Rusko nepustí lodě NATO do Azovského moře

Avatar
Původní autoři

Marie Borisova
30. 10. 2018    360tv
Rusko nedovolí Ukrajině a NATO, aby prováděly cvičení v Azovském moři. Prohlásila to hlava Republiky Krym Sergej Aksjonov, uvádí list Izvestija. “V Azovském moři žádné lodě NATO nebudou. Naše země bude tvrdě a důsledně hájit své národní zájmy, o tom nemusí nikdo pochybovat”, řekl Aksjonov. Poznamenal, že Rusko vystupuje proti eskalaci konfliktu na této vodní ploše, a právě proto nestrpí, aby tam vstoupila Severoatlantická aliance.


Aksjonov se také domnívá, že Kyjev svým jednáním usiluje o nové sankce proti Rusku. Podle něj mohou nová omezení jenom Ukrajině uškodit.

“Na jedné straně si Kyjev stěžuje, že ztrácí miliardy, ale na druhé straně má radost ze sankcí a požaduje nové. Je to politická schizofrenie, která je pro současnou ukrajinskou moc charakteristická”, řekl Aksjonov.

Připomeňme, že cvičení ukrajinských lodí se konalo v Azovském moři od 9. do 12. října. Po cvičení prezident Petr Porošenko prohlásil, že Ukrajina je odhodlána provést společná cvičení s NATO. Moskva oznámila, že to nedovolí.

Evropský parlament přijal 25. října rezoluci, která odsoudila údajně nadměrnou aktivitu Ruska ve vodách Azovského moře.

Ukrajina také hodlá zavést protiruské sankce proti lodím v Černém moři. Tato opatření mají být reakcí na zadržení ze strany Ruska lodí, které směřovaly do přístavů Mariupol a Berďansk.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová