Úder do amerického podbřišku: Rusko vybuduje konkurenta Panamského průplavu

Avatar
Původní autoři

Ilja Novický
21. 8. 2018       politikus
Zatímco se USA zmítaly v hysterii a oznamovaly další sankce, Rusko systematicky rozvíjelo vztahy s mnoha zeměmi po celém světě, včetně Latinské Ameriky. A tak je nyní naše země připravena realizovat “na zadním dvorku” USA projekt, který velmi bolestivě zasahuje americké ekonomické zájmy.


Jedná se o budování Nikaragujského kanálu – hlavního konkurenta Panamského průplavu, kontrolovaného USA. Projekt slibuje přínos pro Rusko, Venezuelu, Čínu a samozřejmě Nikaraguu.

Naše země získá výhodný dopravní koridor, Čína si sníží clo a mírně si zkrátí cestu k venezuelské ropě a Nikaragua získá mohutný příliv investic do země.

V cestě jsou jen Američané, ale ty nikdo neposlouchá. Zahájení práce na stavbě kanálu je plánováno na rok 2019, konec – na rok 2029.

Přičemž má nikaragujská vláda zájem nejen o hospodářskou spolupráci s Ruskem, ale také o vojenskou. V současnosti tato latinskoamerická země nakupuje od nás tanky T-72, cvičný bojový letoun Jak-130, vrtulníky Mi-17, obrněné vozy Tigr.

V Nikaragui bylo zřízeno vojenské výcvikové středisko, kde místní vojáky připravuje 400 ruských specialistů. Potenciálně budou novou dopravní magistrálu hlídat ruští vojáci, kteří se budou opírat o základnu v regionu vytvořenou.

Celkově je výstavba Nikaragujského kanálu pro Rusko přínosem jak z ekonomického, tak i geostrategického hlediska. Aby členové NATO zchladili své nadšení v Černém a Baltském moři, musí Rusko vybudovat základnu v Karibském moři. Jak se říká, pak budou Yankeeové vědět, kde je jejich místo na mapě. A když už tak moc chtějí ukazovat svaly, ať to dělají u svých břehů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová