle výsledků v minulosti, slabé nebo žádné.

Bílá dáma se zahnala do kouta, a nakonec se odhodlala k tomu dát šach mat i za cenu, že tím ukončí celou hru. Žádná spektakulární oběť se nicméně nekoná, bílá dáma si tak jenom rozvazuje ruce. Její osud na domácí šachovnici je s největší pravděpodobností zpečetěn, takže možná pokukuje už na šachovnici jinou, na níž asi nebude dámou, ale jen pěšcem. Koneckonců nebude první bílou dámou, která by takto dopadla. Zdá se, že když si nechala od bývalé odstraněné bílé dámy takto radit, automaticky tím také přebrala i „její“ tahy a následně možná i osud.

Co se bílých figur na šachovnici týče, ty tak mohou získat trochu času na vydechnutí, k přípravě na boj o další šachovnici, která se odehraje velice brzy.

Budou to mít těžké, protože – jsa zdecimovány – nemají moc času, aby se vzpamatovaly a zabojovaly o svůj návrat na šachovnici v plné síle.

Nestává se to tak často, ale do své význačné role vstupuje král. Jeho manévrovací prostor sice není velký, ale jeho schopnost hrát rošády mu ho značně rozšiřuje.

Otázka, která teď rozhodne o osudu nedokončené partie je, jakou strategie zvolí nyní král? Jsou mu bližší černé, nebo bílé figury, kterým z minulosti nemůže stále ledacos odpustit? Nebo na šachovnici vtáhne někoho úplně jiného a rozjede novou partii? Nezapomínejme, že král také může šach mat bílé dámy odmítnout – a donutit figury, aby pokračovaly ve hře. Jen ta bílá dáma už bude ze hry venku…Možná si pak vzpomene na to, že šachy a ani politika nejsou hazardní hra a riskovat se v nich vyplatí jenom, když je 100% jistota, že oponent už nemá vůbec žádné tahy v zásobě.