Business Insider: Proč F-22 ustoupil před Su-35C na obloze nad Sýrií

Avatar
Původní autoři
Stíhačka F22 Raptor

– kou –
21. 12. 2017 PrvníZprávy
Nedávné setkání Su-35S a F-22 na obloze nad Sýrií ukázalo, že americké letadlo je mnohem slabší, než ruské, napsal Business Insider.
 


Hlavním cílem nejmodernějších stíhačů amerického letectva je bojovat ve vzduchu, kdy jsou letadla ve značné vzdálenosti od sebe. Zároveň je jeho hlavní výhodou slabá viditelnost na radaru protivníka. To dovolí F-22 vnutit nepřátelům boj na vzdálenost – za výhodných podmínek pro americké letadlo, uvedl článek.

Nicméně, když došlo k incidentu na obloze nad Sýrií, tak by v hypotetické letecké bitvě F-22 neměl žádné výhody, protože ho pilot Su-35S perfektně viděl. Kromě toho ruský stíhací stroj v manévrování překonává amerického konkurenta, poznamenal autor článku.

Během zadržení amerického F-22, který kvůli stealth technologii má všechny zbraně umístěné uvnitř trupu, a nemůže je demonstrovat svému oponentovi, na rozdíl od Su-35S, zdůraznila publikace. Ruský stíhač nese řadu raket, které jsou umístěny pod křídlem, a pilot může snadno ukázat zadržovanému letadlu, že je ozbrojen, jen zakýváním křídly.

Stíhačka Su 35 S

Přičemž úkolem zadržení mohou provést další, méně moderní bitevniky letectva, zatímco letadlo F-22 může využít ve skrytu své výhody, uvedl Business Insider s odvoláním na stanovisko dotazovaných expertů. „Mým cílem by bylo nezapojit se do manévrovacího boj,“ citovala publikace slova podplukovníka americké námořní pěchoty Davida Burkeho, který létá na F-22 a F-35.

Minulý týden ruské ministerstvo obrany uvedlo, že na obloze nad Sýrií se F-22 střetl s dvojicí ruských Su-25, vypalovat světlice a manévroval způsobem napodobující vzdušný boj. Nicméně, poté, co se k němu přiblížil bitevnik Su-35S, americké letadlo rychle ustoupilo do iráckého vzdušného prostoru.

(kou, prvnizpravy.cz, businessinsider.com, foto: arch.)

Související článek:
Nad Sýrií začaly USA a Rusko hru „Kdo první vezme do zaječích”!