Ministerstvo zahraničí RF: USA hledají záminku ke zvýšení tlaku na Írán. Haleyová prohlásila, že v Íránu je možný “syrský scénář”

Avatar
Původní autoři

5. 1. 2018       zdrojzdroj
Washington hledá záminku ke zvýšení tlaku na Írán, konstatoval náměstek ministra zahraničí RF Sergej Rjabkov, když komentoval prohlášení amerického viceprezidenta Mika Pence. Podle diplomata USA zřejmě k tomu použijí Společný komplexní akční plán (týká se íránského jaderného programu, poznámka překladatelky), což není “důstojné pro status velmoci”. Informovala o tom agentura RIA Novosti. Pence dříve řekl, že Írán je hlavním sponzorem terorismu ve světě.


“Nechápeme, co právě ve Společném komplexním akční plánu může americké straně nevyhovovat, řekl náměstek ministra zahraničí RF. Obsah dokumentu je dobře znám, americká strana sleduje, jak se dohoda plní, účastní se zasedání smíšené komise a dalších diskusí”.

Jak Rjabkov poznamenal, “pokud se hledá záminka ke zvýšení tlaku na Írán z důvodů, které nesouvisejí s “komplexním plánem”, a tak to je podle našeho monitorování, je to v tom případě nedůstojný postup, postup, který neodpovídá statusu velmoci. Je to způsob, jak tahat kaštany z ohně a “hřát se” na ohni, který sami roztápějí, přičemž bez jakéhokoliv opodstatnění”.

4. ledna Washington rozšířil jednostranné sankce proti Íránu a zařadil do seznamu dalších pět íránských společností, které jsou podle USA spojeny s íránským raketovým programem. USA také poznamenaly, že budou podporovat účastníky politických protestů, které již několik dnů v Íránu probíhají.

Haleyová prohlásila, že v Íránu je možný “syrský scénář”

Stálá zástupkyně USA v OSN Nikki Haleyová se domnívá, že je v Íránu možný “syrský scénář”. Oznámila to agentura RIA Novosti.

V předvečer zasedání Rady bezpečnosti OSN, které se bude konat 5. ledna, Haleyová prohlásila, že údajně jako v Sýrii, tak i v Íránu “krvavý režim odmítal právo lidu na pokojný protest”.

Dodala, že USA zaměří pozornost na země, které se budou snažit, aby se zabránilo připustit setkání v Radě bezpečnosti.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová