Už posloužili? Izrael evakuoval ze Sýrie 800 členů „Bílých přileb”!

Avatar
Původní autoři
Zinscenované scéna “Bílých přileb”

– kou –
23. 7. 2018  twitter.com a PrvníZprávy
Izrael evakuoval ze Sýrie příslušníky „Bílých přileb” spolu se jejich rodinami, řekl tiskový tajemník izraelského ministerstva zahraničí Emmanuel Nachshon. Jejich provokativní úkol v Sýrii zřejmě končí.


Jak zástupce ministerstva na Twitteru sdělil, Tel Aviv evakuoval členy organizace „do sousední země” na žádost Spojených států, Kanady a evropských zemí.

Jih Sýrie hraničící s Izraelem se postupně dostává pod kontrolu vládních sil, které silou a jednáním vytěsňují bojovníky opozice. Místní media informovala, že během celonoční operace bylo asi 800 lidí převezeno přes Izrael do Jordánska.

O evakuaci členů „syrské občanské organizace“, kvůli „bezprostřednímu ohrožení jejich života“, dříve hlásila izraelská armáda, ale neupřesnila, že se jedná o kontroverzní „Bílé přilby“.

Financování z USA

Nedávno ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že mezi evakuačními osobami mohou být osoby spojené s teroristy.

Mluvčí ministerstva Maria Zacharová uvedla, že je s největší pravděpodobností se nejedná řadových členech „Bílých přileb“, ale o vůdce a aktivisty, kteří mohou být součástí organizace tajných operací, včetně informační války, a mohu být také úzce spojeni s teroristy.

Na konci června ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo své připomínky k rozhodnutí USA vydělit další finanční prostředky organizaci „Bílé přilby“. Podle Zacharové to vede k úvahám o upřímnosti snah Washingtonu bojovat proti terorismu a dospět v Sýrii k dohodě.

„Ve skutečnosti USA a jimi vedená koalice, nadále podporují provokatéry, kteří tajně jednají s teroristy,” dodala.

Organizace mnoha provokací

Podle ruských expertů již činnost členů organizace nezajišťuje řešení úkolů, které jim byly určeny. Rusové (a nejen oni) poukazují, že jde o organizaci četných provokací údajného použití chemických zbraní ze strany syrské armády za údajné pomoci ruského letectva. Nyní, podle nich mají „Bílé přilby“ méně šancí k tomu, aby v Sýrii vykonávaly příslušné operace, takže vznikla otázka, jak je bezpečně vyvézt.

Organizace „Bílé přilby“ se veřejně zavázala chránit civilní populaci Sýrie na základě politické neutrality a neúčastí na ozbrojených akcích. Ale na na internetu se v posledních letech začaly stále více objevovat videa, na kterých lidé z „Bílých přileb“ zachraňují děti z trosek, a zároveň se však objevila videa, na kterých bylo vidět, jak ty samé „Bílé přilby” vytvářejí videoklipy produkující make-up na obětech, a diktují jim, co by měly říkat. Navíc syrští novináři ukázali několik materiálů, na nichž byli „záchranáři” vyfoceni se zbraněmi a ve vojenské uniformě.

Ruské ministerstvo zahraničních věcí označilo činnost „Bílých přileb“ za součást rozsáhlé informační kampaně zaměřené na diskreditaci syrské vlády. Syrský prezident Bašár Asad konstatoval, že členové organizace „Bílé přilby“ jsou ve skutečnosti přívrženci teroristické skupiny al-Káidy.


Související: