Izrael pokračuje v blokování a sabotáži mírové dohody v Sýrii

Avatar
Původní autoři

Golanské výšiny okupované Izraelem od roku 1967
Sophie Mangalová
19.4.2018  Inside Syria Media Center
Je dobře známo, že Izrael podporuje tzv. opozici operující v Sýrii od samého počátku syrské krize v roce 2011 se záměrem svrhnou legitimní vládu Bašara Asada. Dalším cílem Tel Avivu je získat plnou kontrolu nad Golanskými výšinami, které předseda vlády B. Netanjahu v současné době využívá k tomu, aby zajistil militantům ze Sýrie zásobování zbraněmi.


Kromě toho, bojujícím džihádistům, kteří se snaží zlomit válku roztrhanou zemi, je poskytována zdravotní péče v izraelských nemocnicích. “Izrael vždycky stál na naší straně hrdinným způsobem,” potvrdil Moatas al-Golani, mluvčí povstalecké skupiny Liva Fursan al-Joulan, také známé jako Rytíři z Golanu. “Nepřežili bychom bez finanční pomoci Izraele, zásobování potravinami a zbraněmi.”

Je třeba poznamenat, že Izraelské Obranné Síly zřídily speciální polovojenské výcvikové tábory, a v nich předávají vojenské a teroristické dovednosti a využívají je i pro radikální indoktrinaci. Podle vojenských zpravodajů Inside Syria Media Center izraelská armáda poskytuje rebelům zbraně a střelivo, stejně jako zpravodajskou podporu a plnou leteckou podporu.

Izraelské letectvo (IAF) uskutečnilo více než 100 útoků na Hizballah a na pozice Syrské Arabské Armády. IAF navíc zintenzivnilo svou činnost provedením leteckého útoku na syrskou leteckou základnu T-4 9. dubna a rovněž na letecké základny Aš-Šajrat a Ad-Dumayr dne 17. dubna 2018.

Navíc se nedávno objevily nové důkazy o rostoucím zásobování radikálů spojených se Svobodnou syrskou armádou (FSA) za strany Izraele. Tato pomoc spočívá především v poskytování výzbroje, ale i peněz na nákup munice na černém trhu.

Místní aktivisté uvádějí, že koncem března a počátkem dubna došlo ke zintenzivnění kontaktů mezi izraelskými zpravodajskými službami a představiteli syrských ozbrojených skupin působících v oblasti Izraelem okupovaných Golanských výšin. Izraelci předali militantům jakési tašky, krabice a kufry neznámého obsahu, pravděpodobně munici, léky a potraviny.

Domníváme se, že to byla další šarže tzv. pomoci syrským militantům řízeným Izraelem. Tel Aviv se tak snaží maximalizovat podporu, aby je připravil na ofenzivu syrských jednotek a libanonského Hizballah na jih oblasti al-Kuneitra.

Je zřejmé, že podporou opozičních skupin v jižní Sýrii chce Izrael zablokovat a sabotovat nejen mírové urovnání konfliktu, ale také demilitarizaci syrsko-izraelské hranice na Golanských výšinách kterou vyžaduje Dohoda o demilitarizaci mezi Izraelem a Sýrií.

– – –