Ve čtvrtek na Xiangshangském bezpečnostním fóru v Číně náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin oznámil, že řízení dronů, které zaútočily na Hmímím, se provádělo z leteckých průzkumných letounů Boeing P-8 Poseidon.

Avatar
Původní autoři

Názor. USA nepřímo vyhlásily válku Rusku a Íránu

© AP Photo / Hussein Malla

Zochra Mochammad

28. 10. 2018  Sputnik

Když se drony narazily na ruské elektronické potlačovací systémy, přepnuly se na ruční ovládání, které bylo prováděno z paluby amerického letadla.

Hosein Rouivaran, odborník na Blízký východ, politolog, arabista, a Hasan Hanizadeh, analytik, politolog, expert na Blízký východ, bývalý redaktor agentury Mehr News, řekli Sputniku, že Spojené státy se snaží vytlačit Rusko a Írán z území Sýrie a řízení bezpilotních letounů, které zaútočily na ruskou základnu v Hmímímu, lze považovat za provokaci.

Podle Rouivarana je přítomnost USA na východním břehu Eufratu okupací, protože Spojené státy porušily územní celistvost Sýrie a tím porušily mezinárodní normy: „Jedná se o novou americkou taktiku. Řídí drony, které zaútočí na ruské vojenské základny. V poslední době existuje mnoho takových případů. Toto chování Spojených států je provokací, která bohužel může vést ke zvýšení napětí a skončit válkou. Toto je spíše dobrodružné chování. USA si hrají s ohněm.”

Podle odborníka bude moci Rusko chránit své základny a nedovolí, aby se k nim někdo přiblížil. „Opakování takového scénáře je nepřímým vyhlášením války, které může mít velmi nebezpečné následky,” uzavřel Rouivaran.

Hasan Hanizadeh poznamenal, že Spojené státy založily svou základnu v Sýrii, aby se postavily proti Rusku a Íránu a provokovaly tyto země: „Spojené státy navzdory mezinárodním normám a bez souhlasu syrských orgánů vytvořily svou základnu v Sýrii a Íránu. Jejich pozemní základna na východu Eufratu a v oblasti Abú Kamálu v Dajr az-Zauru je používána ke špionáži a provokativním činnostem proti Rusku a Íránu v Tartúsu a Hmímímu. USA tak vytvářejí podmínky pro vytlačení Ruska a Íránu ze Sýrie. Jednou z posledních takových akcí ze strany Spojených států je útok na ruskou vojenskou základnu v Hmímímu. Nyní se Spojené státy účastní výcviku ozbrojenců IS v oblasti Abú Kamálu.”

– – –