Avatar
Původní autoři

Provokace pod cizí vlajkou. Spojenci popravili Majdan, nevylučuje český expert

© Sputnik/ Jevgenij Kotenko
Alena Novotná

17. 2. 2018    Sputnik
Gruzínští snipeři stříleli do demonstrantů během nepokojů proti vládě ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče? Známý český expert poukazuje na to, že to má vojenskou logiku.

Dvacátého února 2014 na kyjevském Majdanu neznámí odstřelovači začali pálit po stoupencích opozice, kteří chtěli svrhnout prezidenta Viktora Janukovyče. Na ulici zůstalo ležet 53 mrtvých — 49 protestujících a čtyři představitelé policejních orgánů. Lídři opozice, představitelé USA a Evropské unie okamžitě obvinili vládní režim. Střelba na Majdanu se stala osudovým mezníkem, který rozhodl o vítězství opozičních sil.

Uplynuly čtyři roky, nová vláda ale doposud nevyšetřila, co se v centru Kyjeva stalo. Naopak se objevuje stále více otázek. Zpravodaj Sputniku se setkal s předpokládanými střelci. Jsou to gruzínští rodáci. Tvrdí, že rozkazy dostávali od lídrů Majdanu. Navíc dostali přímý rozkaz střílet nejenom po policistech, ale i po samotných protestujících, aby ještě více rozbouřili dav a vyvolali politickou krizi.

Svědectví lidí, kteří znají temné pozadí svržení vlády Viktora Janukovyče v minulých dnech zveřejnil Sputnik na svých stránkách.

Naše redakce se zeptala známého politického a mediálního experta Štěpána Kotrby, jestli verze o gruzínských sniperech působí věrohodně.

Před čtyřmi roky došlo ke střelbě na kyjevském Majdanu, která si vyžádala mnoho obětí a pomohla opozici k výhře nad prezidentem Janukovyčem. Až nyní se objevila svědectví, že střelbu měli na svědomí žoldáci najatí opozicí. Co na to říkáte?

No, zajímala by mě vazba gruzínských střelců na gruzínského exprezidenta Saakašviliho a jeho ochranku a tajnou službu. Ta informace tady cirkuluje od převratu. Publikovala je například před půl rokem italská televize patřící Berlusconimu.

Mně ale chybí potvrzení detailní výpovědi gruzínského generála v důchodu Tristana Tsitelašviliho, který už v dubnu 2014 médiím tvrdil, že odstřelovači, kteří v únoru v Kyjevě v Majdanu stříleli, byli bývalí vojenští a bezpečnostní specialisté ze struktur Michaila Saakašviliho, které vedl Giya Baramadze a Givi Targamadze.

Tsitelašvili přiznal, že někteří z nich sloužili pod jeho velením v gruzínské armádě, jako Koba Nergadze (s pasem vydaným na jméno Georgij Karusanidze), Georgij Saralidze, Merab Kikabidze a David Makiašvili, Alexander Revazišvili, Koba Chabazi. Občas se ta informace ještě někde zrecykluje.

Tito žoldáci souvisí i s tzv. Gruzínskou legií, která nyní bojuje na východní Ukrajině na straně Kyjeva. A zajímalo by mě, proč nechala Porošenkova prezidentská kancelář skartovat řadu dokumentů z vyšetřování této střelby.

Změní tato svědectví pohled Západu na ukrajinskou revoluci a vládnoucí kyjevský režim?

On snad někdy někdo soudný na Západě věřil v opravdu lidovou revoluci na Ukrajině? A mýty mají schopnost přežít i odhalení.

Západní „false flag” operace má cenu pro Západ, pro drancující podmínky asociační dohody s EU a neprodloužení Transsibiřské magistrály do Hamburku a znemožnění realizace Hedvábné stezky přes Ukrajinu.

I Rusko se snaží vytvořit a udržet na západní hranici co nejširší cordon sanitaire. Jinak už by občanská válka na východní Ukrajině dávno skončila.

Není zvláštní, že si prozápadní opozice najala žoldáky, aby stříleli do vlastních stoupenců?

A najala si je doopravdy sama prozápadní opozice nebo někdo ze zahraničí, kdo prozápadní opozici na Ukrajině řídil a platil? Jinak z vojenského hlediska to logiku má. Akce pod cizí vlajkou se jinak dělat nedají.

Co se podle vašeho názoru tehdy před čtyřmi lety stalo na kyjevském Majdanu? Bezpráví vládních sil, nebo operace opozice na svržení vlády?

Operace rozzlobené cizí státní moci, zneužívající soft power politické opozice, na svržení vlády, která odmítla návrh Evropské unie, který se neodmítá.


Související články: