„Čas přináší růže“ je pitomost

Avatar
Původní autoři

Lubomír Man
30. 5. 2018
Ministr školství v demisi zbavil ředitele Cermatu funkce za to, že v úkolech pro maturanty jako běžné a užívané české úsloví uznal jen “Trpělivost růže přináší” a nikoliv též prý jeho možnou (a snad i užívanou) variantu “Čas růže přináší”.


K čemuž bych rád poznamenal toto: úsloví Trpělivost růže přináší jsem ve svém dlouhém životě slyšel i četl snad milionkrát, ale nikdy v životě jsem nenarazil na úsloví “Čas růže přináší”. A kdybych na ně někdy narazil, pomyslel bych si, že v něm cosi velmi nesedí. Na rozdíl od nich je totiž pro konání lidí demotivující. Neradí totiž lidem o cokoliv se snažit, kterýžto úkol vyzdvihují všechna česká úsloví (a proto také vznikla), ale radí jim jen sedět a čekat, až za ně problém vyřeší čas.

Proto také, podle mého názoru, úsloví “Čas růže přináší”, si vedle studentů, kteří nikdy neslyšeli okřídlené Trpělivost růže přináší, a jako únikovou cestu tedy volili přidat ke slovům ! „(………) růže přináší“, ke všemu dobrý a hodící se „čas“, zcela originálně vymyslel i někdo starší a vlivnější, kdo prostě chtěl osvědčeného ředitele Cermatu vystrnadit z funkce.

Jinak si totiž ono údajné úsloví „Čas, růže přináší“ vysvětlit nedokáži.