Americký diplomat poradil Ukrajině, že má dělat to, co řekne Washington

Avatar
Původní autoři

Jelena Ostraková
25. 8. 2017        zdroj
Návštěva “nejváženějšího člena Trumpovy administrativy”, ministra obrany USA Jamese Mattise Kyjeva v Den nezávislosti bude “mocným signálem ukrajinskému lidu od Ameriky”. Ve vysílání televizního kanálu 112 to prohlásil bývalý velvyslanec USA na Ukrajině William Taylor… Podle něj je americký zvláštní vyslanec pro Ukrajinu Kurt Volker “také velký stoupenec Ukrajiny”.


“Nemyslím si, že Volker je připraven učinit nějaká prohlášení. Opravdu si chce pohovořit s Ukrajinci, Rusy a dalšími Evropany. Chce pochopit, zda je možné, aby se Rusové a Ukrajinci dohodli na určitých zásadách. Má jasné stanovisko ohledně suverenity Ukrajiny a její celistvosti, včetně Krymu”, řekl Taylor.

Podle jeho názoru nebudou USA vyjednávat za zády Ukrajiny.

“Jednání nepovedou Američané a Rusové nebo Rusové, Němci a Francouzi. Ukrajinci jsou nejdůležitější účastníci jednání. Ruská invaze na Ukrajinu je hrozbou pro Evropu a USA, hrozbou pro řád, který umožňoval, aby Evropa byla bez vážných konfliktů 70 let. Tento řád, který ohrožuje Rusko, je soustředěn na Ukrajině. Ukrajina je důležitou součástí národní bezpečnosti USA”, řekl Taylor.

Dal také radu, jak se má Ukrajina chovat.

“Má nadále dělat to, co podpoří USA a mezinárodní společenství. Zahrnuje to ekonomické reformy, vládní reformy, reformu soudnictví. Díku tomu bude pro mezinárodní společenství snazší Ukrajinu kontrolovat”, řekl Taylor.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová