Další skandál kolem Zdeňka Bakaly, ještě horší než OKD? Zapojen i jiný Havlův oblíbenec

Avatar
Původní autoři
15. 8.  2018  ( celý článek na PL)
„Stejnou písničku hrají čeští politici už dvacet pět let. Na chvíli se zhasne, a když se rozsvítí, státu chybí majetek za miliardy korun,“ píše se v jednom z článků, zveřejněných na Facebooku skupiny Zastavme zloděje. Ta chce připomenout několik zlodějen od devadesátých let, které jsou pro mnohé překvapivě propojeny. A nehodlá zůstat jen ve virtuálním prostoru internetu – například ve čtvrtek chystá v Praze demonstraci před jedním bankovním domem.

„Jsme skupina podvedených českých občanů. Nelíbí se nám, že nás stát i  banky okrádají a lžou nám. Chceme spravedlnost, nechceme platit bohatým bankéřům luxusní auta a dovolené,“ představuje se skupina Zastavme zloděje.


Jejím cílem je připomínat veřejnosti největší okrádání Čechů v  historii. Za několik dní existence byla na facebookové stránce skupiny připomenuta řada nejvýznamnějších kauz.
Například kauza OKD byla připomenuta starším textem současného poslance Pirátů Jakuba Michálka s názvem „Sobotka by měl sedět spolu s Bakalou na lavici obžalovaných“. Ten psal Michálek v roce 2017 po zážitku výslechu Bohuslava Sobotky před soudem v roli svědka. Podle Michálka by tehdejší premiér měl figurovat v soudním procesu v úplně jiné roli.

Jak připomněl, byl to Sobotka, kdo privatizační projekt vládě předložil, a úředníci se soudním znalcem, kteří byli obviněni, připravovali podklady de facto pro něj. „To, že Sobotka dnes poukazuje na to, že podváděli i jiní před ním, je sice hezké, ale pouze tím odvádí pozornost od projednávané kauzy a také vzbuzuje otázku, proč s tím nic nedělal, když to jako ministr financí věděl a měl řešit, protože nárok ještě nebyl promlčený,“ dodal Michálek.
CELÝ TEXT ZDE
Pak ještě připomněl příběh, jak se OKD dostalo do portfolia miliardáře Zdeňka Bakaly a také konexe na nejvyšších místech, které mu pomáhaly. Od prezidenta Havla, přes guvernéra ČNB Tošovského, ministra a předsedy lidovců Josefa Luxe, jemuž už v devadesátých letech dělal poradce, a  samozřejmě Karla Schwarzenberga, jeho obchodního partnera z mnoha firem. Například spolu privatizovali karlovarskou Becherovku. Na tuto privatizaci a její podivné okolnosti zavzpomínal ekonomický komentátor Pavel Páral – vláda se k jejímu schválení sešla narychlo uprostřed jednání Sněmovny a klíčový hlas dodal Jan Ruml (lidovci a ODA měli jen polovinu hlasů a  ODS nesouhlasila).Pokračování na PL