Lež je v titulku, tak dělá mainstream propagandu

Avatar
Původní autoři

Ivan David
5. 4. 2018
Novinky.cz jsou skutečným konspiračním webem. Každý, kdo provozuje web ví, že třetina čtenářů čte jen titulky, zřídka perex, třetina některé perexy a někdy i článek, pokud je krátký. Jen zlomek čtenářů dočte článek do konce. Proto je v titulku lživé tvrzení, v perexu jakoby bližší podrobnosti, v článku se pak jasné tvrzení poněkud relativizuje (“zřejmě”, “s nejvyšší pravděpodobností”, “jak tvrdí přestavitel”, “píše deník…”) a na konci článku, když je hloupý čtenář (cílová skupina) indoktrinován, se může vyskytnout i zpochybnění lži uvedené v titulku.

Pěkným příkladěm titulek z Novinek: Britská rozvědka odhalila místo výroby jedu novičok, píšou The Times , v perexu se dočítáme: “Bezpečnostní služby Velké Británie se domnívají, že odhalily místo, kde by měla být ruská tajná laboratoř.”, v samotném článku pak: “Bezpečnostní experti si nejsou stoprocentně jisti, ale o místě výroby jsou přesvědčeni s vysokou mírou pravděpodobnosti, píšou The Times.” Na konci dlouhého článku najdeme větu: “Vědci v chemických laboratořích v Porton Downu ale ruský původ bojové látky neprokázali.”

Takže co briské bezpečnostní služby opravdu vědí? “Zatím” nic. Ale v povrchním čtenáři byl manipulativním řazením tvrzení vytvořen pocit, že už je to “na beton”. Jejich konspirativní teorie byla jejich lživým článkem “potvrzena”.

A aby byl účinek větší, rádi by měli cenzuru proti jiným zdrojům informací a informační monopol pod vedením “ministerstva pravdy”.