“Ukrajina nekontroluje část svého území”: čím ohrožuje Kyjev “latentní separatismus” regionů

Avatar
Původní autoři

Alevtina Pisarenková
28. 9. 2018    russian
Na území Ukrajiny je rozšířen “latentní separatismus”. Ve vysílání televizního kanálu ICTV to prohlásil poradce ministra vnitra Zorjan Škirjak. Podle názoru ukrajinských expertů kyjevské orgány nekontrolují situaci v Oděse, Melitopolu, Chersonu, Nikolajevu, na jihu a na západě země a také na severu Rovenské, Žitomirské a Volyňské oblasti. Vedení Ukrajiny se spoléhá na loajalitu místních vůdců výměnou za nezasahování do vnitřní politiky města nebo regionu. Analytici však předpovídají, že v předvečer voleb, kdy se Kyjev snaží radikalizovat situaci ve společnosti, se může situace v regionech dostat mimo kontrolu. 


Poradce ministra vnitra Ukrajiny Zorjan Škirjak načrtl další hrozbu pro zemi – “latentní separatismus”. Konkrétně obvinil z tohoto hříchu orgány Oděsy.

“Domnívám se, že dnes se v Oděse vyskytuje v osobě městských úřadů latentní separatismus”, řekl Škirjak ve vysílání televizního kanálu ICTV.

Zdůraznil také, že to je všeobecná hrozba pro Ukrajinu, ale “Oděsa zde zaujímá zvláštní místo”.

Vetřelce zde nemají rádi

Separatismus je spojen s neochotou orgánů Oděsy provádět protiruskou politiku, například kontrolovat zákaz vysílání ruských kanálů na Ukrajině, uvedl zdroj RT v prezidentské administrativě. Exnáměstkyně Oděské oblastní státní správy Solomije Bobrovská letos v létě prohlásila, že v Oděské oblasti jsou vysílány televizní kanály DLR a LLR – Novorossija a Oplot. Kromě toho jsou v Oděse častější útoky na proukrajinské politiky.

22. září například neidentifikovaní muži stříleli na vůdce oděské buňky proukrajinské strany Síla lidu Olega Michajlika ve dvoře jeho domu. Zástupci Síly lidu soudí, že do atentátu mohl být zapojen primátor Oděsy Genadij Truchanov. Michajlik pravidelně kritizoval hlavu města.

Na začátku června dva neidentifikovaní muži zaútočili a zranili nožem vůdce oděské proukrajinské skupiny Automajdan Vitalije Ustimenka a v polovině května byl proveden atentát na bývalého vůdce oděského Pravého sektoru Sergeje Stěrněnka.

Zástupci nacionalistických politických stran a veřejných organizací požadovali od prezidenta Petra Porošenka a vedoucích silových struktur, aby vyšetřili skutečnosti o útoku na veřejné aktivisty.

“Situace, která vznikla v Oděse, může vést k extrémně negativním důsledkům pro bezpečnost veřejnosti a národní bezpečnost a vyžaduje okamžitý zásah ústředních orgánů. Vyzýváme zástupce moci, aby přijali komplex neodkladných opatření, abychom zabránili destabilizaci situace v Oděské oblasti a chránili práva a svobody občanů”, uvádí se v provolání, které bylo zveřejněno 23. září.

Generální prokurátor Jurij Lucenko uvedl, že do Oděsy odcestovala “zesílená skupina pracovníků činných v trestním řízení”, která pomůže prozkoumat skutečnost atentátu na Olega Michajlika.

“Oděsa je jedním z nejspecifičtějších ukrajinských regionů, vetřelce zde nemají rádi. Žádná velká ukrajinská společnost, žádný gubernátor a zástupce orgánů činných v trestním řízení “zvenčí” nejsou s to cokoliv udělat bez souhlasu místní elity. Válku prohrál dokonce i zkušený gruzínský politik Michail Saakašvili. Proto se prezident Petr Porošenko může domlouvat pouze s místními elitami. Neproniká do záležitostí regionu – orgány moci v Oděse se nepříčí požadavkům Kyjeva”, řekl zdroj RT z okolí primátora Oděsy.

Podle něj místní úřady neschvalují činy nacionalistů a proces ukrajinizace země.

Byly vytvořeny jednotlivé státy

Fenomén latentního separatismu je dnes charakteristický pro mnohé regiony Ukrajiny, zejména na západě a na jihu země, potvrzuje zdroj RT v administrativě prezidenta.

“Neveřejné sociologické průzkumy ukazují, že nejhorší je situace na jihu a na západě země. V Melitopolu, Chersonu a Nikolajevu obyvatelstvo neschvaluje kroky prezidenta a vlády, zejména pokud jde o jazykovou problematiku”, říká zdroj RT.

Například v únoru 2017 poslanci městské rady Melitopolu (Záporožská oblast) oslovili prezidenta Ukrajiny s požadavkem na přijetí zákona o ochraně ruského jazyka. Ale jejich výzva zůstala bez odpovědi.

Nejkomplikovanější situace je na západní Ukrajině v Beregovu, kde Maďarsko hromadně vydává své pasy místnímu obyvatelstvu. V polovině září o tom psala ukrajinská agentura Ukrinform. Podle informací novinářů maďarský konzulát nejenže vydává pasy místním obyvatelům, ale také žádá, aby třikrát přísahali věrnost Maďarsku a skrývali před Ukrajinou existenci druhého občanství. Místní orgány vědí, co se děje, ale nijak na to nereagují, uvedl zdroj RT v administrativě prezidenta. Konstatoval také, že vedení země se dozvědělo o tom, co se děje, z médií.

Existují již jednotlivé regiony, kde ukrajinská legislativa vlastně nefunguje, poznamenal v rozhovoru s RT zástupce strany Národní fronta.

“Na severu Žitomirské, Rovenské a Volyňské oblasti byly fakticky vytvořeny samostatné státy se svými orgány činnými v trestním řízení. Místní obyvatelé tam ilegálně těží jantar, nepodřizují se místním úřadům a orgánům činným v trestním řízení. Těžba přináší obrovské peníze, takže všichni mlčí. Už před rokem tam měla vstoupit armáda, ale vedoucí představitelé země raději nad těmito problémy zavírají oči”, uvedl zdroj RT v Národní frontě.

Když chybí strategie

Neexistuje žádná strategie, co by se mělo dělat s regiony, které mohou kdykoli vyhlásit Kyjevu svou neposlušnost, poznamenal v rozhovoru s RT zástupce strany Baťkivščina.

“Můžeme předpokládat, že vedení země dostalo záruky od místních správ o jejich podpoře ve volbách v příštím roce. Na oplátku jim byla poskytnuta svoboda a ústřední orgány příliš nevnikají do jejich záležitostí. Zatím tato situace vyhovuje všem, ale kdykoliv se to může změnit. Je třeba přiznat, že Ukrajina část svého území nekontroluje”, prohlásil diskutér s RT.

Prezident Centra pro systémovou analýzu a prognózu Rostislav Iščenko se domnívá, že s pomocí násilí, díky němuž se stávající vláda dostala k moci, není možné zemi kontrolovat.

“Problémy jsou pozorovány dokonce i v těch regionech, které mají ke Kyjevu ideologicky blízko. Je to způsobeno ekonomickými problémy v zemi”, uvedl Iščenko v rozhovoru s RT.

Je zřejmé, že se nepodařilo vybudovat jednotný ukrajinský národ: obyvatelé Ukrajiny nehovoří jedním jazykem, mají odlišné zvyky, kulturu a mentalitu, konstatoval v rozhovoru s RT Oleg Nemenský, vedoucí výzkumný pracovník RISS (Ruský institut strategických studií).

“Obyvatelstvo má různé preference. Nyní je na Ukrajině nebezpečná situace – země je nestabilní a může se rozpadnout”, uzavřel expert.

Ukrajina vstupuje před volbami do období nestability a v podmínkách latentního separatismu může působení Kyjeva směrem k radikalizaci situace ve společnosti vést k tomu, že se situace v regionech dostane mimo kontrolu, říká zdroj RT ve straně Svépomoc.

“Vytvoření vlastní církve, pronásledování pravoslavné církve Moskevského patriarchátu, podporované většinou Ukrajinců, zvyšování sazeb plynu, vysoká inflace, spolupráce orgánů činných v trestním řízení s nacionalisty, pohlcování podniků a násilná ukrajinizace – to vše povede zemi ke katastrofickým důsledkům. Regiony nesouhlasí s tím, že budou žít podle takových pravidel, a s největší pravděpodobností se nyní orgány budou snažit dostat situaci pod kontrolu, jak dokazuje zvýšený zájem o Oděskou oblast. Ale budou mít orgány dostatek sil? Silové struktury už ztratily monopol na násilí a menší armády ozbrojených osob má každý podnikatel. Doufám, že tato vznětlivá směs nevybuchne těsně před volbami”, uvedl zástupce strany Svépomoc.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová