Štěpán Kotrba: Kapitalista se nadhodnoty nevzdá. Je třeba mu ji vzít státem, nebo vidlemi. Odmítám sanovat průsery Merkelové, nechci euro. Ale pozor, toto nám hrozí od Sorose

Avatar
Původní autoři

ROZHOVOR
4. 9. 2017   ParlamentníListy

Zásluhu na tom, že do Česka migranti nechtějí, má pár lidí z vnitra a tajných služeb. ParlamentnímListům.cz to řekl politický a mediální analytik Štěpán Kotrba s tím, že pravda jednou vyjde najevo. Štěstí prý máme i v tom, že české soudy na názory sluníčkářů kašlou. Pokud jde o možné Babišovo trestní stíhání, upozorňuje Kotrba na zajímavou souvislost s evropským úřadem OLAF a tím, co už v roce 2013 věděl Sobotka, a nic neudělal.

Evropou nedávno opět otřásly teroristické útoky, tentokrát v Barceloně, kde se paradoxně v minulých měsících konaly demonstrace za přijetí uprchlíků. Na Deníku Referendum vyšel vzápětí komentář, podle něhož teroristé útočí v místech, kde je k uprchlíkům vstřícný přístup, ne tam, kde je odmítají. A právě proto si tento humanismus musíme ponechat a vzdorovat teroristům tím, že uprchlíky budeme dále přijímat. Je to rozumný postoj? Co k tomu říci?

Vy čtete Bohnický zpravodaj? Já už dávno ne. Ne, teď vážně. Odmítat zjevné bezpečnostní a zdravotní riziko není xenofobie, ale racionální předvídavost. To za prvé. Za druhé je zásluhou několika málo kreativních a předvídavých pracovníků Ministerstva vnitra a tajné služby, že do Česka nikdo z uprchlíků nechce. Podrobnosti jednou vyjdou najevo…

Kdysi dávno byly v Česku takové demonstrativně spektakulární preventivní zásahy policie a tajných služeb, že si o nich s respektem dodnes vyprávějí v moskevském podsvětí. Pamatujete si na zásah U Holubů či akci na mošnovském letišti? Od té doby už nejsou potřeba. Od té doby vím, že bezpečnostní riz(přesněji bosenských muslimů, islamizovaných Srbů – pozn.red.NR)iko se nejlépe eliminuje v zárodku, v době kdy rizikem ještě není.

Nechtěl bych ale jako někteří protiislámští fanatici konvičkovského střihu ztotožňovat náboženství s rizikem. Máme tady v Praze už dlouho minimálně tisícovku albánských a chorvatských muslimů (přesněji bosenských muslimů čili ve středověku islamizovaných Srbů – pozn.red.NR) stovky muslimů z Iráku a různých postsovětských republik, a bezpečnostním rizikem nejsou. Pokud kdy byli, někdo jim jejich jazykem vysvětlil, že v Česku se dobře žije, jen když své náboženské přesvědčení nechají před hranicemi. Ti, kteří to nepochopili, skončili se zlomenými žebry a natrženými ledvinami v nemocnici, a pokud to přežili, byli poté vyhoštěni. Co se jim následně stalo, když byli například odexpedováni do Moskvy do péče jejich trestních orgánů, si dovedete představit. Ti zbylí pochopili. Mimochodem, česká policie a české soudy většinou ke vzteku různých sluníčkářských neziskovek kašlaly na to, jestli to byli ubozí běženci před zvůlí tamních vlád, američtí agenti rozesírači na dovolené, předsunuté jednotky solncevské mafie na průzkumu či jaké krycí historky měli.

Premiér Bohuslav Sobotka dle informací médií chce ještě v samém závěru svého mandátu přimknout Česko blíže k EU. Konkrétně zajistit naše volné přičlenění k eurozóně, čímž dáme najevo, že stojíme o euro. Je to správný krok ve světle úvah o tom, zda máme být součástí „tvrdého jádra EU“? Robert Fico sdělil, že životním prostorem Slovenska je EU a chce být v tvrdém jádru, i třeba na úkor spolupráce s Visegrádem…

No, lepší být v piči než v prdeli. Hmm, berte to jako nepovedený pokus o hospodský humor. Jinak se to brát nedá, i když být v centru dění není nikdy k zahození. Což si začala uvědomovat i pobrexitová Británie. Víte, kdybychom měli v Bruselu racionálněji jednající politiky, tak jsem taky pro eurozónu. Ale sanace krize, vzniklé řeckou pravicovou vládou, z kapes Evropanů do kapes nenažraných německých bank prostřednictvím bruselských byrokratů mě naučila, že spoluodpovědnost bychom měli mít pouze za průsery, které jsme spoluzpůsobili.

Pokud Brusel hodlá sanovat špatná rozhodnutí českých politiků z kapes francouzských a německých daňových poplatníků, tak bych se za euro přimlouval. Ale to se nejspíš nestane. V opačném případě ne. Nechci sanovat Merkelové kotrmelce. I s rizikem, že útok na korunu s úspěchem provede i nějaký spekulant typu Sorose. Na druhou stranu… Chcete, abyste si nakonec kupoval euro za osmdesát českých korun? Je to reálná možnost v dnešní spekulacemi přesycené globální ekonomice… Rusové by po dohodě Saudů s Obamou mohli vyprávět. Měny už nejsou kryté „zlatom a dalšími aktívami Štátnej banky československej“, jak to bylo kdysi napsáno na stokoruně. Součástí „tvrdého jádra EU“ nebudeme tak jako tak, takže dnes fakt nevím. Ale mám pocit, že mi tu Evropu, do které jsem vstupoval, tu sociální Evropu, ukradli. A že je na její periferii svobodněji. Ale možná se mýlím.

Podnikatel, který neumí dobře zaplatit své zaměstnance a který se hroutí ze zvýšení minimální mzdy, je darebák a neměl by podnikat, řekl Lubomír Zaorálek.

… a má pravdu. Poprvé od doby, co ho znám, se přihlásil k odkazu krajana Vladimíra Vaška, známého jako Petr Bezruč. Chléb s uhlím beru si do práce, z roboty jdu na robotu… Při Dunaji strmí paláce, z krve mé a mého potu. Sto roků v kopalně mlčel jsem, kdo mi těch sto roků vrátí? Když jsem jim pohrozil kladivem, kdekdo začal se smáti… Hlubokých páni vy dolů, přijde den, zúčtujem spolu. Podnikání je společensky přínosem, tvoří-li nadhodnotu. Ne, okrádá-li se státní kasa o daně.

Jiní socialisté a odboráři říkají, že když máme nevídaný hospodářský růst, musí se zvýšit zaměstnancům platy, protože „kdy jindy už“. Je to správný přístup k věci?

Jak se to vezme. Jako zaměstnavatel otrokář si myslíte, že vydělat musíte vždy. A když, tak si přivezete ukrajinské gastarbeitery. Jako táta od dvou dětí s manželkou na mateřské se nechcete stydět, když přinesete domů výplatu. To jsou dvě stránky jedné mince. Nerovného stavu, ve kterém je společnost na straně slabšího a více ohroženého. Zúčtujem spolu…

Kapitalista se ani části vytvořené nadhodnoty ve prospěch dělníků dobrovolně nevzdá. Nutné je mu ji vzít. Státním zásahem, nebo s vidlemi v ruce. To víme už od hladových bouří přesně před sto lety. Tehdy, ještě v zahnívajícím „žaláři národů“ c. a k. monarchie, nechala police a vojenské jednotky střílet do dělníků a dělnic z prostějovské Wikovky. Zemřelo 23 lidí a dalších 80 bylo zraněno. Kromě Prostějova se demonstrovalo v Praze, Brně, Ostravě a na mnoha jiných místech. Za sociální práva. Za vyšší mzdy. A v demokratickém Československu s tatíčkem Masarykem v čele se policie nechovala jinak. Kdesi jsem se dočetl docela vypovídající čísla: 1920 – 17 zastřelených + 7 těžce zraněných, 1921 – 4 zastřelení, 1922 – 2 zastřelení, 1924 – 4 zastřelení, 1925 – 4 zastřelení, 1928 – 1 zastřelený, 1930 – 5 těžce postřelených dětí, 1931 – 15 zastřelených vč. žen a dětí + 34 zraněných, 1932 – 4 zastřelení + 18 zraněných, 1933 – 30 zastřelených + 101 zraněných.

Duchcovský masakr a frývaldovská stávka je jen několik málo událostí, které známe dodnes. A to jen proto, že tehdejší levicoví umělci či kritici jako F. X. Šalda sepsali výzvu Nelze mlčet a levicoví poslanci parlamentu viděli během sněmovních promluv tehdejší kapitalismus jako zločinný a státní moc jako zavrženíhodnou. Přečtěte si tehdejší parlamentní stenozáznamy. Pro žáky základních škol by měly být povinné. Postup četníků v Duchově byl uznán tehdejším vojenským soudem za správný a v dané situaci za jediný možný. Fakt je střelba do vlastních občanů jedině možná? Nebo si přečtěte 52 hořkých balad věčného studenta Roberta Davida od Vítězslava Nezvala z roku 1936. Součást zlatého fondu české poezie, dnes v antikvariátu.

To je obecně platná teorie revoluce. Rozevírají-li se nůžky mezi zisky a platy, je načase obnovit rovnováhu v kupní síle zaměstnance na společensky přijatelnou úroveň. Na tom je dnes celospolečenská shoda, nechceme-li opakovat selhání systému z počátků 20. století a střílet do hladových. Otrokáři si holt nekoupí nové BMW nebo zkrachují, nicméně společnost neutrpí. Naopak. Či vám připadá normální, že někdo bere za poctivou práci na hodinu 100 korun hrubého a méně? Kolik by to muselo být, abyste se morálně rozhořčil a označil to za nemravnost?

Nastal rozruch kolem policejní žádosti o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Padají výzvy k jeho odstoupení z voleb, Babiš se cítí jako v 50. letech, političtí vězni proti tomu protestují, ANO zpochybňuje vyšetřujícího policistu a internet se baví tím, že Babiš půjde „do tepláků“. Co o tom všem soudíte vy? Jak vnímáte to, jak zprávu přijal Babiš i ostatní?

Od předvolební nabubřelé rétoriky bych se odklonil k faktům: žádost, kterou anonym poslal na bruselský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), nebude vyřízena včas, aby mohli tuto deset let starou dotaci použít Babišovi političtí protivníci jako „korupční“ argument při volbách. OLAF očekává, že své vyšetřování okolo dotací pro farmu Čapí hnízdo „uzavře do konce roku“, uvedl totiž v květnu šéf úřadu Giovanni Kessler. A pak už jen významně mlčel. Takže tváří v tvář srovnání preferencí ANO a ČSSD na tuto kampaň musela nastoupit česká policie, která je daleko „pružnější“, takže zpoždění evropských vyšetřovatelů určitě dožene. Je to ta samá policie, která prověřovala Jourovou, která mlčela k diletantské zprávě plukovníka Kubiceho. Je smutné, když o podobě české politiky rozhodují ze zákulisí tajné služby a policajti v roli politických aktivistů.

Porušil dle vás Babiš zákon čerpáním dotace na Čapí hnízdo? Je načasování žádosti „účelovka“ Chovancovy policie? Hne se ve voličích ANO svědomí a zváží svou volbu, jak předpokládá Miroslava Němcová? Anebo je pravda taková, že Babišovi voliči svůj „idol“ tak zbožňují, že mu přiřknou roli mučedníka a ještě více si ho oblíbí?

Pokud nejsou voliči hloupí, tak jim dojde, že takto slušná policie nepracuje. Doteď čekala na OLAF. Ten se dodnes neozval. Není vám to podezřelé? Babiše vyšetřuje OLAF už od roku 2015, kvůli anonymnímu udání. A od roku 2015 mají stále jen podezření. Nic víc. Dnes je začátek podzimu 2017. Předsedkyně Výboru rozpočtové kontroly Evropského parlamentu, členka CDU Ingeborg Grässle Českou republiku a její politiky varovala již v březnu 2013. Hovořila o tom i veřejně. A nic.

Ovšem připomeňme si, díky komu se Sobotka stal na podzim 2013 předsedou vlády: Proti Rusnokově vládě tehdy aktivně hlasovalo pouze 98 poslanců, pád vlády a vypsání předčasných voleb se neobešlo bez Kalouskem následně dodaných 42 hlasů poslanců TOP 09 a Starostů. 7. srpna se pak sešli zástupci ČSSD a TOP 09 ohledně podání společného návrhu k rozpuštění Poslanecké sněmovny. Sobotka a Kalousek.

Ve volbách získala ČSSD 20,45 % hlasů a 50 mandátů. Ministrem vnitra se stal sociální demokrat, sociální demokrat se stal i premiérem. Ten zlý Babiš se stal ministrem financí a místopředsedou vlády. Už tehdy Sobotka věděl o ministrově konfliktu podnikatelských zájmů – minimálně od křesťanské demokratky Grässle. Zůstal nečinný. Babiše potřeboval. Policie zůstala nečinná. Až do předvolební kampaně 2017.

Ostatně, hovoří se o tom delší dobu, nyní je to jen zvýrazněno: Kolem Babiše je mnoho stínů a pochybností…

Kecy. Jmenujte mi je. Konkrétně. Co je stín? A co je pochybnost?

…ale lidé ho stejně mají rádi, protože si o tzv. tradičních politicích nemyslí nic dobrého.

Já také ne. Až na mizivé výjimky. Ale u mě je to dlouholetá znalost.

Je to chyba zavedených politiků, hloupých českých občanů, nebo je to Babišovým marketingem?

Promiňte, ale vina je to všech politických stran, jejichž politici spojili lobbing za podnikatelské zájmy své a svých přátel s mandátem. Za provizi politickou či finanční, ono se to dá stěží odlišit. A řekněte mi, kdo to nedělá? Komunisté prodávají lokomotivy do Vietnamu, sociální demokraté vozí kakao z Ghany, pravicoví politici pomáhají Rusku v jaderném a plynovém byznysu s Evropou, čínské mise nyní podnikají všichni… A vy mi tady chcete vyprávět o morálce? Babiš se chová logicky jako politik a choval se logicky i jako podnikatel. Co není výslovně zakázáno, je povoleno. To je princip soukromého práva. On postavil svůj politický marketing na zjevných politických zlodějinách na pravici i na levici. Zde našel shodu s miliony lidí, kteří od začátku jeho kariéry věděli, že ty miliardy nejde za pětadvacet let vydělat poctivou prací. Přesto mu od počátku fandili, protože hovořil o tom, co je samotné žralo, a říkal to jazykem jim srozumitelným. Jako jediný. Kdyby byli všichni politici poctiví a jejich vyslanci po Babišovi nechtěli astronomické úplatky, myslím, že by do politiky ani býval nešel. A účelově přijatý zákon o tom, že politik nesmí podnikat, je nesmyslný. Bezzubý. Hloupý. Snad dokonce i protiústavní.

Babiš vykládá, jak chce stavět silnice a železnice, zvedat důchody a platy učitelům, vybírat daně, šetřit peníze státu…

To může udělat jen, když zabrání odlivu dividend z investovaného kapitálu do zahraničí před zdaněním. To je bonus nad rámec rozpočtu. Ošem je to klíčový problém, svázaný s mnoha mezinárodními dohodami a ztížený o tolerování daňových rájů. Jsme ve WTO, ruce máme svázané i jako členská země EU. S mnoha daňovými ráji máme diplomatické styky a bilaterální smlouvy.

Co když se lidem už zajídá slyšet o pravici, levici, konzervatismu, socialismu, liberalismu, demokratických disidentech v Rusku a v Číně, o sametové revoluci – a zkrátka jen chtějí řešit takovéto konkrétní, řeklo by se přízemní, věci?

No taáák… Spor pravice s levicí o míru přerozdělování veřejných statků skončil s pádem vlád ODS a kauzou Nečasovy manželky. Odchod Topolánka, Nečase, Tlustého, Kalouska, Julínka, Hegera či Dobeše. To bylo historické vyrovnání s pažravou a nenažranou pravicí. Od té doby nikdo soudný nepochybuje, že k sociálnímu smíru a Evropě patří péče o veřejné statky a služby.

Otázka konzervatismu či liberalismu není otázka pravolevá. Konzervativce najdete i na levici, i na pravici. Na levici k nim můžete počítat i mne. Dlouhodobě. Na pravici jste to byl vy ještě před několika lety. Liberálem byl a je například i Miloš Zeman. Alespoň v ekonomice. V politice byl a je konzervativec čerpající z Churchilla. On nechal zprivatizovat do zahraničních rukou český bankovní systém ve snaze ho ozdravit. Ekonomický liberalismus praví, že soukromé subjekty v ekonomickém prostředí konají zejména ve vlastním zájmu, což prý v konkurenčním prostředí vede k nejlepšímu výsledku. On nebudoval národní stát, on integroval – třebas i proti názorům většiny své vlastní partaje – Česko do NATO i EU. Oproti tomu Klaus byl v ekonomice konzervativcem, i když s liberální rétorikou. Udržoval bankovní socialismus až k hořkému konci. Chtěl národní podnikatelskou elitu, kterou ovšem vytvářel, aniž měla peníze. Takže to byl pokus vytvořit národní kapitalismus bez kapitálu na skrytě státní úvěr.

Popperovský liberalismus otevřené společnosti hájí dnes kde kdo. Od naivních vítačů uprchlíků po tvrdé zastánce finančního globalismu. …. …. ….

(celý text rozhovoru zde)