Ministerstvo zahraničí Ruska: USA se zabývají vytvořením alternativních orgánů moci v Sýrii

Avatar
Původní autoři

22. 1. 2018       zdroj
Působení USA v Sýrii je zcela v rozporu s jejich závazky vůči Radě bezpečnosti OSN, prohlásil Sergej Lavrov. USA se zabývají utvářením alternativních orgánů moci v Sýrii. Uvedl to ministr zahraničí RF Sergej Lavrov 19. ledna na tiskové konferenci k výsledkům pracovní návštěvy v New Yorku. “Před několika dny Američané oznámili vytvoření “pohraničních bezpečnostních sil” v Sýrii, ale dnes řekli, že se jim správně nerozumělo, že žádné síly nevytvářejí. Ale skutečnost, že USA se vážně zabývají vznikem alternativních orgánů moci na obrovské části syrského území – to je fakt”, cituje Lavrova televizní kanál RT.


Ministr zahraničí Ruska zdůraznil, že to je v naprostém v rozporu s vlastními závazky USA ohledně zachování “pozitivního postoje k suverenitě a územní celistvosti Sýrie”, které učinili i v Radě bezpečnosti OSN.

V této souvislosti Lavrov také připomněl, že americký ministr zahraničí Rex Tillerson dříve uvedl, že jediným cílem Washingtonu v Sýrii je vítězství nad terorismem.

Jak informační agentura Regnum informovala, 14. ledna zástupce mezinárodní koalice v čele s USA Thomas Bill oznámil zahájení utváření “pohraničních bezpečnostních sil” v Sýrii. Podle jeho vyjádření bude jednotka, čítající 30 tisíc osob, vytvořena na území pod kontrolou koalice na základě Syrských demokratických sil, které Washington považuje za spojence.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se však rozhodně proti této myšlence postavil a prohlásil, že USA vytvářejí “teroristickou armádu poblíž tureckých hranic, což ohrožuje bezpečnost Turecka”. Slíbil, že turecká armáda při první hrozbě ze strany “pohraničních bezpečnostních sil” pošle proti nim zbraně.

18.ledna list The Wall Street Journal uvedl, že americké orgány kvůli postoji Ankary rychle ruší své plány na vytvoření “pohraničních bezpečnostních sil” v Sýrii.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová