Zemanův žertík a jeho cíl: Nezvratnost demise

Avatar
Původní autoři

Radim Valenčík
4. 5. 2017   blog autora

Zemanovi se podařila největší kočičárna za celou dobu jeho prezidentování. Vychutnal si Sobotku a současně mu spálil mosty k couvání před demisí (dle Novinky.cz):

“Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve čtvrtek zamířil na Pražský hrad. Zatímco ve středu se zdálo, že prezidentovi Miloši Zemanovi předá demisi, byť platnou až od poloviny května, podle čtvrtečního vyjádření hlavu státu pouze seznámil s představou dalšího postupu. Zeman však setkání pojal v duchu podání demise.

Prezident připravil pro Sobotku rezignační ceremoniál, přičemž neopomněl zdůraznit, že v tomto duchu byla jeho kancelář ve středu informována premiérovým sekretariátem. Následně zaskočenému Sobotkovi v tomto duchu poděkoval za odvedenou práci.

Premiér si poté vzal slovo a prezidentovi před novináři řekl, že pro něj rezignaci nemá, ale že jej přišel seznámit s návrhem dalšího postupu. Od prezidenta by rád slyšel ujištění, že podáním demise skončí celý kabinet, nikoliv pouze on ve funkci jeho předsedy. Zdůraznil, že demisi podal kvůli problémům ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Hlavě státu slíbil, že demisi obdrží standardně písemnou formou v polovině května, jak bylo avizováno.

Zeman opáčil, že žádné opakování rezignační ceremonie již pro premiéra chystat nebude. Připomněl rovněž, že koaliční partneři ČSSD prosazují rychlé řešení a odmítají předčasné volby. Nato pozval Sobotku k samotnému jednání a odešel, zatímco Sobotka ještě nějakou chvíli do mikrofonu vysvětloval svá stanoviska.

Sobotka v úterý oznámil, že podá demisi a do konce týdne ji předá do rukou prezidenta. Ve středu Hrad oznámil termín čtvrteční schůzky a avizoval předání demise.

Ve čtvrtek mluvčí vlády Martin Ayrer upřesnil, že Sobotka demisi na Hrad zatím nepřinese, neboť ji hodlá formálně podat až v druhé polovině května.

Prezidenta seznámil s postupem řešení vládní krize, který hodlá prosazovat ČSSD a přinesl rovněž analýzu mapující nejasnosti kolem podnikání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše.”

Viz: https://www.novinky.cz/domaci/436868-fraska-na-hrade-zeman-pri-ceremonialu-prijimal-demisi-kterou-sobotka-neprinesl.html

Jednak si ze sobotkovských změn termínů a způsobu rezignace udělal legraci a jednak ho definitivně donutil k závaznému slibu rezignace celé vlády (o to Zemanovi šlo).

Sobotka je totiž pod obrovským tlakem současných šíbrů v ČSSD. Chtěli dotunelovat ČSSD a prostřednictvím její vládní pozice urvat ještě hodně z toho, co se dotunelovat z veřejných rozpočtů a státních firem dalo. S budoucností ČSSD už nepočítali. A teď jim do toho Sobotka hodil vidle. Tlačí na něj a tlačí, ale Sobotka toho už má asi dost. K tomu viz též:

http://radimvalencik.pise.cz/4529-sobotka-odpojen-od-pristroju-politicke-moci.html

Tak trochu překvapující je, že na následující tiskové konferenci Sobotka použil jako argument zveřejněné odposlechy, které podle něj difamují Babiše, viz:

https://www.youtube.com/watch?v=rAKJRzac2T0

(rozhodně stojí za to si ji poslechnout, Babiš zde vypadá spíše jako hrdina, který tlumí vášně případných indiskrecí). Především je však nepřípustné používání takovýchto materiálů v oficiální vrcholové politice, protože se tím legitimizují postupy, které do slušné společnosti nepatří. Efekt bude růst Babišovy popularity.

– – –

  

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4532-zemanuv-zertik-a-jeho-cil-nezvratnost-demise.html