Francie přiměje USA a Velkou Británii k nervozitě, když dá před nimi přednost Rusku a Číně…

Avatar
Původní autoři

4.1.2018  
V americkém listu The Wall Street Journal se objevil článek, který místní podnikatele znervózní.
Francie se nechce dále spoléhat na obchodní vztahy s USA a Velkou Británií, protože považuje tyto země za nedostatečně stabilní. Jako osobitý ekonomický ,,protiklad “se Paříž rozhodla vybrat dva hlavní ,,nepřátele” Západu – Rusko a Čínu.
Příslušný komentář poskytl novinářům ministr hospodářství a financí Francie Bruno Le Maire.
Ministr poznamenal, že Paříž se bude snažit vytvořit vyvážený přístup k mezinárodnímu
obchodu odkloněním se od transatlantických vazeb, které jsou v současné době stále ještě pro
zemi dominující. Nejen to, Francie se chystá vybudovat celý obchodní koridor, který půjde z
Evropy a povede přes Moskvu do Pekingu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron právě v tomto kontextu naplánoval dvě velmi důležité návštěvy. Za prvé, má v úmyslu navštívit Čínu, kde se pravděpodobně nastolí otázka obchodu. Za druhé, Paříž navštíví Mezinárodní finanční kongres, který se bude konat letos na jaře v Petrohradě.

Makronova Vláda se vzdaluje od Washingtonu a zvětšuje propast mezi Evropou a USA. Nehledě na to, že Američané zůstávají důležitým obchodním partnerem pro Francouze, ti vidí určité problémy pro další rozvoj těchto vztahů. Francouzský ministr již navštívil Moskvu, aby oživil a rozšířil hospodářské vztahy s naší zemí. A to může být do jisté míry dalším krokem směrem od Washingtonu.

Le Maire zkritizoval USA za hrozbu zavedení kvót;extrateritoriálních sankcí ,které umožní Američanům trestat zahraniční společnosti, spolupracující s Ruskem. Je přesvědčen, že tato opatření změní Ameriku na četníka světového obchodu . Ministr také poznamenal, že Paříž se už dnes musí připravit na den, kdy budou proti Rusku zrušeny sankce.

napsala  a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová