Vyzobáno z webů za červenec 2018

Avatar
Původní autoři

Jan Kadubec
30.7.2018 Outsidermedia
*Jediné, co potřebuje USA od Ruska, je to, aby vrátilo Krym, vzdalo Sýrii a pokud možno umřelo. Putin nic z toho nedopustí, a to znamená, že setkávat se s ním je zbytečné a setkat se s ním může pouze zrádce, který se díky ruským hackerům dostal do Bílého domu. Je vtipné, že na ruském informačním poli jsou podobné názory, které také zdůrazňují absolutní zbytečnost jednání a vycházejí z toho, že jakékoliv jednání s Američany je absolutně zbytečné.

*Pro Spojené státy se války změnily na ekonomický faktor velkého významu. Američané se bojí míru, poukázal Marco Maier. Co se stane, když najednou zmizí, byť jen jimi samými vytvoření nepřátelé? Stovky tisíc dobře placených pracovních míst pak nebudou potřebovat. Z tohoto důvodu a také kvůli technologické a vojenské síle se Američané nebojí války. Mír je pro ně horší.
*Goldman přiznává, proč Rusku dobře rozumí. Na rovinu píše, že byl v neokonzervativní bandě, která se po pádu komunismu snažila instalovat v Rusku západní demokracii a volné trhy. Uvádí, že byl ekonomem strany nabídky, byl často v Moskvě a byl jedním z poradců ministerstva financí za Jelcina. Goldman ale také říká, že ministerstvo financí byla rodinná kancelář pro spřátelené oligarchy, kteří neměli čas poslouchat nějaké rady, protože měli dost práce s tím, aby rozkradli Rusko. A Goldman přiznává, že tato zkušenost ho vyléčila z neokonzervativní iluze, že demokracie a volné trhy jsou přirozený řád věcí. Jenže takhle iluze, tedy že USA přetvoří Rusko k obrazu svému, trvala až do konce Obamovy administrativy. Goldman dále uvádí, že nezpochybňuje, že několik zpravodajců se vměšovalo do voleb roku 2016, ale upozorňuje, že ve srovnání s tím, jak dlouho se Amerika snaží zasahovat do ruské politiky, je to směšné. I další Goldmanova tvrzení jsou explozivní. Píše, že USA podporovaly Majdan na Ukrajině v roce 2014 a že chtěly svrhnout Janukoviče, protože to měla být zkouška, kterou by pak aplikovaly na Moskvu. Victoria Nulandová chtěla za každou cenu dosadit vládu nepřátelskou ke Kremlu. Neřekla to nahlas, tvrdí Goldman, ale doufala, že převrat na Ukrajině povede ke svržení Putina. Očividně si ona i její šéfová – Hillary Clintonová – myslely, že tím pádem přijde Rusko o svou námořní základnu na Krymu, ale už je nenapadlo, že Rusko si prostě připojí starý ruský region, který Ukrajině patřil jen historickým omylem. Liberálové se opájeli představou, že Majdan bude také v Moskvě. Zazněly hlasy, že Majdan je realizace aspirací ukrajinského lidu na demokracii. A Rusko prý bude další v řadě. Nic takového se samozřejmě nestalo, konstatuje Goldman. Majdanský převrat byl druhý americký pokus, jak na Ukrajině nainstalovat vládu, která bude nenávidět Moskvu. První se objevil v roce 2004, když byla ministryní zahraničí Condoleezza Riceová. Čína i Rusko došly k názoru, že USA svévolně rozpoutaly chaos v této části světa jako součást nějakého zlovolného plánu. Obě země prostě nedokážou pochopit, že USA vedou bezradní amatéři, kteří klopýtají od jedné poloviční iniciativy k druhé a nemají žádný celkový plán. Nekompetentnost má své důsledky, píše Goldman. A jedním z nich je, že nepřátelé a rivalové USA budou Spojené státy považovat spíš za darebáky než za hlupáky, nebo ještě hůř, nakonec poznají, že to jsou hlupáci.
*Nikolaj Viktorovič Starikov vysvětluje, že po druhé světové válce možnost tisknout peníze dle potřeby přešla z Británie na USA, kteréžto začaly úvěrovat celý válkou zničený svět, jemuž tak „koupily“ novou identitu – zejména Němcům a Japoncům. Odtržení dolaru od zlatého standardu bylo potvrzením americké hegemonie. SSSR se dostal dlouhodobě do problémů, když přijal dolarovou hegemonii, jelikož byl donucen hrát podle cizích pravidel. Příliš samostatná EU není zřejmě dle US pravidel.
*Obama výlučnost amerického národa předkládal studentům vojenské školy ve West Pointu (2014): Věřím v americkou výjimečnost každou buňkou mého těla. Ale to, co nás dělá výjimečnými, není naše schopnost přezírat mezinárodní normy a vládu práva. Je to naše vůle je utvrzovat našimi činy.
*US senátor Albert J. Beveridge roku 1900 vyslovil myšlenku: „Nevzdáme se své příležitosti. Nezřekneme se, jakožto boží pověřenci světové civilizace, svého podílu a poslání své rasy.“ Proč tento Bohem vyvolený národ – stačí připomenout, že Bůh přeje bohatým, viz kalvinismus – používá proti svému evropskému spojenci cla? V politice je EU spojenec. Že by obchodník Trump v obchodě neznal bratra? USA si uvědomují, že jakákoli válka mimo jejich území, nejlépe někde daleko, přináší USA prosperitu. George Bush ml. se jednou přeřekl, když nazval USA největším kardiostimulátorem světa. Místo „peacemaker“ použil obrat „pacemaker“ (Houston, Texas, 6. 9. 2000). Woodrow Wilson roku 1919 prohlásil: „Tak vidí americký národ, že je postaven před novou odpovědnost. Nikoli snad plán, který jsme pojali, nýbrž boží ruka vedla nás do této války. Můžeme toliko jíti kupředu a v novém a povzneseném duchu sledovati svou vizi.“ Publicistka Dorothy Thomsonová roku 1941 veřejně pronesla: „Toto století musí být stoletím Ameriky. Anglie hraje přitom podřadnou úlohu. Amerika nevisí na ocasu britského lva, nýbrž naopak je to Amerika, která povede svět. Ne Anglie, nýbrž Amerika určí válečné cíle a mírové úkoly.“ Tak se také stalo.
*Současný Washington svým způsobem – když se tak rozhlíží po světě – akceptuje jen Čínu a Rusko coby svého druhu partnery, které bere vážně. V prvním případě z ekonomických důvodů, v druhém případě z vojenských a surovinových. Všichni ostatní jsou pro Bílý dům vlastně jen „zákazníci“ – pokud si zaplatí, dostanou službu, nezaplatí-li, ať si táhnou po svých. Zadarmo nenaléváme.
*Trump: A tak my platíme 4 procenta ze svého obrovského HDP – které se ještě mocně zvětšilo od doby, kdy jsem se stal vaším prezidentem. Německo je největší země v EU, v Evropské unii. Německo platí 1 procento. Jedno procento. A já řekl: Víš, Angelo, nemůžu to garantovat, ale my vás chráníme, a to znamená mnohem víc pro vás než vaše chránění nás, protože nevím, jak moc ochrany dostáváme, když vás chráníme. A oni pak uzavírají dohody o plynu a ropě z Ruska, a platí miliardy, miliardy dolarů Rusku. Víte? Takže oni chtějí ochranu proti Rusku, ale při tom platí miliardy dolarů Rusku a my jsme ti idioti, co platíme za celé NATO. Myslím si, že je velmi smutné, když Německo uskutečňuje masivní ropné a plynové obchody s Ruskem a mezitím se od nás předpokládá, že je máme před Ruskem chránit. Myslím, že je to nepatřičné, dodal Trump. Německo je totálně ovládáno Ruskem, protože bude dostávat 60-70 procent své energie z Ruska a nový ropovod. Řekněte mi, zda je to vhodné, protože já si myslím, že ne.
*„Jestliže nám neplatí za ochranu, ale Rusům platí za plyn, tak my stáhneme svoje vojska z Německa“. To je asi první případ v dějinách lidstva, kdy okupant (a Německo je od roku 1945 okupovanou zemí) vyhrožuje, že pokud okupovaní nesplní jeho požadavky, tak odejde se svými okupačními vojsky z jejich území. Současně ale samozřejmě platí i ta zmíněná možnost, že se USA někdy na Evropu „vykašlou“, i když to mi nepřipadá moc pravděpodobné. USA mají v Evropě desítky svých základen a v nich necelých 100 tisíc svých vojáků. A ono „vykašlání se“ může mít někdy v budoucnu samozřejmě teoreticky i podobu proměny těchto základen z přátelských a spojeneckých v okupační a nepřátelské. Ale v dohledné době podle mého nic takového reálně nehrozí, píše Tereza Spencerová.
*Donald Trump prohlásil, že Spojené státy mají mnoho nepřátel. V obchodní rovině nyní za nepřítele považuje Evropskou unii, v „jistých aspektech“, ale také Rusko. Jmenoval v rámci obchodu také Čínu. „To ale neznamená, že jsou špatní. To znamená, že jsou konkurenceschopní,“ dodal Trump. Američtí spojenci jsou horší než naši nepřátelé.
*Sigmar Gabriel obvinil prezidenta USA z touhy změnit režim v Berlíně, píše Bild. Německý politik řekl, že Donaldu Trumpovi se nedá věřit a požaduje od něj odškodnění za útratu na uprchlíky, kteří se v Evropě objevili kvůli neúspěšným vojenským útokům USA. Pokud bude požadovat navrácení miliard amerických dolarů, které byly utraceny USA za obranu, budeme muset požádat o miliardy, které utrácíme za uprchlíky, kteří se objevili po neúspěšných vojenských invazích USA, například v Iráku, uzavřel Gabriel.
*Oskar Lafontaine: Kdo zničil Irák? Čí to byly bomby? Americké! Spojené státy způsobily stovky tisíc úmrtí na celém Blízkém východě a tvrdily, že je to kvůli boji proti terorismu, ale ironií je, že teroristé zabili řádově méně lidí, než oni!
*New York Times vyhlašují, že NATO je základem Amerikou vedeného liberálního světového řádu a nejmocnější vojenskou aliancí v historii. Naštěstí pro lidstvo nešlo dosud NATO do jakékoli války jako aliance, ale pochodovalo do ní s USA vždy jen pár tzv. „ochotných“ členů.
*Mířím do Helsinek – těším se na zítřejší setkání s prezidentem Putinem. Bohužel, ať už se mi bude na summitu dařit sebevíc, i kdyby mi snad dali velké město Moskvu jako odškodnění za všechny hříchy a zla spáchaná Ruskem… A pokračoval v druhém tweetu: …během času, vrátil bych se domů a byl kritizován, že to nebylo dostatečně dobré – že jsem měl dostat taky Petrohrad! Většina našich novinářů je skutečně nepřáteli lidu, napsal Trump.
*Daniel Veselý: I kdyby americká armáda jednoho krásného dne opustila Evropu a Bílý dům by z nějakého nepochopitelného důvodu vystoupil z NATO, vojenský rozpočet dalších čtyř předních zemí NATO dvojnásobně převyšuje vojenský rozpočet Kremlu. Jinými slovy, Evropa by v případě hypotetického vale ze strany USA nebyla ani omylem opuštěná a bezbranná. Nicméně Spojené státy potřebují členské země Severoatlantické aliance jako disciplinované odběratele amerických zbraní a vojenského materiálu a tyto státy jim v rámci NATO poskytují nezbytné holubičí mimikry pro vojenské agrese kdekoliv na světě.
*Oskar Krejčí: Ruský prezident jako příklad připomněl kauzu firmy Hermitage Capital. Její spolupracovníci nezákonným způsobem vydělali v Rusku více než 1,5 miliardy dolarů – a z těchto peněz nezaplatili daně ani v Rusku, ani v USA. Ovšem převedli je do Spojených států. A tato firma, podle oficiálních údajů, věnovala 400 milionů dolarů na prezidentskou volební kampaň Hillary Clintonové.
*Je osvěžující zase jednou slyšet amerického prezidenta, jak odhodí povrchní kecy a řekne holou pravdu.
*„Čína je velice velkou a bohatou zemí. Kolik byste řekl, že Čína přijala migrantů?“ zeptal se Carlson. „Řekl bych, že žádné,“ vypálil Trump. „Co takhle zeptat se na Japonsko, na Jižní Koreu, na jiné země, které jsou velice úspěšné?“ pokračoval Trump. „Je zde tlak na tyto země, aby přijímaly miliony uprchlíků?“ ptal se Carlson. „Tlak, nemyslím si, že lidé, kteří o tom rozhodují, by vůbec chtěli marnit svůj čas takovým telefonátem. To by bylo bez šance. Zeptejte se Japonska, kolik uprchlíků vzali v posledních dvaceti letech. Můžete je spočítat na prstech jedné ruky,“ reagoval Trump.
*Četné rozpory a dvojaké „myšlení“ evropských politiků vede k neúprosnému závěru. Je to banda idiotů. Takže Trump s nimi zachází tak, jak si plně zaslouží.
*Přístup amerického prezidenta ke světovým politickým záležitostem je možno charakterizovat slovy amerického herce Harrelsona, že „politikové jsou byznysmeni pracující pro ještě větší byznysmeny – to se nikdy nezmění“.
*Martin Konvička: Představa, že by nějaké placení inzerátů na Facebooku nebo nějací novináři mohli skutečně ovlivnit chování voličů, to si buď americké tajné služby myslí, že mají idioty voliče, nebo jsou idioti v amerických tajných službách, protože Američanů je přeci jenom několik set milionů. A představa několika set milionů idiotů je hůře udržitelná než několika tisíc idiotů v tajných službách, tak se holt nedá nic dělat. Trumpovi předchůdci mu nechali tajné služby složené z idiotů a jemu nezbývá nic jiného než udělat vše v lidských i nelidských silách, aby tam udělal pořádek.
*David Lynch, který volil v primárkách v roce 2016 Sanderse, v jednom rozhovoru prohlásil, že „Donald Trump by se mohl stát jedním z nejlepších prezidentů USA v historii, vzhledem k tomu, že naprosto obrátil vše naruby. Proti tomuto člověku se nemůže nikdo postavit rozumem a inteligencí.“
*Boris Johnson se o americkém prezidentovi vyjadřuje nechvalně. Označil ho za úžasně nevzdělané individuum.
*Radkin Honzák: Schůzka Trump – Putin se konala 17. července 2018 a Putin si tam Trumpa jednoznačně namazal na chleba.
*Karel Dolejší: Jedinou otázkou zůstává, jak až velké škody nabubřelý omezenec Trump – dlouhodobě kultivovaný ruskými tajnými službami a jimi snadno vydíratelný – nakonec Evropě způsobí.
*Luboš Palata: Trump v podstatě ignoruje své protějšky v čele Evropské unie, tedy Donalda Tuska a Jeana-Clauda Junckera, jako partnery k jednání. Evropští státníci se už naučili při Trumpových extempore navenek zachovávat klid, ale uvnitř už ztrácejí trpělivost. Neříkají to veřejně, ale většina šéfů států a vlád zemí NATO považuje amerického prezidenta za, přinejmenším v politickém smyslu, klinický případ.
*Dnes se plně potvrdila má teze z roku 2016: Pražské kavárně vždy vadila východní půlka. Po vítězství D. Trumpa jí vadí i ta západní. A tak zůstala osamocena mezi půlkami, uvedl Jiří Ovčáček na svém twitterovém účtu.
*František Janulík posměšně poznamenává, že v duchu zpráv na ČT bude Trump nejpozději zítra zavřený a pozítří vyhlásíme zločinnému Rusku válku.
*Francouzský mluvčí uvedl, že USA mají jiné civilizační hodnoty než zbytek Západu.
*Titulky v ukrajinských médiích ujišťovaly, že Trump přece nemůže dát Krym Rusku, protože přece nemůže rozdávat cizí území někomu jinému!
*Ukrajinský web Mirotvorec má na svých stránkách oficiálně napsáno, že jde o Centrum výzkumu příznaků zločinů proti národní bezpečnosti Ukrajiny, světa, lidstva a mezinárodního právního pořádku.
*Tomáš Haas: Na náměstí v Kyjevě se sešli americký viceprezident, americká ministryně zahraničí, německá ministryně zahraničí, švédský ministr zahraničí, český ministr zahraničí a další – a pokárali Rusko za vměšování se do vnitřních věcí Ukrajiny.
*CSU už nechce nechat dokořán otevřené dveře statisícům doktorů a inženýrů z Afriky a Blízkého východu. Je to nepochopitelné, protože ti skvělí mladí lidé přece ve statisících přicházejí zachránit německé důchodce, obohatit genofond, kulturu a zduchovnět islámem křesťany (a ateisty). Jenže zabednění voliči to dobro nepochopili. Vyměnili už většinu vítačských vlád ve střední Evropě, pak v Itálii – a poprvé reálně hrozí, že se o totéž pokusí v Německu a v dalších evropských státech.
*Štěpán Kotrba: Otázkou zůstávají motivy Merkelové, které nemohou být pouze křesťanské. De facto poskytla luxusní dovolenou bojovníkům islámských sil nejen v Sýrii, ale i v Libyi, Egyptě, Afghánistánu, Iráku či v iráckém Kurdistánu, jejich rodinám a příbuzným. Proč? To je nepochopitelné a dodnes neobjasněné. Debata o válečných motivech exodu neobstojí. Války a jejich důsledky byly i před prvním hromadným přesunem. Někdo musel ty lidi shromáždit, instruovat, navigovat, dopravit na vzdálenost několika tisíc kilometrů, po cestě stravovat a někde ubytovat. Obléci, vybavit mobily a penězi. Zajistit lodě či čluny i jejich kapitány. Což v masovém měřítku není a nemůže být náhoda ani souhra okolností. S kým a za co uzavřela Merkelová dohodu o evropské odměně, že pak v naprostém rozporu se všemi zásadami bezpečnosti a zdravého rozumu otevřela náruč a zvolala wilkommen? Statisíce lidí vytvoří rezervní armádu nekvalifikovaných pracovníků, kteří umějí ovládat samopal už od dětství. To už je celoevropské bezpečnostní riziko. A miliony migrantů budou znamenat konec humanity a začátek války Evropanů o přežití. Prostě z Afriky Evropa nebude. Z Evropy Afrika být může. Černí dětští vojáci morální zábrany nemají. Ve svých zemích patří mezi elitu a jsou určitě i mezi migranty. Děti i dospělí.
*Už v roce 1974 na Valném shromáždění OSN alžírský prezident Houari Boumediene upozornil Evropany na to, co je čeká: „Jednou miliony lidí opustí jižní polokouli této planety a vydají se vtrhnout na sever, ale ne jako přátelé. Oni tam vtrhnou, aby vybojovali tuto polokouli, a oni ji vybojují. Vybojují ji svými dětmi. Vítězství k nám přijde z děloh našich žen.“ Za skoro půl století vnější migranty z Asie a Afriky doplnili migranti vnitřní, kriminální, jako například Albánci.
*Jan Hamáček: „Odsuzuji islamofobii, stejně jako odsuzuji jakoukoli jinou formu extremismu či rasismu. Islám už v minulosti prokázal a prokazuje nadále, že má nezastupitelnou a nevyčíslitelnou roli ve vývoji lidské společnosti,“ prohlásil Jan Hamáček podle serveru Aktuálně.cz. Další jeho proislámský výrok přidal Deník. „Islamofobie je odpudivá a nebezpečná stejně jako rasismus a antisemitismus a měla by být potlačována všemi zákonnými nástroji.“ Hospodářské noviny informovaly o tom, že Hamáček překvapil, když řekl, že islám je pro lidstvo důležitý. „Úkolem evropských politiků je zdůrazňovat, že se boj vede proti teroristům, ne proti islámu,“ řekl předseda sociální demokracie. Jak toto působí na voliče?
*Peter Harrell, který dozíral nad íránskými sankcemi za Obamovy administrativy, přímo uvádí, že zásadní postavení dolaru v globálním obchodě, dokonce i pro malé banky a jejich vazby, je jednou z hlavních strategických zbraní USA. Dominance dolaru zajišťuje, že americké sankce fungují i mimo americkou jurisdikci, tedy i tam, kde banky nemají obchody v USA. SWIFT potvrdil, že globální obchod v amerických dolarech roste, má podíl asi 85 %.
*Valentin Katasonov: Světu vládnou centrální banky. Volené vlády a politici jsou jen krytí. Legalizace lichvy a úroků a vytvoření speciální instituce, která by vytvářela tyto peníze za úroky, to je opravdová podstata buržoazních revolucí. Parlament, to není nic víc než pouhá dekorace, která přikrývá skutečnou instituci. Říkám, že centrální banka je čtvrtý druh moci. Čtvrtý v seznamu podle své důležitosti, ale je to nejhlavnější první instituce. To je opravdová vláda. Všimněte si, že ty země, jejichž centrální banky nepatří do vertikálního systému moci amerického FEDu, jsou považovány za vyhnanecké země. USA obzvlášť směle bojují proti těmto státům. Mám na mysli KLDR, kde je centrální banka skutečně nezávislá na americkém FEDu a nachází se v systému výkonné moci země. Dále je to Írán, Čína, přestože tam existují jisté otázky ohledně národní banky Číny. Nehledě na to ale čínská národní banka patří do výkonné moci země a není podřízena vedení FEDu Spojených států. Přirozeně, páni peněz se hlavně snaží kontrolovat média, školství a politiky. Jak řekl ve své době Rothschild: „Dejte mi možnost tisknout peníze a bude mi úplně jedno, kdo jaké zákony píše.“ To je cynismus, jenž naprosto přesně popisuje podstatu dnešního finančního systému.
*Zkušenosti maďarské vlády ukazují, že se bez pomoci MMF nejenže lze obejít, ale je nutné se bez ní obejít.
*Izraelský premiér Benjamin Netanyahu před pár dny teatrálně nabídl íránskému lidu, jehož blaho mu leží na srdci, izraelská zařízení na čištění vody a po pár dnech dodal, že by nejprve měli svrhnout svou vládu.
*Prezident Rouhani: Buď bude vyvážať každý, alebo nikto. Irán opäť varuje, že zablokuje Hormuzský prieliv. Analytici odhadujú, že ropa môže v dôsledku sporov zdražieť až na 250 dolárov za barel v prípade, že Irán zablokuje úžinu. Mnohý však spochybňujú potenciál Teheránu urobiť tak politicky a ekonomicky riskantný krok, keďže celá úžina je silne militarizovaná.
*Mark Twain: Francie nemá ani léto, ani zimu, ani morálku. Až na tyto nedostatky je to vynikající země. Ve Francii obyčejně vládnou prostitutky.
*Talleyrand: Pánové, to nejsou informace, ale zprávy pro tisk.
*Důvěra v média i v politiky nadále klesá, ale těm nahoře je to úplně jedno. K ničemu lidi nepotřebují, proč by měli zápasit o jejich důvěru?
*Inteligentní lidé vědí, že lze věřit jen polovině toho, co slyší. Velice inteligentní lidé vědí, které polovině.
*V politice nejsou důležité ani tak výsledky, jako schopnost jejich interpretace.
*Si Ťin-pching: Jestli se zavřou jedny dveře, druhé se otevřou.
*USA mají sice Talibán za teroristy, ale tito teroristé ještě nikdy neútočili mimo afghánské území, a spousta zemí je proto – po letech konfliktu – začala raději vnímat jako svého druhu osvobozenecké hnutí, s nímž už se mluvit dá. A taky se tedy mluví.
*Každodenní program ČT 24 se skládá z těchto témat: Obrovské úspěchy demokracie po roce 1989, boj proti komunismu, nenávist vůči Rusku, chválení migrace, napadání Zemana, vystoupení Kalouska, které nesmí chybět v žádných zprávách, poučování o vyspělosti západních států a zvýrazňování naší zaostalosti vůči tomuto vyspělému Západu, vynášení Havla do nebes, každodenní vystoupení politologa, který toto všechno potvrdí a pochválí ČT 24, že brání lživými informacemi naší demokracii.
*Desaťročia tu do nás médiá vtĺkajú, že najstrašnejším hriechom za socializmu bolo pracovať v štátnych bezpečnostných službách. Samozrejme, ak niekto pracuje v CIA alebo Mosade, to je niečo celkom iné, to je vlastenecké. A Putin sa dokonca chváli tým, že bol agentom KGB!
*Ve Francii bylo kolaborantů víc než účastníků hnutí odporu. Mnohem více než ve Skandinávii, která byla nadšena Třetí říší…
*Dnešní Moskva nemá s Brežněvovou Moskvou politicky a ideologicky nic moc společného. Tím spíš, že okupační roky nastartované v roce 1968 se – třebas v počtu obětí – nedají s izraelskou okupací palestinských území ani trochu srovnávat. Ale v praxi přesto paradoxně platí, že ruská okupace byla zlo, izraelská okupace je dobro, to jen ti nevděční muslimáci všechno kazí…
*Německo, i když je to vyspělá země, nedokáže samo postavit od píky například stíhací letadlo. Rusko to dokáže.
*Ruské rakety Kalibr v intervalech 5 sekund střílely na cíle Islámského státu v Sýrii z Kaspického moře. Americká válečná loď USS Theodore Roosevelt a další lodě USA vzkaz pochopily a vyklidily Perský záliv.
*Tereza: Izrael v pondělí vůbec poprvé vyzkoušel rakety systému „Davidův prak“, které odpálil proti syrským raketám nad Golany, které byly odpáleny v reakci na izraelský raketový útok na jednu ze základen v Sýrii… a popořadě: izraelské rakety sice základnu trefily, ale nezpůsobily žádné škody, syrské rakety netrefily žádnou z útočících izraelských raket a izraelské rakety pak netrefily žádnou z raket syrských… skoro politická a vojenská selanka…
*Jak je uvedeno v dokumentu, západní země si uvědomily problém finanční nerovnováhy již v souvislosti s bojem proti terorismu, kdy vyšlo najevo, že používají rakety v hodnotě 70 tisíc dolarů, které byly odpáleny z letadel, jejichž provozní hodina stojí asi 30.000 dolarů, a to ke zničení pickupu Toyota, který nejvíce stojí 10 tisíc dolarů. Přičemž raketa vyvíjená Ruskem a Čínou, která stojí méně než půl milionu liber (642 tisíc dolarů), můžete minimálně vyřadit z činnosti britskou letadlovou loď v hodnotě více než 3 miliardy liber (3,9 miliardy dolarů).
*Poláci mají nedobrou historickou zkušenost s Němci i Rusy. Americká základna je má chránit proti obojím, což leckomu nedochází.
*V 60. letech 20. století americké ozbrojené síly během operace Ranch Hand infikovaly dioxinem deset procent území Jižního Vietnamu. Je to nejrozsáhlejší použití chemické zbraně v dějinách. Hlavní zbraní masového útoku ze strany USA byl v té válce takzvaný „Agent Orange“ obsahující nejnebezpečnější mutagen dioxin. Převáželi ho v oranžových sudech, odtud vznikl název. Výrobcem byla společnost Monsanto, dodavatelem Ministerstvo obrany USA. Dnes je to jeden z největších dodavatelů semen pro GMO-produkty. „Orangem“ vypalovali džungle Jižního Vietnamu, aby se partyzáni neměli kde schovat. Během deseti let Američané rozprášili z letadel kolem 80 milionů litrů „agentu“ a otrávili půdu i řeky. Američané od samého počátku znali následky, ačkoliv stále lhali, že „agent“ není pro lidi nebezpečný, pouze ničí džungli. Touto otravou byly postiženy tři miliony Vietnamců! Dnes je jeden milion invalidů. Dobře víte, že mezinárodní organizace dosud nepřiznaly, že je to válečný zločin nebo zločin proti lidskosti, rozhořčuje se Van Rin.
*V Mexiku se stalo poprvé, že se prezidentem stal představitel uskupení levicových sil „Společně vytvoříme historii“ Andres Manuel Lopez Obrador (AMLO) a jeho koalice má v parlamentu většinu a v senátu polovinu míst. AMLO slíbil, že „postaví Trumpa do latě“. Trumpa, jehož Obrador slíbil „postavit na své místo“ za způsobení ztrát v hospodářství obchodními cly, stavbou hraniční zdi na úkor Mexika a považováním Mexičanů ze zločince. Přitom sám s korupcí není spojován a neúčinkoval proti němu ani strašák, že je napojen na Rusko. Vyřešil to s humorem: nazval se Andresem Manuelovičem a natočil video, v němž stojí v přístavu Veracruz a čeká na ruskou ponorku se zlatem. Video mělo statisícovou návštěvnost.
*V Egyptě, jenž je nejlidnatější arabskou zemí, byl pokojně, nicméně k nelibosti Tel Avivu a Rijádu, svržen vojenský diktátor Mubárak. Tehdejší americký exprezident Obama dal totiž postupně na srozuměnou, že na Nilu se musí vyměnit „faraon“. Egyptští důstojníci pochopili, „zač je v Pentagonu perník“, a tak respektovaná armáda napomohla řízenému přechodu k vládě Muslimského bratrstva. Po nějaké době toto původně ilegální hnutí svrhla, znovu ho postavila mimo zákon a nějakým pětadevadesáti milionům Egypťanů opět „velí“ sekulární voják, generál Sísí. Ani proces Kaddáfího detronizace tak nebyl jednoduchý. Nakonec však přece, nadto v souladu s mezinárodním právem, ztratil trůn. Pak i v nepřehledné situaci hlavu. Leč to se dalo čekat. Dát mu příležitost, aby mluvil před soudem, nejspíše nepřipadalo v úvahu.
*Ako nazeráte na vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Nemecko je pod totálnou kontrolou Ruska? Stotožňuje sa s jeho vyjadrením? Jan Keller odpovídá: Ak by bolo Nemecko pod totálnou kontrolou Ruska, potom musíme pripustiť, že Rusko vykonáva svoju kontrolu pomocou amerických jednotiek rozmiestnených na nemeckom území. Stálych amerických vojenských posádok je v Nemecku zhruba dvesto a zatiaľ nie je nič známe o tom, že by na nich pôsobili ruskí politruci.
*Schneider: Útok v Amesbury je prokazatelně ruského původu, protože Rusy při jejich známé prohnanosti důvodně usvědčuje právě to, že tomu jakoby vůbec nic nenasvědčuje!
*Tereza Spencerová: Ona „jedna žena“, jak jsem zahlédla někde v britských médiích, přespávala v útulku pro bezdomovce, z čehož vyvozuji, že ani její partner neměl střechu nad hlavou. A tahle dvojka, která žila, jak žila, se měla stát terčem dalšího ruského útoku na britské půdě? Fakt sranda. Není bez zajímavosti, že když měl v pondělí britský ministr vnitra v parlamentu vyprávět novinky o případu, bylo na něj zvědavých jen asi 40 z celkem 650 poslanců. A Scotland Yard se prý bude sice snažit, ale dopředu tak nějak zpochybňuje, že by uměl najít pojítko mezi Skřípaly 1 a Skřípaly 2, i když politická objednávka je víc než jasná. Celé je to ještě bizarnější než v prvním případě, ale pojítkem je absence jakýchkoli důkazů, které jsou nahrazovány razantními prohlášeními britských politiků ukazujícími na Rusko. Už je to nuda. Faktem ale zůstává, že tam někde někdo asi opravdu pobíhá a tráví lidi. Nebo aspoň firma, která měla zlikvidovat nebezpečný odpad, ušetřila a vysypala nějaký sajrajt kde se dalo. Třeba se to jednou vyšetří…
*Počítám, že brzy Londýn oznámí, že na oné lahvičce byly nalezeny otisky prstů Vladimíra Putina a ještě veliký nápis: Novičok, sdělano v Rossii, god proizvodstva 2015, soděržanie 200 ml, Kazaň. No a – bude vymalováno! Rusko bude opět za vraždící monstrum, zatímco západní demokracie budou jako vždy čisté jako lilium. Politici v Londýně dnes smrdí i proti větru! Mne zaujalo hlavně to, že v Anglii vlastní bezdomovci byty. To je asi světový unikát.
*Boris Johnson nejprve naznačil, že možná Mayovou podpoří, ale se svým pověstným drsným humorem dodal, že hájit tuto formu Brexitu je jako snažit se vyleštit lejno.
*Jednu kapitolu své nové knihy věnovala Albrightová Vladimiru Putinovi. Ten je podle ní „tak chladný, až se podobá plazům“. Zároveň je ale velmi schopný. „Je velice chytrý. Se špatnými kartami zahrál velmi dobrou hru. Má větší agendu, jeho cílem je odcizit nás od našich spojenců a to začíná oddělením střední a východní Evropy od té západní,“ podotýká Albrightová v rozhovoru pro Guardian. Donalda Trumpa ve své knize označuje za „prvního nedemokratického prezidenta v americké historii“. Jak Rawnsley dodává, podobným nařčením za své vlády čelili i další američtí prezidenti, někteří z nich dokonce patří k těm nejvýznamnějším v americké historii. Jako dva příklady uvádí Abrahama Lincolna nebo Franklina Roosevelta.
*Albrightová: Já jsem Václava Havla poznala až po revoluci kdy jsme s Demokracy Institute připravovali v Praze volby.
*Jenže velmi produktivní, i místy vláčený na režné niti Václav Havel, vyrobil svým počínáním i velmi mnoho sociálních potratů, jako kolaterální ztráty v rámci jím projektované a vytvářené liberální demokracie (ve spektru od zahraniční politiky, po průmysl, zemědělství a vědu). Prostě vytvořil pro reálný život v České republice divadelní kulisy a prosadil své představy v portfóliu jisté velmoci, jako velký normalizátor, snad i jako rohypnolový a hospodský filosof. Nestačí jen bez rozmyslu následovat Václava Havla, je třeba ho prožívat. Dal jsem si proto dva rohypnoly a dvě piva a také jsem měl všechny rád, ba i svůj shora uvedený text, napsal František Kuba.
*Hampl: V tuto chvíli představují takzvaní havlisté tu nejhorší morální spodinu společnosti, na jakou můžeme narazit. Vypnuté mozky, kolaborantská mentalita, ochota podpořit jakoukoliv špinavost, žádné zábrany a skvěle vyvinutá schopnost zmocnit se dotací či grantů. Kdekoliv probíhá vzpomínka na Václava Havla nebo se staví lavička Václava Havla, pokaždé se tam soustřeďují právě takové deformované bytosti.
*Na řeči mě fascinuje množství výrazů pro věci, které neexistují. Například rovnost, svoboda, demokracie…
*Hampl: Väčšina skladníkov dnes dokáže lepšie rozumieť zložitým spoločenským javom ako napríklad politológovia, ktorých vidíme na televíznej obrazovke. Úplne súhlasím so starou múdrosťou Edmunda Burka, že predsudky ľudu sú spoľahlivejším vodidlom než konštrukcie intelektuálov. Vzdelanci hovorili niečo opačné než bežní ľudia, posmievali sa bežným ľuďom, že sú zaostalí a hlúpi a nakoniec sa ukázalo, že tí bežní ľudia mali pravdu. Toto sa opakuje znova a znova. V Európe postupne prevládla neuveriteľne naivná predstava, že európske myslenie a vnímanie je vlastné všetkým ľuďom. A ak sa od nás príslušníci nejaké inej civilizácie líšia, potom je to vraj len preto, že sú ešte maloletí. Keď počkáme pár sto rokov, budú mať tiež svoju renesanciu, reformáciu, svoju modernitu apod. Samozrejme, je to kolosálny nezmysel. Tí ľudia majú úplne iný hodnotový systém a úplne iné vnímanie. Prečo si určitá skupina vyberie určitú ideológiu, aj keď je tá ideológia zjavne v rozpore s faktami?
*Ostatně v Česku například Adam B. Bartoš sepisoval seznam pravdoláskařů a seznam Židů. A pak jej napodobila investigativní novinářka Sabina Slonková na svém webu Neovlivní.cz se svým seznamem lidí, kteří slouží Putinovi.
*Ekonomka z Masarykovy univerzity Hana Lipovská: „Modlím se, aby přišla krize.“ Možná se zítra Lipovská bude modlit, aby u nás vypukly požáry, nebo přišla povodeň, nebo se objevily nějaké nebezpečné nemoci. Když, paní ví, co by udělal ministr Rašín, nemohla by sdělit, jaká čísla budou tažena tento týden ve Sportce? Asi Kalouskovo děvče. Hloupá věštkyně. Měla by si s Šichtařovou založit s.r.o! Kdo to je? Odkud tato pussy vylezla? Zase další věrozvěst. Nestudovala u Kalouska? Co to je za univerzita, když tam jsou takové blbky? Co ta tupá pussy dosud vytvořila, kromě žvanění? Co to je za ekonomku? Vždyť ta by si neuměla ani vyplnit daňový přiznání.
*Chcete-li se cítit nóbl člověkem, musíte věřit, že Češi se mají tak dobře jako ještě nikdy. Musíte si tu víru udržet, i když víte, že skoro milion lidí je v exekuci a že například každá třetí rodina si nemůže dovolit poslat své dítě na letní tábor. Udržet si takové přesvědčení není snadné. To už potřebujete vysokou odolnost vůči faktům. Takovou odolnost získáte jen dlouhým výcvikem v pitvoření se, lichocení a ponižování se před všemi autoritami.
*Poměry ve vedení ministerstev, managementech korporací, velkých redakcích a neziskovkách se hodně podobají královským dvorům za posledních francouzských králů – navoněné paruky, úzkostlivé dodržování etikety, nikdo se neodváží mít vlastní názor, všichni se navzájem hlídají, každý proti každému intrikuje. Proto tuto manažersko-byrokratickou vrstvu označuji jako novou aristokracii. Je jasné, že takto fungující aparáty nedokážou vyřešit absolutně žádný problém kromě navyšování vlastního rozpočtu. A co horšího, objevují se další společenské skupiny, které tuto novou aristokracii napodobují a doufají, že tím posílí své vlastní životní šance nebo se aspoň stanou vznešenějšími. To jsou ti, kdo demonstrují proti výsledkům voleb, vyvěšují tibetské vlajky nebo třeba mechanicky opakují, že u nás nejsou žádní muslimští imigranti, i když je potkávají několikrát denně.
*Problém jednostrannej názorovej orientovanosti umeleckej komunity na Slovensku je zarážajúci. Všetci milujú Hillary, migráciu, Kisku a sexuálne menšiny. Takmer do jedného podporujú sobáše homosexuálov, multikulturalizmus a liberálnu spoločnosť. Ostatní prezieravo mlčia, lebo nechcú prísť o kšeft.
*Martin Koller: Z historického hlediska bych dodal pro pobavení, že za takzvané druhé republiky, mezi mnichovskou dohodou a okupací vznikla strana ANO – Akce Národní Obrody, která sdružovala zbohatlíky, šlechtu, pseudovlastence a všemožné podezřelé živly. Šéfredaktorem jejího tisku byl mezinárodní podvodník Harry Jelinek, který prodal jakémusi potroublému Američanovi státní hrad Karlštejn. Historický vzor opravdu následování hodný.
*Jára Cimrman, v jehož pozůstalosti a tajné skrýši se objevil anarchistických leták z názvem ‚Svou pravdu nebudeme skrývat!‘
*Ilona Švihlíková: Budu se opakovat: domnívám se, že ani jedna ze stran, pokud o sobě ještě chtějí tvrdit, že jsou „levicové“ nemají podporovat vládnutí oligarchy. Andrej Babiš není skutečně Fridrich Engels. Věty „odložme spory“, „nebudeme jen vést diskuse“ a že „budoucnost nebude lehká“, působí v úvodní sekci programového prohlášení poněkud zvláštně. Mám téměř podezření, že si to psal pan premiér sám a následně to někdo přeložil do češtiny.
*Mysleli jsme si, jak se tady budeme střídat my s ODS ve vládnutí a ostatní strany se vejdou leda do výtahu, uvedl Jaroslav Foldyna. Negativa režimu jsem dobře viděl. My povalili všechno, ať to bylo dobré, nebo špatné, a nevytvořili jsme nic. Nikdy už tady nebude komunismus jako po druhé světové válce. Ve středu tady jen pokrytecky žvanili ti, kteří tu od 90. let křivili prostředí, dodal.
*My jsme nespravedlivě zdědili socialistické hospodářství, které jsme potřebovali změnit v tržní ekonomiku, založenou na soukromém vlastnictví a volně se pohybujících cenách. Nevím, co je nespravedlností. Snad to, že pan Kellner zbohatl 150tisíckrát více než já? To není nespravedlnost, ale známka toho, že byl 150tisíckrát šikovnější než já, pokračoval druhý český prezident. Kuponová privatizace nedala nikdy nikomu šanci k podvodu, zdůraznil Klaus. Ale možnost založit investiční privatizační fond měl teoreticky každý, mě by to nenapadlo, neuměl bych to, když pominu, že jsem byl ministr financí. Jiní se ale do toho pustili a zbohatli. Tak to prostě v kapitalismu chodí, pokračoval exprezident v obhajobě modelu, na jehož tvorbě se podílel.
*Zdeněk Zbořil: Podobně jako výroba reklamních klipů, také politická zpravodajství a jejich komentáře jsou vyráběna v zavedených mediálních provozech, mají své scénáristy, režiséry, kameramany, architekty scény a tvůrce kostýmů, střihače, výrobce triků, gerojšů a hudebních doprovodů. Jak se ale vyznat v této změti různých detailů pravdy a velkému celku lží? Neříkejme jim fake-news, to je jen další trik jak deminutivem (zdrobnělinkou) bránit snaze hledat a nalézat realitu. Trump jedná jako americký Muammar Kaddáfí, tedy s operetním nádechem odhaluje Trump skrývané fungování americké administrativy. Donaldovy eskapády jsou proto mimořádně cenné. Jeho twitterové výstřely a spontánní předem neučesané a nedohodnuté slovní přestřelky vytvářejí politické a mediální vlny, které odhalují, jakými idioty jsou lidé v (nejen) americké politice a v médiích.
*Jaroslav Štefec: Já to vidím asi tak, že Donald Trump je velice pragmatický člověk, který jednoznačně ví, co chce. Ten jeho trochu teatrální přístup samozřejmě plyne z toho, že je zvyklý takto vystupovat v americkém prostředí. Samozřejmě trochu přehání, jeho vystupování někdy vypadá jako divadlo a rozhodně to tak působí na lidi z Evropy. Američané to vnímají jinak, ale je skutečně člověkem, který jednoznačně ví, co chce.
*Takže nikým nevolení zástupci EU vyzývají zvolené představitele USA, Číny a Ruska, aby neničili světový řád, který z lidských práv udělal špinavou agendu na prosazování zájmů vlastníků korporací, podporuje menšiny na úkor většiny občanů, čím dříve bude zničen, tím lépe.
*Jemelík: Ostatně moc zákonodárnou kontrolují voliči a moc zákonodárná vykonává dohled nad mocí výkonnou. Není důvod, proč by moc soudní měla podléhat přímo pánubohu. Jde ostatně o službu státu občanům, placenou z jejich daní, nikoli o nástroj vůle nějaké nadpozemské síly.
*Moravec mechanicky odříkává politicky korektní poučky. Možná je jen otázkou času, kdy bude takový „moderátor“ nahrazen robotem. Nedělá nic, co by nezvládl automat.
*Posseltův landsmanschaft chce příští rok konat slezinu v Česku. Politické reprezentaci ČR musí být jasné, že se nejedná o svaz přátel Československé republiky a antifašizmu, ale o zájmovou, nátlakovou skupinu usilující o přepsání dějin 19. a 20. století.
*Bývalý trenér chorvatské fotbalové reprezentace Igor Štimac: Ví někdo, s kým budeme hrát ve finále? Kimpembe – DR Kongo, Dembélé – Mauretánie, Sidibé – Mali, Umtiti – Kamerun, Pogba – Guinea, Tolisso – Togo, Matuidi – Angola, Nzonzi – DR Kongo, Mbappé – Kamerun, Mendy – Senegal, Fekir – Alžírsko. Respekt!
*Hahahahahaha. Škodolibí Brazilci se Němcům vysmáli. Dobýt Moskvu se jim prý nedaří ani v létě.
*Bohumil Kartous: ODS je ponejvíce reprezentovaná politickým a intelektuálním brakem personifikovaným Klausem ml. K SPD stačí málo: lůza. Nejnaivnější a nejméně orientovaní voliči dostali do Sněmovny nefalšovaný póvl v množství větším než malém.
*Ta ordinérní masa, nazývaná „lid“.
*Advokát Jaroslav Ortman: Za hranou byly výroky Kalouska, že kdyby Babiše porodil, uškrtil by ho na pupeční šňůře. Takové výroky nezní snad ani v Americe.
*J. Pospíšil přidal pochvalu pro Karla Schwarzenberga: Karel mě vždy učil, že pro nás jsou důležité zásady, ne výsady. Je (bohužel) stále jediným státníkem mezinárodního formátu v naší zemi.
*Pokaždé, když vypijete sklenici vody, je slušná šance, že spolknete alespoň jednu molekulu, která prošla močovým měchýřem Olivera Cromwella, upozorňuje Wolpert.
*Strategická trpělivost, což podle mě znamená dělat pořád a pořád dokola to, co nefunguje, a doufat, že to někdy fungovat začne.
*Angela: Migrantů se nelekejte, na množství nehleďte.
*Největší špion všech dob je prý Mark Zuckerberg, který založil Facebook. Soukup vyprávěl vtip: Malý indický chlapec se ptá Zuckerberga: Můj táta říkal, že o nás víte všechno. Je to pravda? A Zuckerberg mu odpovídá: Není to pravda a není to tvůj otec.
*Biblia učí miluj blížneho svojho. Kámasútra zase vysvetľuje ako.