Perličky z tisku za květen 2017 – 2. část

Avatar
Původní autoři

Jan Kadubec
1.6.2017 Outsidermedia


Přetiskujeme druhou část Perliček z tisku, které se objevili za měsíc květen v českém mediální prostoru:


*Letko: Mnozí kritici sice poukazují na to, že stát nelze řídit jako firmu, ale ti samí dojatě slzí při popěvku „Kníže má k lidu blíže“. Podle nich tedy nelze stát řídit jako firmu, ale řídit jej jako rodinný majetek vyšlechtěné šlechty lze.

*Kohout Pavel: Když čtu epištoly nejplodnějšího českého spisovatele Václava Klause staršího, který počtem titulů předstihl i Viewegha, brzy dosáhl pověsti Mozarta financí.

*Ostatně se říká, protože zločinci mají ve zvyku dávat inspekci podněty na policisty, kteří je šetří, že policista, kterého nešetří inspekce, je asi pro podsvětí neškodný.

*Vladimír Kučera: Zvrhlá ideologie krvavého manifestu skrytě nasávala germánsko-nacistickou teorii předurčenosti pokrevenstvím. „Jsme Slované, jsme jedné krve!“ a „Největší Slované, naši osvoboditelé, věční a  předurčení vůdci jsou Rusové!“ Nadslované jacísi. Nadlidé. A s nimi přišla indoktrinace ruským mýtem druhé světové války. Ano, výklad dějin této katastrofy se u nás během vlády jedné strany kryl s půdorysem mýtu moskevského. Velmocenský a agresivní podíl Sovětského svazu na vypuknutí války v Evropě je nepopiratelný a nesporný. To, že se totalitní koalice rozpadla a vrhla se na sebe navzájem, na věci nic nemění. Diktátorská spojenectví takto končí. Je nesporné, že v obludné německé mašinérii té doby podobné plány jako vyhlazení či poněmčení Slovanů vznikaly. Je otázka, zda by byly naplněny. (Veledílo hodné laureáta Peroutkovy ceny.)

*Bohumil Sláma: Karl Marx navázal na Hegelovu dialektiku materialistickým učením o vývoji společnosti z beztřídního stavu (teze) přes třídní fázi (antiteze) k nejvyšší, beztřídní formě neboli komunismu (synteze). Toto jeho rozvinutí bylo ovšem mylné, neboť popřelo Malthusovu teorii a nepřipustilo, že kapitalismus je dlouhodobě neodstranitelný.

*Promluvil i předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel: „Nebezpečí vidíme v tom, že ruská propaganda se zaměřila na zpochybnění téměř všeho. A to vytváří situaci, kdy občané nevěří oficiálním médiím, nevěří politikům, nevěří autoritám. Hlavní problém je v tom, že občan neví, kde ta pravda je. Miloš Zeman schvaluje odtržení Krymu od Ukrajiny, podporoval zvolení Donalda Trumpa a kritizuje protiruské sankce.“ Poslední slova dokumentu ale patří paní Romancovové a  skutečně stojí za to: „Je to veřejnost, která je pro nás hrozba. Veřejnost, která přestane věřit svým autoritám, je veřejnost, která zvolí ve volbách populistické subjekty. A právě volební úspěch nedemokratického subjektu je pro naši zemi tou největší hrozbou.“

*Ředitel Centra strategických komunikací NATO (StratCom) v Rize Janis Sarts: „Rusko se pokouší s pomocí migrační krize dosáhnout změny režimu v  Německu.“ V Moskvě to označili za bezednou blbost.

*Pro Američany musí být ponižující slyšet, že domácí politiku USA řídí Rusové.

*Ačkoliv ruská intervence do prezidentských voleb ve Spojených státech amerických neovlivnila výsledek, musí být Moskva stejně potrestána, řekl senátor Lindsey Graham v rozhovoru s NBC News. Rusko nezměnilo výsledek voleb, ale hodně se snažilo. A já chci Rusy potrestat. A doufám, že prezident bude považovat jejich vměšování za hrozbu naší demokracii.

*Dnešní paranoia o tom, že Rusko zasáhlo do amerických voleb, má už prvky surreality.

*Lotyšské ozbrojené síly pravidelně oznamují, že se k hranicím republiky přibližují ruské válečné lodě, ponorky a vojenské letectvo.

*Když se Albrightová podívala Putinovi do očí, tak následně sdělila, že tam vidí chladnýho kágébáka, kterému nevěří ani slovo, dodal Kolář.

*V Saúdské Arábii žádná lidská práva nejsou, takže výčet jejich porušování je zhola zbytečný. Je velkou ironií, že Angela Merkelová do Soči za Putinem letěla zrovna z Rijádu, kde s tamními feudály mluvila o  přátelství a spolupráci – rozuměj, o prodeji německých zbraní – a o  lidských právech ani nemukla.

*Saúdové jsou z Trumpova „ranařského“ protiíránského projevu nadšení. Přinejmenším navenek. Ocenili Donalda Trumpa Řádem krále Abdalazíze. Už dříve jej získali třeba George Bush, Barack Obama nebo Vladimir Putin. A nebo taky Bašár Asad a Saddám Husajn…

*Na diskuzi Valdajského klubu definoval Putin současnou západní demokracii zhruba takto: Na Západě nelze prostřednictvím voleb měnit základní politické uspořádání, protože vládnoucí elity řídí a kontrolují každého, kdo je zvolen. Volby vyvolávají představu demokracie, ale nemění nic na převládající politice, favorizující válku a elity. Z tohoto důvodu se vůle lidu stává impotentní. Lidé se přesvědčují o tom, že oni a jejich hlasy nemají na běh věcí žádný vliv, což v nich budí obavy, stress i zlost, čili kombinaci pro vládnoucí elitu nebezpečnou. A tak, jako odpověď na tuto hrozbu, upevňuje elita proti vlastním lidem sílu a moc státu i s  využitím propagandy o hrozbě války.

*Macron má zářivý hollywoodský úsměv, zářící oči telete a naprostou absenci jakýchkoliv názorů. Září jako falešná mince a říká stupidní věci s naprostým přesvědčením.

*Hillary Clintonová navrhla vlastní vhodné řešení: Můžeme prostě toho chlápka (Juliana Assange) zlikvidovat bezpilotním letounem.

*Časy se mění, když už i lucemburského premiéra a jeho manžela přijímá k audienci bez problémů papež František.

*Blokování ruských webových stránek na Ukrajině je otázka národní bezpečnosti, a nikoli svobody slova, oznámili v NATO.

*Americký velvyslanec při NATO Douglas Lute: Vojska, tanky, lodě a letadla – to není základem síly NATO. Základem nejsilnější, nejpevnější, nejúspěšnější aliance v dějinách jsou její společné hodnoty – demokracie, svoboda osobnosti a zákonnost.

*Karel Dolejší: Krátce po začátku povstání proti své diktatuře před šesti lety nařídil syrský prezident Bašár Asad propustit z vězení všechny islamisty a další těžké zločince, aby místo nich začal zavírat občany demonstrující v  ulicích.

*Corbyn požadoval, aby vláda opustila politiku „bombardovat nejdřív, vést rozhovory až pak“.

*Afghánci v posledních třiceti čtyřiceti letech neznají nic jiného než válku. Kolik zničených generací to tak asi je? Kolik tamních dětí nedokáže nic přečíst, ale kalašnikova složí za pár vteřin i poslepu? Zničená země, zničení lidé. A nikomu na Západě, natož tady u nás, to nevadí. Pan Stropnický naopak rozdává medaile za podíl…

*Zemřel Zbygniew Brzezinski. Popsal, co by měla Amerika dělat, aby rozvrátila svět a  zmocnila se všeho, co tam je. Celý život byl důsledně na straně zla.

*Mnoho lidí upřednostňovalo Trumpa, přinejmenším řekl, že válčit nebude, protože mu ještě neřekli, že válčit bude. Takže ho museli překonfigurovat. Stalo se. Změna ještě není dokončená, ale daří se jim to.

*Když vznikla kdysi berlínská zeď, tak byla napadána jako téměř ďábelský výtvor odporných komunistů. Tato zeď rozděluje lidi, státy, brání svobodnému pohybu, atd. atd.

*Papež prohlásil, že člověk pomýšlející na budování zdí místo mostů není křesťan, což Trump označil za nechutný výrok. Kdyby byl Vatikán napaden Islámským státem, což, jak víme, je jeho konečným cílem, můžu vám říct, že papež by si úpěnlivě přál, aby se Donald Trump stal prezidentem, řekl budoucí šéf Bílého domu na jednom z volebních mítinků.

*Trump již dříve kritizoval import německých automobilů do Ameriky. „Já bych řekl BMW, že pokud chtějí stavět závod v Mexiku a prodávat auta do USA bez 35% daně, tak je lepší, aby na to zapomněli,“ řekl v lednové rozhovoru pro Bild.

*Robert Schumann: Nejdřív je nalákáme na ekonomické výhody a demokracii, až pochopí, nebudou moct zpět.

*Václav Žák: Transformace ruské ekonomiky za široké účasti mezinárodních expertů, včetně ministrů americké vlády, měla doslova katastrofální důsledky. Mezi lety 1989 a 1999 se ruský HDP snížil o 45 %! Pro srovnání: v čase druhé světové války poklesl pouze o 24 %.

*Folker Pispers: O čem to přemýšlel Bůh, když tvořil zemi? Vždyť naši skvělou ropu zahrabal u muslimů. Na co potřebují Arabové naši ropu? Vždyť si na ní jen tak sedí a naše ekonomika ji tak moc potřebuje. Ropa je příliš cenná, abychom ji ponechali Arabům, říkal už Kisinger. Kdo je tím zlem, určují Američané každý den podle okolností. Angelu Merkel nejraději cituji doslovně, protože to je ten nejlepší způsob, jak ji urazit. Ano, Merkelová v podstatě nemluví mnoho, ale pokud již něco řekne, tak je to vždy nesmysl. Když mluví o válce USA, tak je to v pořádku, na takové válce není nic špatného. Pro Američany už vůbec ne, bude se přece zase válčit daleko od Ameriky, budou hořet cizí města a umírat cizí lidé, a  jestli při tom zemřou nějací američtí vojáci, tak budou prohlášeni za hrdiny a bude třeba je pomstít – a tedy válčit dál. Bundeswehr, německá armáda, se bude podílet na výcviku armády Saudské Arábie.

*Zatím je to jen tak zvaná hra na kuře, kterou, jak řekl Bertrand Russell, hrají mladiství degeneráti a vznešení státníci. To je hra, kterou asi nejen v hollywoodských filmech provozuje americká pubertální zlatá mládež: rozjedou auta proti sobě, a kdo se první poleká a uhne, je kuře, tedy zbabělec.

*Je to v souladu s právem a se základní klauzulí zákona, že obchodní společnosti jsou zakládány za účelem zisku. Nejsou založeny proto, aby s lidumilným ohledem na nemakačenky jim rozdávaly své prachy.

*Hitler prý chtěl po konečném vítězství vsadit do vězení všechny nepřátelské vůdce, ale s výjimkou britského premiéra. Obdivoval ho, protože byl v mládí umělcem. Jako Hitler sám. Churchill si bude pohodlně žít v pevnosti, kde mu umožním, aby mohl psát své paměti a  malovat, prohlásil.

*Argentinský kněz Rubén Capitania: Omlouvám se, že nejsme církví, jakou musíme být, že nestojíme na straně ukřižovaných, ale těch, kteří přibíjejí na kříž.

*Projekty, podporované z unijního rozpočtu. Aleš Michl jmenuje několik obzvlášť zajímavých a všeobecně potřebných, jež byly z evropských – tedy i našich – peněz financovány: příkladně rehabilitační a fitness centrum pro psy v  Maďarsku, vytvoření hiphopové laboratoře v Lyonu, která prý měla podnítit spolupráci evropských hiphoperů. Další projekty jsou neméně užitečné: program tréninku tanečnic v italské televizi, stavba kostela v  Bavorsku – ze sněhu (!), finská sauna pro koně. A, jak dodává Aleš Michl, v Česku dostala peníze poradna pro sexuální pracovnice pod názvem Jihočeská rozkoš s vyplněnou adresou sídla: ulice Vlhká, Brno. Co k  tomu dodat? Rozhodně nejlepší mediální výkon týdne, dodává pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

*Speciální sázky – politika. Bohuslav Sobotka rozehrál vysokou hru ve stylu Shakespeara – být či  nebýt. Třeba to ale nakonec bude v kursu 1,1:1 jenom jedna velká komedie, glosuje Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny. Ve hře je rovněž varianta, že stávající vývoj Sobotku nakonec posílí a vynese mu prezidentskou kandidaturu (3:1). Nebo se s Babišem spřátelí a v  parlamentních volbách 2021 bude kandidovat za ANO (300:1). Prohlásí, že je od narození komik a situací s demisí chtěl pobavit český národ v  kursu 1,1:1. Je skutečně málo pravděpodobné, že by Sobotka následující víkend strávil u Andreje Babiše na Čapím hnízdě v kursu 77:1.

*Archimedes, Pascal a Newton hrají na schovávanou. Archimedes piká. Pascal se rozhlédne a hbitě se schová do křoví. Newton vezme klacek, do hlíny vyškrábne čtverec metr na metr a postaví se do něj. Nijak se neschovává. Archimedes dopiká, rozhlíží se kolem sebe. Samozřejmě, že ihned vidí Newtona a volá: Deset dvacet Newton! Newton v klidu řekne: Tak to teda pěkný hovno! Jeden Newton na metr čtvereční je přece pascal!

*Na vysokých školách v USA studuje 328 547 čínských studentů, tedy 31,5 % !!! všech zahraničních studentů v USA. Přes půl milionu amerických studentů ročně absolvuje obor STEM (přírodní vědy, technologie, inženýrství a matematika). V Číně je to 4,7 milionů studentů ročně.

*Číňané neříkají ne z principu, jejich zvykem je říci buď ano, nebo promyslíme to, uložíme úkol, prostudujeme. Samozřejmě, že Číňany postoj Trumpa obměkčil. Trump je Trump. Nejdříve vystavil Merkelové účet na 375 miliard dolarů a nyní požadoval od Korejců zaplatit 1 miliardu za rozmístění THAAD. Jestliže Němci reagovali v klidu, Korejci vyskočili a  postavili se na zadní. Takže známky smíření nejsou a nebudou. Zde se politika provádí jinak. Není-li řešení, nic se nestane, ale přijme-li se, může se všechno změnit během 24 hodin.

*V devadesátých letech přišel Václav Havel a mezi jinými i Miloš Zeman, kteří někdy 1991 nebo 1992 rozhodli, že válka v ČSR skončila 8. května 1945 i v Praze. Asi se už nedočkám, že se bude jako státní svátek slavit 15. březen 1939, ale někteří mladší možná ano. Neměli bychom ani zapomenout na v  předvečer 8. května 1945 vypálené a vyvražděné Javoříčko. Ví ještě někdo o vraždění ve Velkém Meziříčí v posledních dnech války? To je snad už jen moje poslední otázka a obávám se, že na ni znám odpověď.

*Oxfam uvádí, že padesát největších amerických korporací získalo v letech 2008-2014 (tedy po Velké recesi) 27 dolarů ve formě půjček, záruk za ně či bailoutů (záchran ze státních peněz) za každý jeden dolar, který zaplatily na federálních daních. Doplňuje, že za každý jeden dolar utracený za lobbování dostanou korporace v určité formě 130 dolarů zpět. Což je tedy zcela výjimečný multiplikační efekt.

*Tillerson zdůraznil, že zahraniční politika USA už nebude vedena americkou výjimečností nebo ideologií, ale americkými zájmy ekonomickými a  bezpečnostními. Lidská práva, demokracie a podobně budou sice stále důležitými hodnotami, ale nebudou se už míchat do zahraniční politiky. „Myslím, že je velmi důležité, abychom si všichni uvědomili rozdíl mezi politikou a hodnotami,“ prohlásil doslova. Z toho se museli všichni naši humanitární bombardéři úplně orosit. Lavrov si zase pochvaloval, že se americká strana zbavila ideologického balastu a jedná konečně věcně. Další pot na čelech našich elit, píše Spencerová.

*Zrovna včera Evropská centrální banka oznámila, že nezaměstnanost a částečná zaměstnanost v rámci EU nedosahuje oněch optimistických 9,5 procenta, jak tvrdí Brusel, ale ve skutečnosti se pohybuje mezi 15 až 18 procenty. Čili, realita je skoro dvakrát horší, než nám bruselští malují.

*Afghánistán. „Náš Afghánistán“, chtělo by se říci. Vždyť i Česká republika se už víc než 16 let – v rámci svých „spojeneckých závazků“ – jako poslušná dobrodružná trouba na té americké okupaci podílí. Pardon, demokratizaci. Nebo já vlastně nevím na čem, ale na nepochopení mám právo. Když se před čtrnácti dny přímo v Kábulu ptali šéfa Pentagonu Mattise, jaký je cíl americké „mise“ v Afghánistánu, tak nedokázal odpovědět a jen cosi mumlal. Nevědí, proč tam jsou, ale nedají pokoj, dokud toho nedosáhnou. A  zkoušeli to silou, a ničeho nedosáhli. Zkoušeli to jednáním, ale z  pozice silnějšího, takže se na ně Tálibán vybodl. A domanévrovali se do stavu, kdy Tálibán ovládá stále více území, američtí a spojenečtí vojáci jsou z bezpečnostních důvodů vesměs zalezlí na svých základnách. Všechny státy kolem s pohledem na realitu usoudily, že už nemá smysl brát na USA nějaké ohledy. V Afghánistánu už proto opravdu aktivně působí Číňané a Peršané, Pákistán si hraje mnohem větší hry než za Usámy bin Ládina.

*Bratři Dullesové: Pro nás existují na světě jen dva druhy lidí, prohlásil jednou Foster. Na jedné straně ti, kteří vyznávají křesťanství a podporují svobodné podnikání, a na druhé straně ti ostatní. Amerika stojí mimo jakýkoli zápas o moc, jedná jakoby ve snu, jako ruka Boží. Všude, kam Amerika pronikne, ať je to kamkoli, zavládne svoboda, a tam, kam dosud nedorazila, panuje šílenství, lidi úpí v řetězech a temnota dusí miliony. Foster s Allenem byli přesvědčeni, že vědí, co je pro všechny lidi nejlepší. Pokládali Spojené státy za nástroj osudu, který má požehnání Prozřetelnosti. Spojené státy mají právo vnucovat svou vůli ostatním zemím, neboť vědí více, dohlédnou dále a žijí na vyšší morální úrovni než ony. Svět je ohrožován padouchy. Někdo proti nim musel tvrdě zakročit. Foster Američanům tvrdil, že Prozřetelnost svěřila tento úkol Spojeným státům.

*Stálá zástupkyně USA při OSN Nikki Haleyová prohlásila, že Spojené státy jsou pro celý svět svědomím a této úlohy se nevzdají.

(pokračování)