Kyjev: Surkov a Volker diskutovali o “stažení ruské armády” z Donbasu

Avatar
Původní autoři

23. 8. 2017      zdroj
Kyjev se snaží uhodnout, o čem v Minsku hovořili asistent prezidenta Ruska a zvláštní vyslanec USA pro Ukrajinu. Náměstek ministra pro “dočasně okupovaná území” Jurij Grymčak se domnívá, že poradce ruského prezidenta Vladislav Surkov a zvláštní vyslanec USA pro Ukrajinu Kurt Volker diskutovali na setkání v Minsku o podmínkách “stažení ruské armády” z Donbasu. Prohlásil to 22. srpna ve vysílání ukrajinského 5. kanálu.


Na základě komentáře náměstka ministra můžeme konstatovat, že Kyjev není informován o pořadu jednání mezi Moskvou a Washingtonem o Donbasu a že ukrajinské orgány mohou o tom jen spekulovat a čekat na přijatá rozhodnutí.

“Myslím, že rozhodnutí o Donbasu je již přijato, odejdou odtud. Jediná věc, která je dnes projednávána, je o tom, jak půjdou, za jakých podmínek a tak dále”, řekl Grymčak.

Dodal také, že pochopit, co probíhalo na setkání Surkova a Volkera, bude možné, až zvláštní vyslanec USA přiletí do Kyjeva. “Budou zde s americkým ministrem obrany, takže si myslím, že budou na naší přehlídce”, řekl Grymčak.

Jak informovala tisková agentura Regnum, dříve Vladislav Surkov charakterizoval setkání s Kurtem Volkrem, které se konalo v Minsku 21. srpna, jako užitečné a konstruktivní. Podle něj zůstanou Rusko a Spojené státy i nadále nakloněny Minským dohodám a nezpochybňují je.

“Dohodli jsme se, že současná situace na jihovýchodní Ukrajině nemůže vyhovovat ani stranám konfliktu, ani vnějším silám, které napomáhají urovnání. Diskuse probíhala v atmosféře vzájemného respektu a zájmu, čestně, vážně, bez iluzí a předpojatosti”, konstatoval poradce ruského prezidenta.

Surkov poznamenal, že strany se dohodly na pokračování spolupráce a určily témata pro příští setkání. “Dohodli jsme se, že mírový proces po politické linii a ve sféře bezpečnosti může a měl by probíhat rychleji”, řekl.

Připomeňme si, že od začátku ozbrojeného konfliktu na Donbasu tvrdí ukrajinská strana, že na straně DLR a LLR bojují jednotky ruské armády. Tato prohlášení, která nejsou podepřena žádnými důkazy, přebírají i západní ochránci Kyjeva. Ruská strana opakovaně zdůrazňuje, že Ozbrojené síly RF nikdy na území Donbasu nevstoupily.

V červenci 2017 přiznal náměstek ministra pro “dočasně okupovaná území” Ukrajiny Georgij Tuka, že Kyjev nemá jasné právní důkazy o přítomnosti pravidelné ruské armády na Donbasu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová