“Putin není náš car!” Až 160 000 lidí protestuje, ulice hoří, zasahuje 2000 policistů a vodní děla, zatýká se. Protestující si vymohli pád vlády

Avatar
Původní autoři

– pozorovatelka –
7.5.2018   AE News
K tomuto tématu jsem se původně vůbec nechtěla vyjadřovat, protože jsem si říkala, jak přišlo, tak odezní a čas i energii si nechám na článek o tom, jestli Trump vypoví či nevypoví jadernou smlouvu s Íránem, ale protože to, co včera v českých médiích začalo, nadále pokračuje, tak musím alespoň stručně reagovat.

Zítra, 7. května (psáno a uveřejněno včera – pozn.red. NR), v Rusku proběhne inaugurace prezidenta V. Putina poté, co zvítězil v březnových volbách a zvítězil tak, že téměř 80% hlasů. Jeho největší opozičník Alexej Navalnyj, v letech 1999-2001 student americké univerzity v Yale a v Rusku odsouzený za zpronevěru, na včerejšek zorganizoval v několika ruských městech protesty s názvem “Putin není náš car”, jejichž účelem bylo vést ruský národ jak proti inauguračnímu ceremoniálu, tak především ke zneplatnění výsledků voleb, ve kterých Putin zcela jasně (a zcela demokraticky) zvítězil. A protože v každém národě se najdou tupci, pro které Slunce neměnně vychází jen nad Washingtonem a za vrchol vlastenectví považují poklonkování Spojeným státům, tak i Navalnyj má své antiputinovské stoupence. A nebudeme se bavit o tom, jestli za tím je svobodná volba všech těch “podpindosníků” anebo nějaký peníz do kapsy od nějakého toho “proami” fondu typu fondů Sorose, podstatné je, že takové lidi Navalnyj do ulic dostal.

Obrázek z Paříže 1. května 2018

O čem se ale bavit musíme, to je skutečnost, že většina těch demonstrací nebyla oficiálně povolena. A jestli je to dobře nebo špatně – co tak takové rozhodnutí zcela demokraticky ponechat v kompetenci té země, které se to týká a která bez ohledu na pohled ostatního světa má právo si zcela demokraticky sama rozhodnout o tom, co povolí a co nepovolí?

Obrázek z Paříže v březnu 2018
Ale taková optika pro rusofóbní Západ ani náhodou neplatí (a světe, div se, že např. taková Saúdská Arábie, kde ženy ani nesmí řídit auto, je Západem, na rozdíl od Ruska, považována za demokratickou zemi …) a od včerejška můžeme všude číst, jak Rusko demonstrace potlačilo, jak zatýká demonstranty, jak zatklo (a za pár hodin propustilo) Navalného. Ale to není celé – demonstrace v Rusku jsou hlavní zprávou nejen včerejšího dne, ale téma běží i dnes a zřejmě poběží ještě několik dnů. A pokud jde konkrétně o Česko, z České TV i z mainstreamu jsou občanům do hlavy vtloukány informace, jaký je Putin diktátor, když zadrženo bylo 704 lidí v Moskvě, 229 v Petrohradě, 163 v Čeljabinsku a dohromady po celém Rusku až(!) cca 1500 osob! A to včetně opozičního předáka Alexeje Navalného, který demonstrace svolal.

Tak si to shrňme. V Rusku žije cca 144 milionů lidí a 80 % z těch, kteří přišli k volbám, dalo hlas Putinovi. Když má být Putin v rámci výsledku voleb inaugurován, Navalnyj svolá demonstrace (nepovolené) a na těch je v souhrnu zadrženo cca 1500 lidí – ale pozor, to je součet zadržených v cca 20-ti městech!. Pokud jde o samotné počty protestujících, tak například v Moskvě jich mělo být cca 3000. A to si také porovnejme – Moskva má cca 13 milionů obyvatel (zpráva pro rok 2018 uvádí 12 500 123 obyvatel) a protestovat jich měly 3000 (a z toho nějakých 700 bylo zadrženo). A otázka zní: Co těch zbývajících cca 12 497 123 Moskvanů??? Odpověď podle českého (a celkově západního) mainstreamu: NIC! Ono totiž jako by příznivci Putina v Moskvě ani ve zbývajících cca 20 ruských městech, kde se demonstrace konaly, vůbec neexistovali a jediná zpráva, která z akce Navalného pro Západ vyzněla je, že Rusko nechce Putina (80% volebních hlasů nic???) a Putin hlas “lidu” (hlas Navalného z americké Yale plus 20%,10%, 5% voličů ??) potlačil…

Obrázek z Paříže 5. května 2018

Až 160 000 protestujících v Paříži proti Macronovi

Tak tolik k první části titulku “Putin není náš car” a teď k té druhé části – k části o až 160 000 demonstrujících, o vodních dělech a zatýkání demonstrantů a o násilí v ulicích, která už ale ani náhodou není o Rusku. Ta hrůzostrašná část se totiž týká Francie, kde už od března probíhají demonstrace proti Macronovi a další probíhaly rovněž včera, tzn. v den, kdy Navalnyj zorganizoval akci “Putin není náš car”, o kterých ale český mainstream žádné zprávy nepřinesl – no, ať nekřivdím, Česká TV nechala na liště běžet text : “V Paříži protestovalo až 40 000 lidí”. Ono ale správně mělo být, že v Paříži protestovalo minimálně 40 tisíc lidí (jiné zdroje uvádějí dokonce až 160 000), https://www.youtube.com/watch?v=g8S-86ooXYIdále správně mělo být, že protesty běží už od února – března a dále, že jsou proti Macronovi. Ale proč o něčem, čeho se účastní opravdu velké davy a účastní dlouhodobě, informovat, když nad vším vítězí zpráva dne: “V Moskvě protestovaly 3000 (!) lidí” proti Putinovi.

Paříž 5. května 2018

A pro srovnání zpět do Ruska – k demonstracím v Rusku, svolaných Navalným, o kterých je i úvodní video, přičemž nepřekvapuje, že všude můžeme vidět především zmanipulované studenty (děti).

a k zadržení Navalného

A teď zpět k Paříži 5. května – nejen podle Independent se protestů proti Macronovi zúčastnilo od 40 000 do 160 000 lidí, v pohotovosti bylo 2000 policistů, navíc tyto demonstrace trvají už několik týdnů. Ale v tomto případě český mainstream mlčí – ono přece Macron ve volbách získal 66% hlasů, je tedy demokraticky zvolený a o nějakých demonstrujících anarchistech přece nebude psát. Zatímco Putin, který získal “jen” cca 80% hlasů, tak o protestech proti němu je třeba informovat 24 hodin denně a hlavně pak o protestujících, byť jich bylo jen 3000, tzn. ve srovnání s Francií – a ve srovnání s počtem obyvatel Francie a Ruska – počet, který absolutně nestojí za pozornost. Ale čemu se jeden diví – co čekat od té západní rusofóbní “objektivity”

Dění v Arménii – vzor demokracie a´la Západ s USA v čele: “Když národ zvolí toho, koho nechceme, davy v ulicích jsou zárukou, že jej zrušíme”

A nyní k třetí části nadpisu – “Protestující si vymohli pád vlády”, neboť lepší tečku článku by šlo jen stěží najít. Kdo ještě nepochopil, tak třetí část nadpisu je o demonstracích v Arménii. A současná Arménie je o tom, že strana, která ve volbách skončila jako naprostý outsider, když získala jen nějakých 8% hlasů, může přesto výsledek voleb zcela zvrátit, a to až tak, že její vůdce vládu nejen položí, ale dokonce se nakonec stane premiérem.

V Arménii probíhají demonstrace, které zorganizoval vůdce opozice Pašinjan, jehož strana Jelk se ve volbách zcela propadla. Pod tlakem davů, které opozičník získal na svou stranu, však Pašinjan docílil toho, že premiér vlády Serž Sarkisjan – člen regulérního vítěze voleb, Republikánské strany Arménie – odstoupil a celé dění se vyvinulo tak, že 8. května se outsider Pašinjan stane novým premiérem.

A z toho plyne co? Že volby jsou pouze fraška a že ve skutečnosti platí, “Když národ zvolí toho, koho nechceme, davy v ulicích jsou zárukou, že jej zrušíme a dosadíme místo něj toho, koho chceme”. Nakolik se dav nechá či nenechá zmanipulovat, to je další věc, ale tady jsme u toho, že právě v tom sehrávají zásadní roli média (proto ten veliký boj proti alternativě) a dále u toho, že pokud jde o mainstream, jednou se dav hodí a jindy nehodí.

A až tady se dostáváme k pointě článku – až tady totiž nacházíme vysvětlení, proč podle médií je dav v Rusku, protestující proti Putinovi (ve skutečnosti jen nějaký počet lidí, který nestojí za řeč), hodný veliké pozornosti, zatímco o skutečných davech, protestujících ve Francii proti Macronovi (a protestujících nikoliv jen jeden den, ale týdny!) média mlčí. Nepřímo tím naše média sdělují, že jednou se dav hodí, zatímco jindy nikoliv (hmm, to je opravdu “demokratické” uvažování) a k tomu si přisvojují právo národu diktovat, kterých protestů si má všímat, zatímco o jiných nemá vědět. Především tím ale média sdělují, že vůbec nevědí, která bije a že proto hlavně nevědí, na jakou stranu se postavit – ale touž by bylo na jiný článek.

Kdo ale viděl alespoň pár videí z demonstrací v Paříži:

ten bude vděčný za každého takového vůdce, který ve své zemi podobný rozklad nedovolí a proto jej zastaví dříve, než může být započatý a tzn. zastaví už zatčením každého, kdo by jej nastartoval právě proto, že nějaký Majdan v rodné zemi jej nijak netrápí, protože pro něj je vlasteneckou půdou pouze univerzita v americkém Yale…

A že v Rusku proběhly demonstrace “Putin není náš car”, ať si o tom tedy mainstream píše a ať si honí triko, kdo více a lépe, než ovšem každý takový redaktor začne informovat touto “objektivitou”, velmi bych mu doporučovala podívat se na současnou Francii – na tu Francii, o které na liště čt24 běží jen informace na způsob zcela nepodstatné zprávy.

-Pozorovatelka- 06.05.2018