Herečka, která volila Zemana: Nás ,,venkovanů, nezaměstnaných, v exekuci, nedovzdělanců, starých, chudých” a já nevím, jak ještě jsou voliči prezidenta nazýváni, bude více a více

Avatar
Původní autoři
Rozhovor

6.2.2018  ParlementníListy
„Přijdou další vlny útoků, které pravděpodobně mohou být ještě hysteričtější, než byly ty doposud. Protože ta hrstka profesionálních revolucionářů ztrácí podporu, a to prostě proto, že přestává lidi bavit,“ říká pro PL herečka a volička Miloše Zemana Tereza Bebarová. Vadí jí, že docházelo a dochází k zesměšňování Zemanových voličů, a všem doporučuje ke zhlédnutí stanovisko válečných hrdinů, kteří podpořili stávající hlavu státu. „Díky nim máme naši zemi, díky nim žijeme,“ upozorňuje Bebarová.


Před volbami jste velmi výrazně podpořila Miloše Zemana, který přes mnohé mediální útoky a průzkumy tvrdící opak zvítězil. Věřila jste, že to tak nakonec dopadne?
Musím se přiznat, že jsem o tom přes tu mediální masáž, která nastala, začala pochybovat, a právě proto jsem se rozhodla pana prezidenta veřejně podpořit.

Čím se prezidentu Zemanovi povedlo zmobilizovat nerozhodnuté voliče a občany, kteří u prvního kola nebyli? Napadá vás, čím tak zapůsobil?
Z mého pohledu to nebyl Miloš Zeman, kdo zmobilizoval společnost, ani to neměl zapotřebí. Byli to jeho odpůrci, kteří opět, jako už před pěti lety, neudrželi nervy na uzdě a začali útočit podpásově, například na jeho zdraví; a to se pak můžete ohánět slušností, ale už vám to nikdo neuvěří. Posmívat se vozíčkáři, že spadl z vozíku, tomu se může smát jen hrstka pubescentů na YouTubu, případně vyšinutá mysl, ale drtivá většina to odsoudí. A ty, co zatím dřímali, to probudilo.

Také mu hodně pomohla veřejná vystoupení některých osobností, které mu vyjádřily svou nepodporu. A v neposlední řadě televizní debaty. Málo se mluví o té první, na nejsledovanější komerční televizi u nás, kterou mimochodem, podle mého názoru, zvládl Ray Koranteng výborně, neměl vůbec jednoduchou úlohu, a přesto vedl debatu vyváženě a nezaujatě, i když se druhý kandidát nedostavil. Ten záběr na prázdnou židli byl pro těch cca 1,5 milionu diváků symbolickou expozicí věcí příštích. A jak víme z rozboru antického dramatu, úvod neboli expozice, rozehrává celou hru.

Jak vnímáte současné povolební dění? Někteří analytici říkají, že to vypadá, jako by kampaň ještě neskončila.
Tak, pokud mohu soudit ze zkušenosti z minulého období, vůbec bych se nedivila další vlně útoků všeho druhu. Existuje na to hezké lidové přísloví: Komu není zhůry dáno, v apatyce nekoupí.

Ozývají se názory, že tím, kdo hloubí příkopy a ostře rozděluje společnost, není Miloš Zeman, ale právě mnohá média a komentátoři. Může na tom něco být?
Já si myslím, že ve společnosti žádné příkopy neexistují. Lidi si to mezi sebou normálně vyříkají. A to, co se nyní děje v médiích, ty výbušné komentáře, rozhovory s odborníky na všechno, bych spíš nazývala ďolíčky, u kterých si pak politici a novináři před veřejností hrají akorát tak kuličky. Mně tahle volba jasně ukázala, že to neustálé dloubání nakonec k ničemu nevede. Právě naopak. Dokonce mám pocit, že už to moc nebaví ani pana prezidenta, jelikož stále vyhrává na všech frontách. Dneska už má, obrazně řečeno, všechny skleněnky a je klidně možné, že se opravdu dočkáme toho, jak sám řekl, že už bude méně namyšlený, nafoukaný a méně sebevědomý.

Dále rozhovor obsahuje videovzkaz Terezy Bebarové prezidentu Zemanovi a občanům.