National Interest: CIA a ministerstvu zahraničí USA byla vyhlášena válka

Avatar
Původní autoři

Alexandr Bělov
15. 3. 2018      zdroj
Americký senátor Rand Paul přečetl zprávu o činnosti Giny Haspelové v jižní Asii. Zpráva byla poskytnuta jedním z bývalých spolupracovníků Haspelové, který popsal, jak sledovala proces mučení. Americký senátor Rand Paul uspořádal mimořádnou tiskovou konferenci, na které oznámil, že je proti jmenování Mika Pompea na post ministra zahraničí USA a Giny Haspelové do funkce ředitelky CIA, píše Kurt Mills v článku pro The National Interest. “Myslím, že to je v rozporu s mnohým tím, co říkal prezident Trump během své volební kampaně. Jsem překvapen, že navrhuje do funkce hlavy ministerstva zahraničí člověka, který všemožně hájil a prosazoval návrh na změnu režimu v Íránu”, prohlásil Paul.


Podle vyjádření senátora angažoval prezident Spojených států Donald Trump do své administrativy “bláznivé neokonzervativce”. Paul kritizoval hlavu Bílého domu za to, že nedodržel své sliby, vyslovené v průběhu volební kampaně 2016, a že směřuje k naprostému opaku, a sice k obnovení neokonzervatismu.

Jako bylo řečeno, právě Írán a trvalá averze hlavy Bílého domu k jaderné dohodě, uzavřené bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou, vedla ke kádrovým změnám na ministerstvu zahraničí USA.

“Souhlasím s Rand Paulem v tom, že ten, kdo preferuje válku s Íránem namísto diplomacie, by neměl stát v čele ministerstva zahraničí USA. Trumpova opozice ve vztahu k Íránu je slabá stránka jeho politiky. Během volební kampaně byl skeptický k činnosti neokonzervativců, včetně války v Iráku. Je velmi smutné si uvědomovat, že se začal pohybovat tímto směrem”, konstatoval šéfredaktor listu The American Conservative Scott McConnell.

Potom Paul zaměřil svou pozornost na činnost Haspelové a přečetl zprávu o její činnosti v jižní Asii. Zpráva byla poskytnuta jedním z bývalých spolupracovníků Haspelové, který popsal, jak sledovala proces mučení:

“Gina Haspelová řekla: “Dobrá práce. Líbí se mi, jak slintáš … Všechno vypadá tak přirozeně. Jsem takřka opojená. Nemysleli jste, že dospělý člověk je schopen něčeho takového?”

“Když to čtete, je tam pocit radosti při pohledu na to, jak člověka mučí. Je překvapující, že někoho může vůbec napadnout postavit tuto ženu do čela CIA”, řekl Paul.

Senátor Paul byl jediný republikán, který vystoupil proti jmenování Pompea na post ředitele CIA, jehož kandidatura byla podpořena mnohými demokraty.

“Pompeo byl zuřivým ideologem, který obhajoval svržení režimu v Íránu … V každém případě bude podněcovat ty nejhorší instinkty Trumpa. Jeho přestup na ministerstvo zahraničí spíše souvisí s jeho osobní kompatibilitou s prezidentem, než se zkušenostmi hájení zájmů USA”, řekl expert z Catonova institutu John Glaser.

Po tiskové konferenci Paula Bílý dům spěšně zveřejnil seznam prohlášení kongresmanů a členů vlády, kteří podpořili Pompeovu kandidaturu na post hlavy ministerstva zahraničí USA. Tentýž den Bílý dům odeslal novinářům e-mail, který vypovídá o “vynikající kariéře Mika Pompea ve funkci ředitele CIA”.

Vědec a historik Bostonské univerzity Andrew Bacevich, který obvykle zastává skeptické názory ohledně zahraniční politiky USA, také pochybuje o tom, že jmenování Pompea na post ministra zahraničí bude mít pozitivní vliv na zahraniční politiku USA.

Bacevich je rovněž přesvědčen, že mezi Trumpem a jeho vrchním diplomatem nevyhnutelně nastane konflikt. Podle některých informací byl Tillerson propuštěn kvůli neshodám s prezidentem Spojených států v přístupu k jednání o Severní Koreji.

Podle Baceviche může Pompeo podniknout radikálnější opatření: “Vyjádřil se o nutnosti změny režimu v Severní Koreji. Jeho boss prahne po střetu s Kim Čong-unem”.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová