Hanba, půjdu jim rozbít hubu. Už ne další OKD. Ohrožení občané sídliště se vrátili od premiéra Sobotky naštvaní a zklamaní

Avatar
Původní autoři

reportáž z Písnice
14.6.2017  ParlamentníListy
 

„Hanbááá,“ neslo se při protestu sídlištěm v Písnici v Praze. Ti nejagilnější představitelé iniciativy Moje Písnice se vrátili od premiéra Bohuslava Sobotky, ale s ničím novým nepřijeli. Na nájemnících byl vidět strach. Bojí se, že o své dlouho opatrovávané byty přijdou. Firma, která je kupuje, má totiž dost temné pozadí. Nebyl tam snad ani jediný novinář.


„Už v květnu jsem se pokoušel interpelovat pana premiéra a nového ministra financí Ivana Pilného, tedy poté, co firma Kennial odstoupila ze soutěže, že je to další vhodná příležitost tu soutěž, kterou považujeme od samého začátku za špatnou, zrušit. Poté se vyjádřil tak, že z toho vyplynulo, že neví o tom, že ČEZ uzavřel smlouvu s druhým uchazečem, anebo to věděl a dokonale mlžil,“ řekl Jiří Koubek, starosta městské části Praha-Libuš, pod níž sídliště Písnice spadá. Tam se mnoho lidí bojí o byty, o které se celé roky starali. Na pondělní demonstraci vypadali buď hodně bojovně, anebo odevzdaně. Jeden muž hleděl do země a žmoulal v ruce klíče od bytu.

Strach na sídlišti

Ostatně demonstrace se měla konat na tamním náměstíčku, ale když se to majitelé dověděli, pro jistotu nesouhlasili, takže se nespokojení nájemníci museli setkat na prostranství mezi paneláky. Staří, mladí, děti dost soustředěně naslouchali nejtvrdším aktivistům iniciativy Moje Písnice. „Nedopusťte opakování kauzy OKD byty,“ stálo na jednom z transparentů. Sešlo se jich tam přes čtyři sta, což na malé sídliště na konci Prahy není málo.

V současnosti vlastník téměř celého sídliště, státem z většiny vlastněná firma ČEZ, ho prodává české pobočce CIB Group. „Vlastnická struktura subjektu CIB Group je stoprocentně odeslaná do Holandska, takže je jejím stoprocentním vlastníkem firma v Holandsku. Její adresa se shoduje s adresou letiště Schiphol v Amsterdamu. Komu z vás to začíná trochu smrdět, tak mu to smrdí správně,“ sdělil mluvčí iniciativy Moje Písnice Ondřej Václavík.

Kořeny v Karibiku

„Je to s největší pravděpodobností schránková firma, která využívá předpisů, které z Holandska tvoří malý, úhledný daňový ráj uprostřed Evropy. A protože je to velice citlivé téma a Holandsko je zakládající člen Evropské unie, tak do toho nejde moc šťourat a daňovým rájem zůstává. Problém nastává za situace, kdy jako naši kolegové, rozkrýváte strukturu dál a zjistíte, že má vlastnictví směřující do Karibiku. To znamená, že ze sedmdesáti procent státem vlastněná firma ČEZ a. s. považuje za legitimního partnera firmu, kterou založila právnická firma Mossack Fonseca zmiňovaná v kauze Panamské dokumenty, a která na zakázku vytváří pro libovolný subjekt, který dost zaplatí, firmy v daňových rájích. Jsou nedobytné a vytvářené tak, aby se nedaly zdanit. Líbí se vám to?“ zeptal se řečnickou otázkou Václavík. Poté se ozval pískot a nesouhlasné projevy.

ParlamentníListy.cz pak dostaly dokumenty, kde je spousty informací o českých šéfech společnosti, která by měla získat sídliště v Písnici. Není to moc hezké čtení a tito lidé za sebou mají spousty zajímavých kauz. Vše bude v dalším článku.

Zablokovat prodej

Velmi odvážná aktivistka iniciativy Naše Písnice, učitelka v důchodu, Magdalena Vlková mimo jiné prohlásila: „CIB skutečně ještě není vlastníkem těchto bytů a my doufáme, že opravdu nebude. Náš právník podá návrh soudu, aby …

(celý text reportáže zde)