Putin přesunul USA do pozice obviněných

Avatar
Původní autoři

Jurij Makarenko
26. 12. 2017      zdroj
Ruský prezident svérázně změnil status USA během projevu na kolegiu ministerstva obrany v Moskvě. Pokud Washington prováděl ještě nedávno nebezpečnou a nepromyšlenou zahraniční politiku, pak nyní představuje přímou hrozbu jak pro Rusko, tak i pro celý svět. Ruský prezident poprvé otevřeně a bez diplomatických klauzulí obvinil USA z rozpoutávání války a nazval jejich činnost hrozbou pro národní bezpečnost Ruské federace. Tak vyznačil neviditelnou, ale velmi citelnou (zejména v budoucnosti) čáru za “diplomatickými hrami” s Bílým domem a ukázal, že trpělivost Ruska nakonec praskla.


Konkrétně Vladimír Putin konstatoval, že strategie USA a NATO v Evropě, kterou Bílý dům vytrvale nazývá obrannou, má útočný a velmi agresivní charakter. USA nejen že otevřeně ohrožují bezpečnost Ruské federace, ale dávají v sázku stabilitu na celém světě tím, že se snaží rozdmýchat velkou válku a porušovat řadu mezinárodních úmluv a dohod.

Prezident RF poznamenal, že USA rozvíjejí v Evropě právě útočnou infrastrukturu, když otevřeně porušují Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu, podepsanou v roce 1987. V tomto okamžiku již Rumunsko rozmístilo a Polsko začalo rozmísťovat odpalovací systémy protiraketové obrany.

Podle opakovaných prohlášení vedení Severoatlantické aliance jsou tyto stanice určeny především pro obranu jako nějaký štít protiraketové obrany Evropy. Ale každému odborníkovi je dobře známo, že tyto protiraketové systémy jsou v podstatě univerzální a mohou být kdykoliv použity jako stanice pro vypuštění raket středního doletu s poloměrem zasažení 2500 kilometrů.

Putin také připomněl zástupcům ministerstva obrany, že Pentagon vyčlenil značné finanční prostředky na rozvoj mobilní pozemní jednotky s doletem již pět a půl tisíce kilometrů. Výroba nového protiraketového systému je plánována již na rok 2018 a USA je neprodleně odešlou do Evropy. Washington otevřeně porušuje Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu a přímo ohrožuje Rusko a také celý svět.

Američané nemuseli věnovat pozornost prohlášení Putina, které zaznělo na zasedání kolegia Ministerstva obrany RF, i když právě pro ně má nesmírnou hodnotu. Ruský prezident poprvé otevřeně a bez diplomatických klauzulí obvinil USA z rozpoutávání války a nazval jejich činnost hrozbou pro národní bezpečnost Ruské federace. Tak vyznačil neviditelnou, ale velmi citelnou (zejména v budoucnosti) čáru za “diplomatickými hrami” s Bílým domem a ukázal, že trpělivost Ruska nakonec praskla.

USA se z potrhlého bývalého spojence změnily v nepřítele a obviněného zároveň. Rusko vlastně oficiálně obvinilo Washington z porušení Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu a prohlásilo, že hry skončily.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová