Kurdové vytlačují Tureckou armádu a džihádisty ven z Afrinu

Avatar
Původní autoři

Jana Maříková
3. 3. 2018
Tento týden se zdá být pro Kurdy dobrý. V úterý nevyšel pokus o “handl” s Tureckem, kdy byl v sázce život – bez nadsázky – jednoho z předních kurdských politiků Sáliha Muslima. Tento významný muž byl zatčen pražskou policií, která se zprvu zaštiťovala zatykačem Interpolu – což se ukázelo jako lež. Zatykač vydala Ankara – na syrského občana. Nevím, komu z našich policejních představitelů přeskočilo, jaká vidina je k tomuto činu hnala. Zda osobní prospěch či zdánlivě bohulibá snaha vyměnit pana Muslima za dva Čechy, kteří sedí v tureckém vězení, protože se chtěli přidat k Lidovým obranným jednotkám YPG – kde mimochodem bojuje spousta cizinců – především Britů a Francouzů, ale i Američané, Španělé, Holanďané – a mají i své mrtvé. 


 

Jak napsala na facebooku Tereza Spencerová – to jsme si tedy ukousli velké sousto. Nakonec se ukázalo jako nestravitelné a soudce Městského soudu v Praze Sáliha Muslima propustil. Zlé jazyky praví, že v tom sehrálo roli i to, že příslušní policisté si neuvědomili, že zatykač musí být přeložený do češtiny…. ale ani bych se tomu nedivila.

Další dobré zprávy začaly přicházet z bojiště v Afrínu – tam totiž probíhá vojenská agrese Turecka vůči severosysrskému kantonu, spravovanému Kurdy. (O tom se u nás moc nemluví, protože v tom nemá prsty Zeman, tak to nvináře nezajímá). Kdo bude potom pod článek do komentářů psát, že to území ukradli Kurdi Asadovi, nechť si ušetří námahu – územní zisky i ztráty jsou v této oblasti proměnlivé.

Nicméně faktem je, že od 20. ledna, kdy Turci útočili někdy až 70 letadly denně, o tancích a houfnicích nemluvě, se příliš daleko nedostali. Obsadili několik vesnic,ostřelovali centrum města Afrín, ničili především školy a zdroje vody, džihádisté v jejich řadách zavraždili několik vesničanů, zohavili mrtvoly kurdských bojovnic, bývalí příslušníci ISIS i turečtí vojáci si nakradli, kuřata, olivový olej a zemědělskou techniku! To vše je zdokumentováno na youtube. Ale územní postup velký nebyl. A v posledních dnech se zá, že se karta obrací – jistě i díky podpoře, které se Kurdům dostalo ze strany Syřanů.

Za tu dobu, co sleduji události v Afrínu, mám své spolehlivé zdroje na facebooku s následnými odkazy.

Leontina Peterlacean včera nejdřív dala na fb video o tom, jak se 3.500 nových plně vycvičených bojovníků právě připojilo k obranným silám. Večer pak zveřejnila mapu územních zisků YPG.

Cituji – “Jednotky lidové obrany YPG zahájily velký protiútok v oblasti Afrínu, kterou nedávno ztratili. Protiútok začal u vsnice Omarnli na západním okraji, po bitvě s FSA (to jsou džihádisti) nad ní převzali kontrolu a přinutili žoldáky FSA ustoupi t k hranicím”.

S odvoláním na zprávu psychiatryně pracující v turecké armádě pak napsala, že jen za včerejšek bylo zabito nejméně 43 tureckých vojáků a další byli zraněni.

Kerem Schamberger, další velmi spolehlivý zdroj, dnes uvedl, s odvoláním na zdroje v místě, že turecká armáda oficiálně přiznala 15 mrtvých vojáků. Tureckých – nemluvě o FSA. Na závěr své zprávy napsal, že Afrín bude Vietnamem turecké armády.

A ještě dnes fb stránka “Support Rojava” – (zatím nepotvrzeno) YPG oznamuje osvobození následujících čtyř vesnic + města od útočníků: Bililka, Gilles Sheikh Khurar, Abadan, Khawam Kordo a nakonec Bulbul centrum.

Těch zpráv je ještě víc, čísla se rozcházejí, ale faktem je, že invaze do Afrínu, která měla být něco na způsob “Blitzkriegu”, nějak nevychází. Samozřejmě není konec. Válčit se tam bude ještě dlouho, bude plno mrtvých, zraněných, zničených. Kanton, který byl až donedávna ušetřen válečných hrůz, kraj olivových hájů a zdrojů vody, utrpí velké škody – a nejen materiální.

Komu by se zdálo, že příliš jásám nad mrtvými, pro toho jsou určena následující čísla – opět Kerem Schamberger – Od počátku turecké agrese bylo v Afrínu zabito 207 civilistů a 602 civilistů zraněno. Tyto údaje byly právě zveřejněny zdravotní radou Afrínu.
A svět mlčí…..

Kurdové a Kurdky jsou opravdu stateční – v situaci, kdy je v šichni opustili, i Rusové, kteří vhodně vyklidili svou vojenskou základnu v Afrínu několik hodin před prvním bombardováním, Američané, kteří začali handlovat s Erdoganem, kterou oblast budou muset kurdské jednotky vyklidit (Manbij), o impotentní Evropě nemluvě, to nevzdali a bojují. Proti tankům, houfnicím a letadlům se dá takřka říct, že holýma rukama. To je fakt, který nepopře nikdo. O turecké armádě a s ní spřátelených džihádistech mluví pohrdavě jako o “babykillers”.

Ještě se vrátím k zatčení Sáliha Muslima v Praze. Dva dny jsem sledovala zděšení, které se zmocnilo nejen Kurdů – jak je to možné? Zrovna v Praze? Na fb stránce Save Afrín se objevil komentář: “Václav Havel vždy stál při Kurdech a Tibeťanech. Z vlastní hořké zkušenosti věděl, co je to žít v okupované zemi. Zatčení Sáliha Muslima prokázalo, že Česká republika sešla z cesty.”

Jak snadno se ztrácí kredit, to díky “humanitárnímu bombardování” a souhlasem s válkou v Iráku zažil i Václav Havel. Naše země stojí na ostří nože. Tentokrát to naštěstí dopadlo dobře….ale jistě si propříště každý rozmyslí přijet do země, kde turecké tajné služby úkolují místní policii.