Sociální demokracie podle A. Mitrofanova

Avatar
Původní autoři

Jiří Paroubek
25.10.2017 VašeVěc

Nezávislý zahraniční novinář Erik Best, dlouhodobě působící v Česku označil mezi deseti viníky volební porážky sociální demokracie a jejího tragického volebního výsledku 7,3 % také novináře Práva Alexandra Mitrofanova. Jen tak mimochodem, na prvních pěti místech Erik Best stanovil toto pořadí: R. Pokorný, M. Roman, Z. Bakala, B. Sobotka a M. Růžička. Mitrofanov je na poměrně čestném 9. místě viníků debaklu ČSSD a v mysli E. Besta daleko před volebním lídrem strany L. Zaorálkem. Má to svojí logiku.

Je zajímavé, jakým způsobem se ve svém dnešním článku pod názvem „Ztratí ČSSD voliče V. M.?“ Mitrofanov snaží bagatelizovat odpovědnost vedení ČSSD a jmenovitě svého dlouholetého favorita Sobotky za strašlivou volební porážku. Imaginární volič V. M. vyjadřuje vlastně názory A. Mitrofanova. Prý přestane být voličem ČSSD za situace, pokud dojde k návratu (rozuměj zřejmě do vysokých stranických funkcí) „všech, kteří stranu poškodili“. Jsou to prý lánští pučisté, také Onderka, Škromach, Foldyna, Paroubek, Zimola, Tejc …… Tedy ano, V. M., s nímž se plně ztotožňuje A. Mitrofanov, vůbec nevadí současné neschopné vedení strany, ale kdokoliv, kdo by ho mohl snad nahradit.

Za druhé, sociální demokracie by prý neměla jít do vlády s hnutím ANO. Souhlasím, pokud se strana ponoří do chaosu, není možné o vládním angažmá vůbec uvažovat. Jen se ale ptám, když se podívám, na převažující „materiál“ v poslaneckém klubu, zda je možné v konkurenci Okamury, Bartoše a jeho Pirátů dělat vynikající opoziční práci a vybřednout z opozice v příštích volbách s lepším volebním výsledkem, než je 7,3 % hlasů.

A za třetí, pokud prý strana podpoří prezidenta Zemana ve volbě na druhé volební období, nebude již mít hlas voliče V. M. M. Zeman mě osobně uškodil v minulosti mnohokrát. Neberu to nijak fatálně. Ale lepší prezident prvého řádu, nežli prezident třetího řádu. Pan Mitrofanov má ovšem dlouholetou averzi vůči Miloši Zemanovi. Vůbec tím nechci říct, že je agentem cizí mocnosti, která si nepřeje Zemanovo znovuzvolení. Ani nechci tvrdit, že je na výplatní listině firmy Bison & Rose. Vůbec ne. Pan Mitrofanov prostě má své nezávislé názory. Podporuje ty, kteří ničí sociální demokracii a dlouhodobě projevuje nesmírnou nenávist k Miloši Zemanovi. Prostě volič V. M. plně vyjadřuje názor A. M., tedy Alexandra Mitrofanova. Měl by se pod tyto názory jen podepsat a neschovávat se za imaginární čtenářem Práva.

– – –