Zmrzačená paměť – tip kulturního referenta NR ke Dni Vítězství

Avatar
Původní autoři
9.5. – Den Vítězství. Nesmrtelný pluk v RF i jinde ve světě
vyvrací tvrzení, že “nevděk světem vládne”

7. 5. 2017, Petr Ďoubalík, zdroj: projekt “Žít”, video “Oni žijí, dokud si je pamatujeme!”, překlad – titulky

Blíží se den, kdy se budu opět stydět, že kvůli zmrzačené paměti českého národa budou ve většině našich měst a vesnic viset pouze české, americké a unijní vlajky. Nevděk naším světem vládne.

Budiž alespoň maličkým vyjádřením vděčnosti zveřejnění tohoto videa, které je věnováno všem, díky kterým tady nyní jsme.
překlad a titulky: Ďouba
Video je uvedeno slovy: Udělali jsme video, ve kterém každý může vidět Den Vítězství očima veterána. Mnozí jejich spolubojovníci již nejsou s nimi, ale dokud žijí oni, je živá paměť. V duši jsou pořád mladí a jejich vzpomínky na válku živé tak, jako by to bylo včera.

Rozšiřující učivo:
Kdysi jsem se prokousával myšlenkami člověka, který se narodil před 2021 rokem. Moc mě mrzí, že si s ním nemohu popovídat, ale sklízet plody jeho moudrosti vůbec není málo. V jeho knize “O dobrodiních” se mnohokrát vrací k názoru, že nevděk je největší zlo světa a že v důsledku nevděku se nakonec dějí nejhorší věci.
Našel jsem video – mluvené slovo, kde z jeho knihy zní např. toto:
(čas 8:40 – 8:58)
“Věř, že pocit vděčnosti je žádoucí sám o sobě. Nevděk, že je sám o sobě nežádoucí. Protože nic tak neruší a neničí svornost mezi lidmi, jako tato špatnost.” Autor L. A. Seneca.

O dobrodiních, mluvené slovo: