Pogrebinský o výměně zajatců Ukrajiny a Donbasu: větší ohavnost než Kyjev nemůže nikdo vymyslet …

Grigorij Pavlodubov
30. 12. 2018      Politexpert
Známý ukrajinský politolog Michail Pogrebinský okomentoval na svém účtu na Facebooku proces výměny zajatců mezi ukrajinskou stranou a domobranou Donbasu. Pogrebinský sdělil, že byl svědkem výměny zajatců prostřednictvím ukrajinské televize. Z toho, co viděl, se politolog dostal do stavu obrovského překvapení a rozhořčení. Expert poznamenal, že větší ohavnost není možné vymyslet a ukrajinští politici se o to moc přičinili ….


Politolog poznamenal, že proces výměny byl předložen tak, jako by všechno organizoval prezident Ukrajiny Petr Porošenko a jeho asistenti. Ale o skutečném organizátorovi, vůdci veřejného hnutí Ukrajinská volba Viktoru Medvedčukovi, nebylo řečeno ani slovo. Právě Medvedčuk se obrátil o zprostředkování zahájení procesu výměny na ruského vůdce Vladimíra Putina a patriarchu Kirilla. Neobešlo se to ani bez díků politickým partnerům normandského formátu, kteří údajně “na Putina zatlačili”.

Michail Pogrebinský poznamenal, že aktivní propaganda proběhla na řadě televizních stanic. ICTV a další stanice Pinčuka zcela připsaly zásluhy jeho tchánovi a bývalému ukrajinskému prezidentovi Leonidu Kučmovi, který tam ani nebyl. Ani ostatní televizní média nezmiňují ani Putina ani patriarchu. Ve výsledku je expert znepokojen otázkou, jak bude Porošenko se svým týmem tahat zbývající vězně od domobrany Donbasu, když má tu drzost přilepit se k cizím zásluhám? Znovu se asi bude v slzách dožadovat u Medvedčuka, shrnul politolog ….

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová