Rusko posílilo leteckou jednotku v Sýrii. Do Sýrie přiletěly i letouny Su-57

Avatar
Původní autoři

22. 2. 2018        zdrojzdroj
Syrští aktivisté oznámili přílet dvou nejnovějších ruských stíhacích letounů páté generace Su-57 do republiky. Podle jejich informací přistála tato letadla 21. února na letecké základně Hmeymim. “Snímek byl pořízen při jejich přistávání v Hmeymim”, upřesnil autor záběru, na němž jsou stíhačky zaznamenány. 21.února do Sýrie rovněž přiletěly čtyři stíhačky Su-35C a letoun dálkové radiolokační včasné výstrahy A-50U. Vedl je Tu-154. Trasa do blízkovýchodní republiky vedla nad vodami Kaspického moře a vzdušným prostorem Íránu a Iráku.


8. února náměstek ministra obrany Jurij Borisov oznámil, že armáda začala zkušební bojový provoz Su-57. “První etapa státních zkoušek byla završena”, citovala jej agentura RIA Novosti. Jak psala Izvestija, zkušební bojový provoz znamená, že na nových stíhačkách se bude propracovávat taktika jejich bojového použití, v této fázi mají být však letadla převedena do Lipeckého leteckého střediska, kde se provádí rekvalifikace posádek.

V prosinci loňského roku provedl jeden z letounů Su-57, které byly dříve označovány jako T-50, první let s novým motorem a v lednu 2018 s novou výzbrojí. Na Ministerstvu průmyslu Ruska byl vyjádřen názor, že letové zkoušky stíhačky s novou pohonnou jednotkou budou trvat asi tři roky. Kontrakt na dodávku těchto letadel armádě zatím nebyl podepsán, ale očekává se, že k tomu dojde v roce 2018 a že první dávka bude zahrnovat letku 12 letounů.

Su-57 je první ruská stíhačka páté generace. Stroj je vyzbrojen 30-ti milimetrovým automatickým dělem, může nést střely “vzduch-vzduch” a “vzduch-země” a také různé bomby.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová