Zemřel spisovatel, publicista a popularizátor vážné hudby Zdeněk Mahler, bylo mu 89 let. Zdeněk Mahler je autor scénáře k Nebeským jezdcům a Božské Emě

Avatar
Původní autoři
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10090925908-vsechnoparty/206522161600012/obsah/102065-zdenek-mahler

19. 3. 2018   ČR

„Jsem jenom takový stařec, který se vyznačuje ukecaností, že mi jednou pan Horníček povídal: ‘Poslyšte, vy prej jste schopnej na cokoli mluvit hodinu.’ A já na to, že je to horší – už jsou to dvě hodiny,“ vyprávěl před lety v rozhlasovém vysílání.
 Zdeněk Mahler byl hostem K. Šípa v pořadu Všechnopárty a vyprávěním  se vrátil  k filmu  o Emě Destinové… Byl to rok 2006…Máte možnost se zaposlouchat do jeho slov…
video – zde kliknětě na obrázek !!

Jeho tvorba měla opravdu široký záběr, od filmových a divadelních scénářů, přes biografie významných osobností, až k odborným muzikologickým publikacím. Po studiu na filozofické fakultě pracoval Zdeněk Mahler v 50. letech v Československém rozhlase, od roku 1960 byl spisovatelem na volné noze.

Zdeněk Mahler se narodil 7. prosince 1928. Po získání doktorátu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pracoval krátce v rozhlase a na ministerstvu školství a kultury. V té době byl současně dramaturgem Laterny magiky a podílel se na její prezentaci při Expo 58 v Bruselu. Od roku 1960 měl svobodné povolání.

Vlastní mu byl i humor a sebeironie.

Napsal řadu knih o významných osobnostech domácí i světové kultury, jakým byli Dvořák, Smetana, Mozart, Masaryk či Havlíček. Jako autor či spolupracovník je podepsán pod mnoha filmovými či televizními scénáři, mezi jinými Svatba jako řemen, Nebeští jezdci, Božská Ema, Den sedmý, osmá noc, Amadeus nebo Lidice.

Obdivovatel Dvořáka i Masaryka
Učaroval mu životní příběh autora slavné opery Rusalka – Antonína Dvořáka. Natočil o něm televizní triptych. Podobné dokumenty pak věnoval i svvideo – zde kliknětě na obrázek !!ému předkovi Gustavu Mahlerovi nebo Tomáši Garriguovi Masarykovi.

Obdivuhodné znalosti dokázal Zdeněk Mahler předávat divákům a čtenářům poutavě a navíc s nadhledem. Při práci byl velmi pečlivý.

„Stane se mi, že na mě nalehne krize, kdy přemýšlím o řadě synonym a na to přesné nemůžu přijít. To vám je bolení!“ vyprávěl s úsměvem.

Za trvalý přínos pro českou kulturu obdržel roku 2003 od ministra kultury medaili Artis Bohemiae Amicis a v roce 2011 cenu Unie českých spisovatelů.