Ryan versus Albrightová

Avatar
Původní autoři

Erik Best
9. 4. 2018     EB
Češi letos oslavují 100 let české státnosti a příští rok si připomenou 20 let členství v NATO. Předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan minulý týden v Parlamentu poznamenal, že česko-americké spojenectví je pevné a takové i zůstane. S poslanci se rozloučil s tím, že „Amerika tu s vámi byla posledních sto let. Budeme s vámi i dalších sto let. Budeme s vámi vždy a stále.“
Při vstupu České republiky do NATO v roce 1999 to tehdejší ministryně Madeleine Albrightová podávala trochu jinak. Tenkrát prohlásila:


“Do historie se 12. březen 1999 zapíše jako den, kdy Maďaři, Češi a Poláci vešli otevřenými dveřmi do NATO a zaujali své oprávněné místo v jeho poradních orgánech. Jim teď říkám, že slib prezidenta Clintona byl splněn. Už nikdy nebudou vaše osudy možným ústupkem při vyjednávání. Ať už spolupracujete na revizi strategické koncepce Aliance nebo se zapojujete do partnerství NATO s Ruskem, slib „nic o vás bez vás“ je tímto formalizován. Jste opravdovými spojenci, jste vskutku doma.”

Dále uvedla:

“Úspěch NATO umožňuje celým generacím pod ochranou Aliance dospět a v demokracii zestárnout. Za to jsme obrovsky vděční. Musíme se ale také mít na pozoru před nebezpečím. Existuje totiž riziko, že lidé, kteří nikdy nezažili tyranii, nepřisoudí Alianci, která vznikla před jejich narozením, aby se postavila nepříteli, který už neexistuje, a bránila svobody, které už podle některých nejsou v ohrožení, o nic větší význam, než jaký někteří jejich předchůdci před 60 lety přisuzovali budoucnosti střední Evropy.”

Sami můžete posoudit, kdo toto spojenectví vystihl lépe, Ryan nebo Albrightová?