Haleyová uvěřila ruskému vměšování do voleb neexistujícího ostrova!

Nikki Haleyová v OSN

– kou –
25.12.2017 PrvníZprávy 


Ruští žertéři Alexej Stoljarov (Lexus) a Vladimir Kuzněcov (Vova) kontaktovali stálou zástupkyni USA při OSN, Nikki Haleyovou, jménem polského premiéra Mateusze Morawieckého. Nahrávka konverzace byla zveřejněna na YouTube. Ruští žertéři tak mají další skalp své politické oběti.

Youtube se sice tváří, že zmíněná nahrávka u nich neexistuje, ale my jsme si telefonní rozhovor s Haleyovou poslechli na této adrese:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=QeqctvDj-iw

Prankeři jménem polského předsedy vlády se Haleyové ptali na  řadu témat. Zejména řešili rozhodnutí USA o Jeruzalémě, hlasování v Radě bezpečnosti OSN o rezoluci o potřebě boje proti glorifikaci nacismu, dohodě mezi Washingtonem a Kyjevem na dodávky smrtících zbraní, ruský projekt „North Stream-2“, jakož i stíhání bývalého prezidenta Gruzie Michaila Saakašvili na Ukrajině.

Po výměně zdvořilých replik o vzájemné podpoře v OSN se žertéři zeptali, proč se Rada bezpečnosti USA a  Ukrajina postavily proti usnesení o potřebě bojovat proti glorifiikaci nacismu.

„Snažíme se je podporovat v mnoha otázkách,” řekla Haleyová, „máme velmi úzké vazby a snažíme se společně tlačit Rusko do společného úsilí v otázce Krymu”. Podle velvyslankyně je základem americko-ukrajinských vztahů bezpodmínečná podpora Kyjeva ve všem, co se týká rusko-ukrajinských rozporů.

Prankeri se také dotkli tématu pronásledování Michaila Saakašviliho na Ukrajině. „Pan Saakašvili přišel na Ukrajinu přes Polsko, myslím, že je to škoda pro bývalého prezidenta: byl označen jako ruský špión, protože šel proti prezidentovi Ukrajiny,” řekl „zástupce“ Varšavy. Požádal o podporu Saakašvilimu a „zatlačit” na ukrajinské úřady, jelikož si je jistý, že činnost bývalého prezidenta je čistě politická.

Americká velvyslankyně souhlasila s tím, že pronásledování Saakašviliho je politické, avšak poznamenala, že USA se snaží nezasahovat do vnitřní politiky. „Ale pokusím se jim říct, že je to pro vás důležité a že vás to opravdu znepokojuje,” shrnula Haleyová.

Volby na fiktivním ostrově

Poté, co se prankeři pustili do diskuse o problému neexistujícího teritoria. „Zajímá mě ostrov Binomo: je to v blízkosti Vietnamu, na jihu Číny,” řekl žertéř a pro přesnost název vyhláskoval Podle legendy se na ostrově uskutečnily volby, do nichž Rusko intervenovalo. Nezávislost orgánů Binomo zhoršuje situaci v Jihočínském moři, uvedl „polský zástupce“.

Na otázku, zda Hayleyová ví o existenci takového ostrova (který ve skutečnosti neexistuje), stálá zástupkyně USA v OSN odpověděla kladně. „Jsme si toho vědomi a velmi pečlivě sledujeme situaci,“ řekla Haleyová, když došla řeč na ruskou intervenci. „Myslím, že budeme i nadále sledovat, jak to děláme v otázkách týkajících se Jihočínského moře.“ Stálá představitelka slíbila, že zjistí „skutečnou pozici USA” k „problému Bimono”, aby se k tomuto problému vrátila později.

Během rozhovoru prakeři zjistili, že americký prezident požádal o seznam zemí, které nehlasovaly proti americkým iniciativám. Podle Hayleyové se 65 zemí nepostavilo proti USA. „Tyto státy budou pro nás prioritou,” řekla stálá zástupkyně. „Jestli po nás někdo bude něco chtít, prezident tento seznam zkontroluje předtím, než se rozhodne.” 

Související článek: