Ruští programátoři jsou nejlepší na světě. Uznala to rozvědka USA

Avatar
Původní autoři

Igor Korotčenko
20. 11. 2017        zdroj

Americká agentura pro pokročilá studia v oblasti rozvědky (IARPA) ve spolupráci s Národním institutem pro standardy a technologie (NIST) uspořádala soutěž algoritmů pro rozpoznávání obličejů. Vítězem se stala ruská společnost NtechLab, informovaly noviny Vedomosti . List upřesňuje, že IARPA je podřízena řediteli Národního rozvědky USA (který je zároveň vedoucím zpravodajské komunity USA, jejíž součástí je 17 organizací, včetně FBI a CIA).
Ruská společnost NtechLab byla založena v roce 2015 a pouze o rok později se její algoritmus stal základem pro FindFace, aplikaci, která pomáhá najít lidi na sociální síti V kontaktu podle jejich fotografie. Tento algoritmus umožňuje najít konkrétní osobu mezi 1 miliardou osob za 0,5 sekundy. NtechLab se stal vítězem soutěže IARPA v oblasti rozvědky ve dvou kategoriích ze tří – “Rychlost identifikace” a “Přesnost verifikace”.

Zúčastnit se soutěže rozvědky USA může kdokoliv z vývojářů. V nominaci “Rychlost identifikace” algoritmy soutěží o to, kdo najde mezi mnoha fotografiemi tu správnou osobu co nejrychleji. V kategorii “Přesnost verifikace” vítězí algoritmus, který lépe než jiné rozpozná obraz téže osoby a odliší ji od osoby podobné. To je důležité například pro pohraniční stráže: systém nesmí propustit pachatele trestného činu s cizím pasem.

Takto zpravodajské služby USA uznaly inteligenci ruských programátorů a jejich nespornou převahu nad západními kolegy.

Zástupce NtechLab považuje vítězství v soutěži americké rozvědky za měřítko v oblasti bezpečnosti, na něž se orientují objednatelé řešení a případní investoři.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová