Zemana a Babiše do koše! Kam s Kalouskem a s Němcovou? Fica do basy! Kam s Kiskou?

Avatar
Původní autoři

Zdeněk Hrabica
17. 3. 2018
Před námi se denně rozprostírá prapodivný svět. Kdysi Karel Čapek poznamenal, že se starými lidmi prý starý svět odchází, s mládím nový svět přichází. Stejně jako Karel Čapek napsal, že existuje život před psem a se psem. To už je přece jenom laskavější. Můj přítel Egon Bondy napsal a sdělil mi, že nad světem jednou pevně zavládnou nedospělci, v každém jazyce jim říkají jinak. Budou ovlivňovat konzumní pravidla, nutit své rodiče, aby byli inn. Hitler hnal v posledním záchvěvu do války nezralé dorostence a žehnal jim na smrt. Nakonec nad smrtí zvítězil život!


Svého času dali jinde jiní početným houfům skoro dětí do rukou knížečky, aby jimi mávali nad hlavami. Aby hnaly nezralé děti odrostlé k převýchově a k prozření. Už jsme je dohnali!

Na pražském pidiprostoru – na Náměstí Václava Havla – vedle Národního divadla – se před několika dny shromáždily stovky středoškolských studentů, aby hlasitě demonstrovali u drátěného srdce za demokracii a svobodu. Za svobodu projevu v České televizi, za dodržování Ústavy – proti Zemanovi a Babišovi.

Tři nezralé dvanáctileté děti – ze ZŠ Svaté Voršily – ve světle ramp zde pronesly srdceryvný projev k demonstrantům proti Zemanovi, proti Babišovi, proti návratu komunismu. Kály se, že zatím nemají volební právo, ale jednou jim bude patřit tento momentálně podlý svět.

Dav jásal, dav běsnil. Pryč se Zemanem, pryč s Babišem! Byl jsem u toho!

Večer na mne sypali jiní – tentokrát mnohem dospělejší z České televize obrazy rozbouřeného padesátitisícového davu na bratislavském Náměstí Slovenského národního. Dav žádal předčasné volby, ozvaly se hlasité výkřiky a nápisy „Fico do basy“.

V Praze mluvil k Čechům z České televize slovenský velvyslanec Peter Weiss! Musel předeslat, že v Praze zastupuje hlavu svého státu. Neopomenul vzpomenout, že tato nenadálá situace, která se rozlévá už nejenom do slovenských, ale i českých měst – nahrává kotlebovcům a komunistům. Boží prostoto, to snad ani ne! Pamatuji, když mladí nosili před více než dvěma desetiletími placky s nápisem Havel na Hrad a  I love Peter Weiss!

Další demonstrace jsou na obzoru! Moderátor odkazuje na Gustáva Husáka, prý normalizátor při vzbouřeních nabádal, aby zůstal čas na práci! Fuj, řičel dav. Nezbývá než chvíli počkat, co bude dál!

Ilustrace z denního tisku