Já to Rusko začínám obdivovat. Co všechno dokáže ovlivnit! Volby v USA, světové ceny ropy, volby v České republice. Volby v USA chápu, ale proč volby v České republice, která má míň obyvatel než Moskva,říká analytička Irena Ryšánková

Avatar
Původní autoři

Irena Ryšánková

8.12. 2017        PL, část rozhovoru

Mimochodem – jediné, co kdo komukoliv v Rusku dokázal ohledně voleb v USA, bylo nějakých 100 tisíc dolarů za reklamu na Facebooku. Ostrakizace Ruska a jeho označování za světového viníka hybridních válek jsou směšné. Stejně směšné, ale stejně nebezpečné, jako bylo primitivní štvaní senátora McCarthyho. Na druhé straně, pokud může Rusko za všechno, co je mu přičítáno, jak mocné je… Přitom ruské kulturní středisko má roční rozpočet na veškerou reprezentaci 20 tisíc eur…
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš se sešel s premiérem Sobotkou, aby mu sdělil obavu, že jak uskutečněné sněmovní volby, tak nastávající volby prezidenta republiky ovlivňují zahraniční tajné služby. Byl to od Drahoše správný krok? BIS ihned sdělila, že žádné takové poznatky nemá…

Drahoš tím předem přiznal prohru a vyjevil, na koho ji hodí. Na Putina.

Jak vlastně hodnotit kampaň akademika, který je hlavním vyzyvatelem Zemana? I odpůrci Zemana kritizují Drahoše, že je slabý, že je „želé“, nemá jasné názory… Je třeba boj proti Rusku a propagandě tím správným krokem?

To, že většina obyvatel České republiky už bere protiruské šílenství jako poměrně zábavný kolorit, o něčem svědčí. Vážně jej berou snad jen bývalí špatní pornoherci. Zdá se, že setkání budoucího poraženého s minulým poraženým je zatím nejvýraznější počin akademikovy kampaně.

Může Rusko ovlivnit lednové volby? A jaké jsou vůbec v tuto chvíli, měsíc před prvním kolem, Zemanovy šance na výhru?

Já to Rusko začínám obdivovat. Co všechno dokáže ovlivnit! Volby v USA, světové ceny ropy, volby v České republice. Volby v USA chápu, ale proč volby v České republice, která má míň obyvatel než Moskva? Mimochodem – jediné, co kdo komukoliv v Rusku dokázal ohledně voleb v USA, bylo nějakých 100 tisíc dolarů za reklamu na Facebooku. Ostrakizace Ruska a jeho označování za světového viníka hybridních válek jsou směšné. Stejně směšné, ale stejně nebezpečné, jako bylo primitivní štvaní senátora McCarthyho. Na druhé straně, pokud může Rusko za všechno, co je mu přičítáno, jak mocné je… Přitom ruské kulturní středisko má roční rozpočet na veškerou reprezentaci 20 tisíc eur…

Jak vidíte šance Mirka Topolánka? Do volby naskočil na poslední chvíli a už atakuje druhé místo v průzkumech…

No, nevím. Mirek Topolánek ohrozí Horáčka a Drahoše a rozmělní tak dál Zemanovy protikandidáty. Listopadový průzkum společnosti STEM Zemanovi připisuje podporu 45 procent. A to kampaň ještě nevygradovala. Topolánka by podle průzkumu SANEP volilo maximálně 17 procent respondentů. Ještě důležitější ale je, kolik procent by bývalého premiéra za ODS nevolilo. 73 procent ho totiž považuje za absolutně nepřijatelného.

Může současnou hlavu státu ohrozit?

Je výrazný, nebojí se jednoduchých vět a výrazných projevů. Zná svou cílovou skupinu. Má ale základní hendikep. Cílová skupina zná jeho. Natáhl na sebe nostalgii po kdysi mocné ODS. Straně Žlutých lázní a krokodýlích bot. To je těch 73 procent odporu. Po kauze svého Dalíka a Monte Argentariu bude těžko vysvětlovat komukoliv cokoliv. Pandury a Marka Dalíka mu nikdo neodpáře. Proč volit člověka, který se tak upne na někoho, kdo jej dovede do hlubin?

Z nejvyšší české politiky odchází Bohuslav Sobotka. Za co bychom mu měli poděkovat, za co bychom ho měli kritizovat? Jak se vyvíjel váš názor na něj? V čem pochybil, o co se zasloužil? Ať už jako vládní, nebo stranický představitel. Prezident Zeman ho označil za někoho, kdo odchází s ostudou.

Zeman má pravdu. Přitom začal docela hezky. Já osobně jej považovala v jeho samotných začátcích za takového slušného moulu, který se posléze změnil ve ctižádostivého moulu. Ještě jako ministr financí dokázal i zažertovat. No a pak se ten slušný chlapec proloboval intrikami na místo předsedy ČSSD a premiéra a neštěstí bylo hotovo.

Obklopil se kývači, ostatní odřízl, na jakoukoliv kritiku reagoval útokem. Zajímal se někdy někdo o to, co se vlastně stalo před „lánským pučem“? Jak se choval? Vždyť ani teď, kdy vstoupil do dějin jako protipól Miloše Zemana (Zeman dostal ČSSD ze sedmi procent na 32 za šest let, Sobotka zpátky na sedm procent za čyři roky), odmítá přijmout odpovědnost. Charisma nula, jen vzteklá touha po moci. Opět jeden, kterého chuť moci usvědčila z jeho pravého já.

Za co mu poděkovat? Za poznání, že politik nesmí být vychcánek ani podrazák. ČSSD si nezaslouží budoucnost, která ji teď čeká.

Šéf SPD Tomio Okamura nejenže prohlašuje o ČT, že je jedno z nejvíc dezinformačních médií v republice, ale vyzval ke změně statusu veřejnoprávních České televize a Českého rozhlasu.

Samozřejmě vždycky je co kritizovat, ale média veřejné služby jsou nezastupitelná. Vylít s vaničkou i dítě je naprostý nesmysl. Pokud tedy Tomio Okamura nemá zájemce o ty baráky.

Problém není ve veřejnoprávním statusu ČT a ČRo. Problém je v politicích, kteří v minulých volebních obdobích neplnili svou kontrolní funkci ve volebním výboru a do dozorčích rad volili podržtašky a politické důchodce. Zákon o ČT je správný. Kodex také. Ale lidi, kteří měli zákon a kodex vymáhat, selhali. Bohatě stačí ty lidi v souladu se zákonem vyměnit a napříště jmenovat uvážlivě zodpovědnější.