Vyzobáno z webů za říjen 2018

Avatar
Původní autoři

Jan Kadubec 

31. 10. 2018  Outsidermedia
Každoměsíčním pravidelným zobáním z českého netu přináší pan Jan Kadubec na stránky Outsidermedií zajímavé, a někdy až směšné, citáty či úryvky článků. Je to zájímavé čtení. Ostatně posuďte sami:

*Zde na zasedání (OSN) Spojené státy nedávno prohlásily, že Rusko se připravuje na válku. Ano, Rusko se připravuje na válku, potvrzuji to. Ano, připravujeme se bránit naši vlast, naši územní celistvost, naše zásady a naše lidi. Připravujeme se na takovou válku. Je ale velký rozdíl mezi Ruskem a Spojenými státy. Z hlediska lingvistického spočívá ten rozdíl jen v jednom slově, ať už mluvíme rusky či anglicky: Ruská federace se připravuje na válku, a Spojené státy americké připravují válku, prohlásil Bělousov poté, co výbor zamítl předložení návrhu rezoluce.

*Pokud si dobře pamatuji, na znaku Spojených států je vyobrazen orel. Na jedné straně drží svazek 13 šípů a na druhé pak olivovou ratolest s 13 olivami, jako znak mírumilovné politiky. A teď mám otázku – váš orel už všechny olivy snědl, že zbyly jen šípy? zeptal se Putin. Bolton odpověděl, že olivovou ratolest sebou nepřivezl. To jsem si však myslel, zareagoval Putin.

*Velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová řekla: Lži, podvod a drzost se stal novým standardem ruské kultury.

*V roce 2006 The Wall Street Journal bez okolků vyzval považovat ruského vůdce za nepřítele Spojených států. Vladimir Putin je zlý muž, který nemá žádnou duši, prohlásil John McCain a Hillary Clintonová. Henry Kissinger varoval, že tak daleko nelze zajít: Démonizace Vladimirem Putinem není politika, ale omluva pro její nedostatek.

*Tribun: Boris Jelcin – nejlepší ruský prezident, kterého kdy Západ měl.

*Naším problémem je Rusko, které se snaží podkopat vše, co v Evropě podkopat může, řekl Tusk. Mohu uvést množství příkladů toho, že Rusové se nebudou zdráhat jakýchkoliv prostředků, aby oslabili evropskou jednotu.

*Martin Fendrych: Co je cílem Rusů? Vytvořit pocit, že něco jako pravda vůbec neexistuje.

*Petr Žantovský: Když se dnes řekne Rusko, tak to je, jako kdyby se řeklo sprosté slovo. Je to velmi zvláštní, jak moc vypjatě se tahle atmosféra v českých médiích pěstuje, má to svůj důvod. Ale není to jen o nás.

*Putin: USA by mohly požádat OSN nebo legitimní syrskou vládu o souhlas s americkou armádou na jejím území. V rámci mezinárodního práva žádná třetí možnost pro US jednotky v Sýrii neexistuje.

*Pence obvinil Peking nejen z vměšování do US voleb, ale rovnou i ze záměru provést v USA změnu režimu. Rusko hadr. Mimochodem, Putin požádal, aby ho už přestali zatahovat do těch amerických hádek.

*Staňte se už konečně normální zemí, vzkázal do Washingtonu íránský ministr zahraničí.

*Írán vyzývá Izrael a USA, aby se už konečně připojily k dohodě o zákazu chemických zbraní a zničily své arzenály.

*Pentagon míní, že dodávky ruských protivzdušných systémů S-300 do Sýrie k ochraně před izraelskými a jinými nálety jsou nezodpovědné.

*V Norsku byl pro špionáž zadržen pracovník ruského parlamentu, který se účastnil jakési akce evropských parlamentů. Prý „sbíral data“… protože se pohyboval po budově, v níž se akce konala.

*Viníky nehledáme! Viníky určujeme!

*Na sankcích chtějí USA spolupracovat s Evropou, Asií i blízkovýchodními státy a jsou připraveny obejít i Radu bezpečnosti OSN. „Bude naším posláním udělat život co nejhorším pro tu zdechlinu režimu (v Sýrii) a donutit Rusy a Íránce, kteří to všechno způsobili, aby vypadli,“ vysvětlil Jeffrey americkou filosofii v době, kdy vojenskou etapu války USA se svými „proxy“ džihádisty prohrály. A Senát USA mezitím už odsouhlasil další sankce proti syrskému režimu, a to kvůli „válečným zločinům“ a „použití chemických zbraní“, přičemž tytéž sankce rovněž míří na Rusko za podporu Asadova režimu.

*Šukrí Kuvatlí, dvojnásobný prezident Sýrie v prvních letech nezávislosti, popsal těžkosti s vládnutím ve své vlasti: „Polovina Syřanů se považuje za lídry národa, čtvrtina si myslí, že jsou proroci, a deset procent si představuje, že jsou bohy…“ … aneb na co všechno člověk po ránu nenarazí, píše Tereza.

*DAEŠ tam už není, nesmiřitelní teroristé odešli, Bílé přilby byly také evakuovány. Kdo ještě může v Sýrii potřebovat peníze? No a ministerstvo zahraničí USA přece nebude sponzorovat mírový život, komentovala situaci mluvčí ministerstva zahraničí Ruska Marie Zacharová. Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov také oznámil, že v OSN existuje tajná směrnice, zakazující pomoc při obnově Sýrie. Jak později oznámily noviny Kommersant, dokument je datován 17. října 2017. Z textu vyplývá, že světová organizace bude připravena přispět k rekonstrukci SAR pouze tehdy, pokud bude Bašár Asad svržen. Mezitím oficiální zástupce generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric zdůraznil, že otázka existence tajné směrnice se zkoumá. „Naše pozornost je nyní zaměřena na politické urovnání,“ dodal.

*Nikdo nemůže vážně očekávat, že budeme teď podporovat obnovení Sýrie za Asada poté, co jsme po dlouhá léta tvrdili, že Asad je hromadný vrah a že zabil značnou část vlastního obyvatelstva. Bylo by to vyhlášením politického a morálního bankrotu, řekl Ischinger. Nikdo od Západu nemůže vážně očekávat pomoc v obnovení Sýrie za prezidenta Bašára Asada, řekl Sputniku předseda Mnichovské konference o bezpečnosti, německý diplomat Wolfgang Ischinger.

*Z Demokratické strany USA se stala mafie levicového ražení, říká americký prezident Donald Trump. Tuto informaci uveřejnila televize Fox News v sobotu 6. října. Trump vyzval 5. října na mítinku svých stoupenců ve státě Minnesota, aby nedávali své hlasy demokratům, poněvadž jejich zástupci v Kongresu mají nízké IQ.

*Během léta americká mainstreamová média popisovala Trumpa a vše a všechny kolem z 92 procent negativně a jen z osmi procent pozitivně. Trump dopadl nejhůř ve srovnání se všemi ostatními prezidenty v dějinách. Schválně – kdo asi tak ovlivňuje americké volby? Odpor Donalda Trumpa vůči mediální scéně stojí na racionálním základě, protože média skutečně umějí manipulovat. Problém je, že on manipuluje taktéž. Trump i média spolu tedy hrají hru o to, kdo dá větší ránu a přebije toho druhého.

*Chráníme Saúdskou Arábii. Řekli byste, že jsou bohatí. Mám rád krále, krále Salmána. Ale králi jsem řekl – chráním vás – nemusel byste zůstat tam, kde jste za dva týdny – musíte platit svoji armádu. Slova padla na politickém shromáždění v Southhavenu. Trump nevysvětlil, kdy taková slova saúdskému králi konkrétně řekl.

*Bez nás byste nepřežili ani dva týdny, řekl prý Trump saúdskému králi, kterého jinak prý miluje jako Kima … takže „Plaťte!“

*Tereza: Pouhý den poté, co se Trump pochlubil, že řekl saúdskému panovníkovi, že bez Ameriky by u moci vydržel sotva čtrnáct dní, poskytl saúdský korunní princ rozhovor Bloombergu. A v něm mimo jiné pohaněl Obamu, zatímco Trumpovi se vlísnul… ale prohlásil, že Saúdská Arábie je tu „déle než USA“… a že si za žádnou „americkou ochranu“ platit nebude… fascinující matroš…

*MbS, jen pár týdnů poté, co se „vyřádil“ na Kanadě a na její starosti o dodržování lidských práv v Saúdské Arábii, Trumpovi „vrátil úder“ tvrzením, že Saúdská Arábie bez americké pomoci přežije i „dva tisíce let“ a na rozdíl od USA nečelí občanské válce.

*Eva: Asi si drzí Saúdi neuvědomují, že nejsou vyvolení….“Normy lidské slušnosti“ nemůže porušovat každé ořezávátko. To mohou jen vyvolení. A šmytec! Jak to řekl kdysi Erďa? „Demokracie je vlak, který nás doveze tam, kam potřebujeme.“

*Jihokorejská ministryně zahraničí Kang Kyung-wha sdělila, že sankce budou znovu zváženy. Sankce byly odpovědí na potopení vojenské korvety, při kterém zemřelo 46 námořníků v roce 2010. Loď potopilo torpédo. Severní Korea odpovědnost za útok popírá. Slova jihokorejské šéfdiplomatky vyvolala negativní reakce nejen doma, ale i v USA. Americký prezident Donald Trump sdělil, že by v takovém případě musela Jižní Korea požádat o souhlas USA. Jak řekl novinářům: „Neudělají nic bez našeho souhlasu. Nedělají nic bez našeho souhlasu.“ Trump trvá na sankcích proti Severní Koreji do plné denuklearizace země. Ministryně musela také díky kritice doma středeční vyjádření odvolat.

*Trumpův Pompeo není spokojený, že vedeme mírové rozhovory se Severem bez Ameriky, shrnuje Jižní Korea.

*Kdo je spojenec? Máme vynikající vztahy s velkým množstvím lidí, ale nikdo se k nám nechová tak špatně jako Evropská unie. Evropská unie byla vytvořena, aby nás využila v oblasti obchodu, to je to, co udělali, prohlásil Trump. Redaktorka televize poznamenala, že takové prohlášení je nepřátelské. „Víte, co je nepřátelské? Způsob, jakým se k nám chovají. Nejsme to my, kteří jsou nepřátelští… Byli jsme to my, kteří jsme byli v pozici hloupé země po mnoho let,“ odpověděl Trump.

*Trump varuje, že si Číňani žili už moc dlouho až moc dobře.

*V kyjevském parlamentu přiznali, že jim US místodržící Kurt Volker pohrozil, že pokud nebudou poslouchat, zruší Amerika sankce proti Rusku… fascinující…

*Časopis The Independent 6. prosince 1993 vynášel duchovního guru teroristů Usámu bin Ládina do nebe, když o něm napsal: „Anti-Soviet Warrior Puts His Army On The Road to Peace.“ (antisovětský bojovník vede svou armádu na cestě k míru…) Smutné je, že tehdy svět teroristy v Rusku nazýval „rebely, bojujícími za svobodu“. Patrně „zhypnotizovaná“ Evropa přestala rozlišovat den a noc, dobro a zlo.

*Vladimír Franta popisuje debatu na téma „Západ v éře Donalda Trumpa“. Akce proběhla dne 9. října 2018 v atriu vysoké školy CEVRO Institut v Praze. Moderoval Alexandr Vondra.

*Dan Schueftan: Nemůžeme oponovat tomu, na kom závisíme. Buď Amerika povede svět, nebo nikdo. Ani Čína nechce stávající status quo nijak měnit, protože zažívat prosperitu může jedině, když jsou USA na vrcholu v pozici lídra. Pokud USA nepovedou svět, vše utone v chaosu. Evropa se málo snaží, málo projevujeme vděk Americe, díky níž nežijeme v bídě a chaosu. Evropa by neměla odebírat ruský plyn. Musí se hrát dle pravidel USA, zejména tehdy, když se bez Ameriky neobejdeme.

*Joshua Muravchik glorifikuje USA takto: USA zařídily nevídanou expanzi demokracie do světa, jakou historie ještě neviděla. USA nejsou imperiální zemí, za vše vděčíme tzv. Pax Americana! Západní Evropa projevuje nebezpečnou náklonnost k Putinovi (viz Itálie, Německo, Francie…).

*Amichai Magen byl ve své řeči docela radikální: USA daly Evropě 30 let času, aby se o sebe naučila postarat sama! Smyslem USA je poskytnout světu tzv. EUNOMII (harmonické equilibrium). Magen poděkoval USA za to, že zbavily svět negramotnosti, chudoby, posunuly významně délku dožití člověka. Bylo chybou nezalévat strom demokracie a bláhově si myslet, že volná ruka trhu vše vyřeší. USA se snažily socializovat takové země jako Čína, Rusko a další. Jediné co USA sklízí za svou obětavost a dobrotu, říká Amichai Magen, jsou pomstychtivé tendence (hackerské vměšování Ruska do amerických voleb…). Všichni řečníci se shodli, že Evropa musí zatočit s polarizací společnosti, aby v Evropě nevznikla občanská válka! Znamená to, že všichni musí zastávat jediný správný názor? Lidi ze sálu byli buď natolik zaskočení, nebo upřímně uvěřili v onu krásnou zemi za oceánem, že se žádná větší debata nerozproudila.

*Podle Kotrby si ještě americká generalita nestačila všimnout, že USA světu nevládnou a Rusko není zhroucená země.

*Kazatel Chris Hedges: Žijeme v časech, kdy je vše ničeno. Lékaři ničí zdraví, právníci spravedlnost, university vzdělanost, vlády svobodu, média informovanost, církve morálku a banky ekonomiku. Dále hovoří o permanentní válce. Žijeme fakticky vprostřed ní a každé tři roky se „opakuje“ válka světová, v níž zemřelo 52 milionů lidí. Za pouhé tři roky totiž dnes umře hladem a ve válkách ještě o dva miliony osob víc.

*Ortman: Kdo má v ruce ekonomickou moc, má v ruce všechno. Nebude rozhodovat počet tanků, to jsem řekl ve vztahu k Číně, nebude rozhodovat počet vojáků, ale bude rozhodovat to, jakou kdo bude mít ekonomickou moc. Dneska Čína nejenže dohání Spojené státy, ale dává jim za uši. A všimněte si, zatímco Spojené státy jsou hloupé, angažují se ve zbrojním průmyslu, vedou válku v Afghánistánu, byly v Iráku – mrhaly prostředky. Čína do žádných zemí neposílá svá vojska. Ona se nesoustředí na vojenskou válku, ale na ekonomickou válku. Zatímco Američani poslali do luftu miliardy a biliony dolarů na různé války, Čína to nikdy neudělala, protože je chytrá. Vyhraje ten, kdo bude silný v ekonomice. A to je ten trend. Proto brojím za silnou Evropu.

*Ruské HDP je na hlavu 10 608 dolarů, německé dělá 44 500 a japonské 38 400 dolarů na hlavu.

*Čína prý ohrožuje americký vojenskoprůmyslový komplex tím, že některé nezbytné komponenty prodává za uměle nízké ceny a nutí tak americké producenty odcházet z trhu.

*Čína je největší rozvojová země ve světě a Spojené státy jsou největší rozvinutá země.

*Írán vývoji vztahů mezi mocnými jen se zájmem přihlíží. A sází na osvědčenou taktiku, kterou je čas. Čeká na to, až Trump zeslábne. A bez USA nebude sebejistý ani Izrael… A nově bez Ruska už vůbec ne. Tož tak.

*Izraelská premiérka Golda Mayer, která na jedné tiskové konferenci, kde dostala otázku, jaký má názor na Henry Kissingera, stručně odpověděla „Metternich!“

*Když jugoslávský regent, princ Pavel, začal navazovat kontakty s nacistickým Německem, zaznělo z Berlína na adresu Bělehradu, že od té chvíle se už Bělehrad nebude muset starat o své zahraniční záležitosti, že to za něho vezme Říše. Němci někdy dokážou formulovat svá stanoviska s tak odzbrojující „duchaplností“, jaká je vlastní snad pouze jim.

*Mnohé výroky německých politiků pak musíme brát jako projev špatné informovanosti či podřízení velmoci, která dosud Německo okupuje.

*Proces kreativního zničení, jak říkával J. A. Schumpeter (pozn. v Třešti narozený akademický ekonom a politolog, pozdější ministr financí Rakouska). Jen 10 % v bankách tvoří peníze, zbylých 90 % to jsou tzv. žirální peníze (bezhotovostní peníze resp. zápisy na účtech plnící funkce peněz).

*Evropané jsou největší lháři. Hlavně západní Evropané se vidí jako nejvíce civilizovaní lidé. Oni vytvořili kulturu, oni vynalezli nejlepší technologie, všemu nejlépe rozumí, všechno vědí lépe. Považují se za nejchytřejší bytosti na zeměkouli. Oni vytvořili mezinárodní soudní instituce v Haagu, přičemž zbytek světa s jejich mezinárodností jen seznámili. Švýcaři, Němci, Francouzi, Britové a další si myslí, že ovládají svět. A oni ho z velké části opravdu ovládají. Ale není v tom žádná mezinárodní shoda. Vždyť v Číně je více lidí, než v celé podělané Evropě. Nicméně my to nevidíme, protože jsme si vytvořili v Evropě imaginární svět, kterému říkáme mezinárodní spravedlnost, mezinárodní právo. Ostatně Evropa takhle lhala vždycky.

*Když jsem k tomuto tématu pátrala na internetu, udivil mě také někde citovaný již starý odkaz na vyjádření bývalého mimořádného vyslance Spojených národů Sergia Vieira de Mella v Kosovu, který v roce 1999 prohlásil – překlad citace: Opakuji, nesmíšené národy jsou vlastně konceptem nacistů. Právě proti tomu bojovali spojenci ve 2. světové válce. Spojené národy byly založeny, aby bojovali proti takové koncepci, což se také celé dekády již děje. Přesně to byl důvod, proč bojovalo NATO v Kosovu. A to je důvod, proč Rada bezpečnosti Spojených národů požadovala vojenskou přítomnost v Kosovu, totiž zabránit existenci systému etnické čistoty. (Poznámka redakce Nové republiky k tomuto citátu: Propagandisté NATO záměrně převracejí skutečnost v opak. Jugoslávie byla ze své podstaty multikulturní, multietnická a multireligiózní. Ale kosovští Albánci od konce 60. let minulého století prosazovali koncept etnicky čistého Kosova, zbavené všech ostatních národů. S podporou letectva (bombardovací kampaně) NATO se jim v roce 1999 nakonec podařila etnická čistka na Kosovu a NATO dirigované USA dovršilo tento zločin uznáním takto genocidně vyčištěné „Republiky ë Kosova“.

*Musíme konstatovat, že dnešní politika zcela zparchantěla.

*Zdeněk Zbořil: Střety, srážky a války jakýchkoli kultur a civilizací se nevedou jen kvůli náboženským přesvědčením, doktrínám nebo uctívání Bohů, ale kvůli materiálním a lidským zdrojům a jejich kořistná povaha se zastírá nějakým vznešenou ideou nebo vírou. Není lepšího příkladu než evropská válka třicetiletá, která ještě dnes, i když jen s ostychem, se popisuje jako válka náboženská, jako boje mezi protestanty a katolíky, i když její účastníci častěji kradli, loupili a méně často se modlili. Přesto až do současnosti se udržel zlozvyk válčit ve jménu boha všemohoucího a vševědoucího, kterého někteří šamani nebo medicinmani dodávají, jako epiteton ornans, že i milostivého a spravedlivého. Spojené státy vedou své války ve jménu boží prozřetelnosti.

*V osmi primitivních společnostech, které byly sledovány antropology, se úmrtnost na následky domorodých válek pohybovala kolem 15 %. Na stejném čísle se shodli i archeologové, kteří zkoumali pozůstatky pravěkých kultur – patnáct mužů a žen ze sta se stalo obětí tehdejších válek. Přestože bývá dvacáté století nazýváno stoletím válek, bombami a tanky bylo dosaženo třikrát menší míry úmrtnosti (v přepočtu na celkový počet obyvatel), než tomu bylo u zabíjení pazourky.

*Bety: Ta čísla ztrát z II. světové jsou zajímavá. V procentech Francie a V. Británie ztratily dohromady 2.29 % obyvatelstva. Československo přišlo o 3.51 %! Nedávno jsem se dočetla, že Dánsko se vzdalo za l den. Wikipedie upřesňuje, že to bylo za 6 hodin. Němci obsadili Dánsko a Norsko kvůli zajištění nerušených dodávek oceli ze Švédska. Ztráty Dánska a vlastně i Norska, které se bránilo déle, nestojí vlastně ani za řeč. V té souvislosti se ptám: proč byly naše ztráty v porovnání s např. Dánskem tak vysoké? Také se k Dánům v porovnání s námi chovali poměrně slušně a to včetně dánských židů. Asi v tom bude ta naše slovanská rasa, že?

*Ekonom Milton Friedman kdysi prohlásil: Volný trh nám zaručuje, že „člověk může hlasovat pro tu barvu kravaty, kterou si přeje“. Díky liberální levici tak žijeme ve světě, kde člověk může volit, jak chce a co chce. Prozatím je vrcholem svobodné volby volba vlastní sexuality. Tu navíc člověk může provozovat opakovaně: Jeden den se budete cítit jako žena, druhý den jako muž, na tělesných proporcích až tak nezáleží. Zajímavou vlastností této bezbřehé svobody je skutečnost, že naše volby jsou už tak svobodné, že vůbec nejsou omezeny nějakou realitou a také nemají na realitu žádný vliv. Můžu se sice rozhodnout, že se budu příští měsíc cítit jako žena, ale tělesně se to jaksi neprojeví. Podobnou svobodu nám dnešní mainstreamový liberalismus nabízí i politicky. Ukázalo se to např. během krize v Řecku. Nikdo nemůže popřít, že Řekové mohli volit, koho chtěli. Na realitu jejich politiky to však nemělo žádný vliv, protože tu určovaly zahraniční banky. Vítejte ve světě liberální demokracie! Člověk, který by pronesl větu: „Všichni jsou blázni, jenom já jsem letadlo,“ by podle zastaralých měřítek patřil do blázince. Usuzovalo by se, že není schopen vnímat realitu. Dnes by ho naopak mělo jeho okolí respektovat i s jeho letadlovou identitou. Nikdo nemůže o druhých beztrestně říkat, že jsou blázni. To je přece urážlivé. Kdyby navíc zkušený právník dokázal, že jste touto větou chtěli podnítit nenávist vůči určité skupině osob, pak s Pánem Bohem…. až dva roky odnětí svobody. Takže, milí občané, radujte se z nabyté svobody! Volte si denně svou identitu. Do blázince vás nikdo nezavře. Ale pozor: Jedné věci se střežte! Nikdy nikomu neříkejte, že žijeme v blázinci. To se tady na našem oddělení říkat nesmí. Napsal Adam Votruba ve svém fejetonu.

*Petr Hampl: Napadený si za to může sám, protože vyjadřoval názor, se kterým útočníci nesouhlasili.

*Česká televize v tuto chvíli představuje větší hrozbu pro svobodu a demokracii než jakákoliv cizí mocnost.

*Dne 7. října generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Bělehradě prohlásil, že Severoatlantická aliance bombardovala Svazovou republiku Jugoslávii v roce 1999 proto, aby ochránila civilní obyvatelstvo před režimem prezidenta Slobodana Miloševiće. „Oznámil jsem, že jsme to udělali proto, abychom ochránili občany Jugoslávie a zabránili dalším krokům režimu Miloševiće,“ Každý organismus bránířekl Stoltenberg.

*Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková: Osobně totiž nemám ráda „OFáky“, jak jim lidově říkáme, v překladu „očekávám funkci a peníze“. Zákony tu nejsou pro lidi, ale pro ochranu tunelářů a šmejdů. Justice v naší drahé vlasti selhává, a to je vážné pro zachování demokracie. Myslíte, že je normální, že máme téměř milion občanů pod hranicí bídy a dva miliony na hranicí bídy? Myslíte si, že soudce může mít solární elektrárnu a pak soudit tyto případy? Myslíte si, že státní zástupci a soudci mohou bydlet v bytech pro sociálně slabé a sociálně slabí nemají kde bydlet? Myslíte si, že vina a trest u stejných případů se hodnotí stejně? Jak je možné si objednat stíhání, jak potvrdil i premiér Babiš? Jak je možné zavírat lidi na objednávku? Jak sdělil premiér Babiš! Jak je možné, že státní zástupce zamlčuje důkazy? Jak je možné, že zákony jsou tak nejednoznačné, vzájemně v rozporu a státní zástupce a soudce si dělají výklad, jak se to zrovna hodí, pak v těchto paskvilech vyrábí zločin? Jak je možné, že se podzákonné normy upravují mnohdy tak, aby se dali stíhat lidé? Je potřebné, aby zlovůle některých státních zástupců a soudců byla považována za trestný čin, nikoliv právní názor. Aby zodpovědnost za odškodnění nesl stát, nikoliv poškozený občan. Aby tuto škodu hradil ten, který ji způsobil. Aby funkce soudců a státních zástupců nebyla navždy, ale na omezenou dobu – funkční období.

*Miloslav Kala označil veřejnou správu jako zadýchanou, nefunkční a prakticky v rozkladu. Možná se dá rovnou uvést, že v ČR je to v modu: za tou naší garáží ruka ruku myje, noha nohu podráží.

*Foldyna: Tady nejsou žádní takzvaní nepřizpůsobiví. Jsou tu velmi přizpůsobiví lidé podmínkám, které se nastolují. Tradiční strany, ať je to ČSSD nebo ODS, jsou zodpovědné za tuto špatnou situaci. Politické strany, které se podílely na vytváření sociálního systému, jsou odpovědné za to, že romská minorita se chová tak, jak se chová. Nastavily vágní pravidla, spíše žádná. Nastavilo se pravidlo, že má někdo nárok a nemá žádnou povinnost. Ve chvíli, kdy jasně stanovíte určitou povinnost, ti lidé moc dobře vědí, co mají udělat, aby nepřišli o dávky. Tady má pan prezident naprostou pravdu. Minorita – Romové – se chovají tak, jak jsme jim dovolili. Dáváme jim dávky, oni je berou jako drogu. Je to příjemné. Dostanete peníze, nemusíte jít do práce, spíte do jedenácti. Ve chvíli, kdy stát začne vyžadovat jiné mantinely, začnou se chovat podle nich.

*Hřebejk už nebleje a říká: Není dnes hlavním úkolem mluvit s druhou stranou, s voliči Zemana, Okamury, komunistů… sympatizanty Babiše, Klause juniora, Czexitu. S nimi se mluvit nedá, a ani nemá. My se musíme bránit! Jinak nás ti rasisti, komouši, autoritáři a fašouni zničí, rozjel se režisér.

*Francouzská ministryně pro evropské záležitosti nadávala Maďarsku. Že prý je tam ohrožena vláda práva a pluralita médií a že bylo nutné hlasováním v Evropském parlamentu zastavit evropské radikály. Maďarský ministr zahraničí jí vzkázal, že „Maďarsko není francouzská kolonie“. Realita, v níž žijeme, se stává čím dál tím víc surrealistickou. Jen je mi líto, že už to vlastně není ani k smíchu…

*„Každý organismus brání se otravě cizí látkou. Lze předpokládat, že roztok židovského elementu v německém životě byl tak silný, že na to německý organismus reagoval jako na otravu.“ Toto napsal Ferdinand Peroutka v Přítomnosti 22. února 1939. Na adresu Adolfa Hitlera v Přítomnosti z 26. dubna 1939, kde Peroutka napsal- cituji: „Německá říše oslavila padesáté narozeniny svého Vůdce Adolfa Hitlera způsobem, který odpovídá všem oněm pronikavým úspěchům, jež tento muž za pouhých šest let své vlády svému národu přinesl. Jak dnes věci stojí, nemají Němci nikoho, koho by ve své Walhalle, ve své galerii národních hrdinů postavili výše. Odčinil v rekordním čase většinu následků německé porážky před dvaceti lety, ze státu, o jehož mínění se versaillští vítězové po mnoho let jen nedosti upřímně a nedbale zajímali, učinil stát, do jehož hlavního města putují ministerští předsedové všech ostatních evropských států, považujíce jaksi za dosti přirozené, že jim jest jíti za ním, ne jemu za nimi, známé tři spěšné návštěvy britského ministerského předsedy u hlavy německého státu jsou sensací světových dějin, německý Vůdce stanul na onom významném rozcestí, kdy snad z vůdce národa stává se vůdce národů, zbavil západní mocnosti spojenců a vasalů v této části světa.“

*Majetky, které vznikly za války, považuje Rašín za kolaborační zisky a prosazuje jejich 80% zdanění. Vyhlašuje majetkové přiznání až do poslední slepice. Kdo je přistižen, že něco nepřiznal, tomu propadá zatajený majetek ve prospěch státu. V prosinci 1922 v projevu k mladým členům strany obviňuje legionáře, že chtějí jen výhody na úkor státu: „Za službu vlasti se neplatí!“ Legionáři vyvolají bouři, žádají veřejnou omluvu, ke které nabádá Rašína i TGM. Tvrdý ministr financí ovšem nic neodvolá a nikomu se neomluví s tím, že má na svá tvrzení nezpochybnitelné důkazy.

*Petr Hampl: Naivita, kdy jsme po roce 1989 věřili, že západní svět nám chce pomoci s budováním vlastní demokracie a kdy jsme si odmítali připustit, že v očích západních politiků a bankéřů jsme jen snadná kořist. Ale stejně podstatné bylo to, že nadnárodní skupiny vynaložily obrovské peníze na to, aby ovlivnily české intelektuály a novináře. Začalo to ještě před rokem 89, kdy byla vybraná část disentu placena ze západních nadací, a později se to ještě zrychlilo.

*V roce 1950 odváděly velké firmy v Německu na daních zhruba dvakrát více než zaměstnanci. Počátkem sedmdesátých let se firmy podílely na odváděných daních z jedné poloviny, zatímco druhou polovinu platili zaměstnanci. V roce 2000 odevzdávali již zaměstnanci na daních téměř čtyřikrát tolik co firmy. K podobnému posunu dochází i v dalších zemích EU, říká profesor Jan Keller. Je asi normální, že bohatší lidé mají víc možností, jak se vyhnout zdanění. Tak tomu bylo ve všech dobách a zemích a nikdy tomu nebude jinak. Reálná kupní síla amerického dělníka vzrostla od roku 1978 o 11 %, což je, mimochodem, nižší nárůst životní úrovně, než jakého dosahovaly socialistické ekonomiky založené na centrálním plánování. Reálná kupní síla vrcholového manažera se ve stejném období zvýšila desetinásobně. Může fungovat pozitivně volný trh a kapitalismus, když nyní většinu světového kapitálu ovládá jen hrstka lidí?

*Česká republika byla zvolena do rady OSN pro lidská práva… vedle takových lidsko-právních gigantů jako Somálsko či Bahrajn… fascinující…

*Petro Porošenko označil poskytnutí Ukrajině autokefality za vítězství nad „moskevskými démony“. Bylo to oznámeno na oficiálním webu hlavy státu. „To je velké vítězství bohumilého ukrajinského národa nad moskevskými démony, vítězství dobra nad zlem, světla nad tmou,“ řekl Porošenko a blahopřál spoluobčanům k této „naprosto grandiózní historické události“. Podle názoru ukrajinského prezidenta získání autokefality znamená pád třetího Říma jakožto koncepčního nároku Moskvy na světovou nadvládu.

*Petr Bílek: Z hlídacích psů demokracie se stávají domácí mazlíčci štěkající jen na ty, na koho ukáže prst pána.

*Petr Žantovský: Tehdy řekl jistý Schwarzenberg nesmrtelnou větu: „Česká televize patří těm, kteří v ní pracují.“ Nesmrtelnost této věty si připomínáme od té doby neustále, a to zejména, avšak nejen tehdy, když si tu televizi zapneme a chvilku na ni s nelíčeným údivem hledíme.

*Neumann, Černý, Berger a Malecký jsou persony, které českou mediální scénou přeskakují z jednoho média do druhého, podobně, jako když blechy přeskakují z kožichu jednoho psa do kožíšku druhého. Stejně jako další, v minulosti svou kolaborací s pravičáckými stranami zprofanové zjevy české novinářské branže (Šafr, Balšínek, Břešťan, Slonková, Plesl, Palata, Steigerwald, Jandourek, Drtinová, Fendrych a mnoho jiných), které se – kromě evidentní profesní nedostatečnosti – vyznačují tím, že za peníze českých kapitalistů, což je skupina většinově patologická až kriminální, píší své nepůvabné, prolhané a umolousané agitky. A tedy jsou propagandisty stejného typu, jako byli Lažnovský či Krychtálek za protektorátu nebo Zelenka, Riško či Kojzar za bolševika.

*Když Steve Bannon před pár měsíci ve svém pražském vystoupení prohlásil, že vrcholoví manažeři bank představují větší zlo než Adolf Hitler, novináři tu větu raději přeslechli.

*V dnešní situaci, kdy si Německo, které kdysi striktně zakázalo Bulharsku „Jižní proud“, intenzivně buduje už druhý „Severní“.

*Loni Spojené státy vyprodukovaly 86 milionů tun cementu – a Čína 2400 milionů (2,4 miliardy) tun. Tato čínská produkce představuje více než 58,5 % cementu vyrobeného ve světě. Čína je prostě zemí jiných čísel. Například v Česku a na Slovensku není ani jeden kilometr rychlodrah, v Číně jich je přes 20 tisíc. Ve Francii jich bylo od osmdesátých let minulého století postaveno o něco více než 2,6 tisíc kilometrů; v Číně se uvádí do provozu každoročně dva tisíce kilometrů rychlodrah.

*Murín: „Válka s terorismem“ se ukázala být příliš malým kšeftem. Proti teroristům přece nepotřebujete vyrábět neviditelná letadla a jaderné ponorky za obrovské peníze, z nichž se potom lehce ulívají peníze bokem na zaplacení rozhodujících hráčů na politické scéně USA bez ohledu na politickou příslušnost.

*Havel – skvělý produkt západní propagandy a médií, ale doma k neupotřebení. Klaus – samolibý, ale úspěšný.

*Hrdinové se mění podle toho, jak to vyhovuje tomu, kdo právě vládne.

*S každým dnem je pro diplomaty stále těžší určit, kdo je spojenec a kdo nepřítel.

*Zajímavé je, že Jean-Claude Juncker mezitím už varuje Italy, aby nevystupovali z Unie, což v zásadě značí, že je to zřejmě reálný problém. Kdyby to nebyla seriózní záležitost, asi by do Říma nevzkazoval, že Unie bez Británie přežije, ale bez Itálie už nikoli, a sama Itálie zase prý nepřežije bez Unie… Zkrátka, čekají nás turbulentní časy. Evropská unie se podle všeho v příštích letech ponoří do vzájemných sporů, které ji ochromí vnitřně, což se samozřejmě odrazí i v neschopnosti dohodnout se na nějaké jednotné politice navenek. Takže si troufnu předpovědět, že globální význam EU bude dále klesat a bude snadným „soustem“ pro každého, kdo o ně projeví zájem. Bude to velká škoda. A tak panu Prouzovi jeho osvětovou kampaň vůbec nezávidím. Musí to být fuška a navíc bez jakékoli záruky na úspěch.

*Všeobecné volební právo bylo v Brazílii poprvé zaručeno až v ústavě z roku 1988. V roce 1891 nemohli volit „nevzdělaní lidé“, což z politického procesu vylučovalo 70 % lidí, v roce 1950 bylo „nevzdělaných“ 50 % a v roce 1980 ještě pořád 20 %. Obecně se toto vyloučení netýkalo jenom potomků bývalých otroků, ale obecněji chudých. Je to v kontrastu s Indií, která po získání samostatnosti v roce 1947 stanovila všeobecné volební právo, i když se jednalo o sociálně rozdělenou společnost.

*Poviedka „Snehy Kilimandžára“, publikovaná v Esquire v roku 1936, vyniesla Ernestovi Hemingwayovi až 5 dolárov za slovo. Na prelome storočí sa v USA predalo viac video-hier, než kníh.

*Donedávna jsme evidovali v Atlase romských komunit přibližně 620 romských osad… dnes se přibližujeme k číslu více než 1100… nehledě na vynaložené prostředky, deklarovanou snahu a prezentaci „úspěšných projektů“ se situace nezlepšuje, ve skutečnosti se citelně zvětšuje a zhoršuje, píše autor Hriczko.

*Zbořil: A kdybych mohl přispět k úvahám o významu Senátu, dovolil bych si navrhnout, aby senátoři nepobírali za službu vlasti žádnou odměnu a byly jim hrazeny jen nezbytné náklady na cestovné a možná i stravné. (A mohli bychom to navrhnout i některým institucím EU.) Kdyby si někdo myslel, že je to příliš radikální řešení, odkazuji na spisek Erasma Rotterdamského Jak vychovávat křesťanského vladaře. Je to, pokud se nemýlím, už z roku 1530.

*A teď vážně, Martine Veselovský, jak se můžete nad někým objektivně a rádoby novinářsky pohoršovat, když vás platí největší zloděj novodobý český historie, Zdeněk Bakala? Víte, že ty prachy, kterými vás dotuje, jsou horníků? Z předražených bytů? Apeloval moderátor a majitel TV Barrandov. Ještě si kopnul, že když je Veselovský tak objektivní, proč se v jeho pořadech neobjeví Zdeněk Bakala? Až přijde Bakala, přijdu tam taky, slíbil Soukup a dodal, že co jsme si, to jsme si, já vás taky nemám rád, zakončil téma ředitel TV Barrandov. Na závěr se Jaromír Soukup trefoval do bývalých politiků ČSSD. „Jirka Paroubek nepochopil, že Jirku Paroubka má rád akorát Jirka Paroubek,“ komentoval snahu bývalého premiéra se vrátit do politiky.

*Pro Masaryka bylo nesmírně důležité, aby v Rusku byly založeny naše legie jako vojenský základ státu. Z toho důvodu například v březnu 1918 zaplatil 200 000 rublů eseru Borisu Savinkovovi, aby uskutečnil atentát na Lenina, který jejich vzniku bránil. Savinkovovým revolverem skutečně na Lenina střílela v srpnu 1918 Fanny Kaplanová.

*Za mladé první republiky napsal tehdejší výrazný oponent T. G. Masaryka a drsně sršatý literát, poslanec parlamentu Viktor Dyk tento epigram: „Nade hradem, pode hradem, kradu, kradeš, krade, kradem!“

*Karel Kryl: Politikovi se nevěří, politik se kontroluje!

*Jakmile „vítr změn“ dorazí do Evropy, všichni „bruselští byrokrati“, kteří se vynoří z „opevněných bunkrů“, půjdou domů, řekl italský ministr vnitra Matteo Salvini v rozhovoru pro Die Welt. Řekl, že v novém rozpočtovém plánu Římu, který se EU tak moc nelíbil, se nezmění ani jedna čárka. „Odůvodnili jsme očekávání 60 milionů Italů, nikoliv Bruselu,“ dodal politik a vyjádřil důvěru, že se orgány EU dříve či později vzdají a dovolí italské vládě vykonávat její práci.

*Polsko… bezmála třicet let „poté“… „čistí“ své ministerstvo zahraničí od absolventů moskevské diplomatické akademie MGIMO… Černínu přeběhl mráz po zádech…

*Rusko má zájem, abychom se stali trojským koněm v Evropské unii. Ale to je strašně nebezpečné, a jestliže to lidé nerozpoznají, bude to tragédie,“ poznamenal dále Halík. Dle jeho slov je nyní důležité modlit se a pracovat.

*Ďáblův vyslanec, Tomáš Halík. Dobře si na fotce prohlédněte jeho lebku, stále je tam dobře viditelná jizva po operativně odstraněném rohu. Nebýt této operace, nikdy by ho kníže temnot na náš svět nevyslal. Proč musel skončit zrovna u nás, to ví jen sám Lucifer.

*Ekonomika a logika zanikla za hlasitého komentování ekonomistických pseudovzdělanců. Docenti a profesoři kretenizmu. Státy fungují pouze díky půjčkám a dotacím z peněz vzniklých z ničeho. Dluhy všech jsou větší, než veškerý majetek na planetě. Nikomu to nevadí.

*Ve skutečnosti nejde o to vrtěti psem na jeden způsob, ale spíše o vrtěti hodně pejsky. Vrtí média, vrtí vojáci, vrtí politici, vrtí kritikové premiéra, vrtí i premiér. Neboť vrtěti psem je základem demokratické civilizace – nepřetržitou tsunami žvástů.

*Bratry Mašíny ostatně odmítal vyznamenat i prezident Václav Havel, o kterém Ctirad Mašín prohlásil, že to byl „kretén pěstovanej estébákama“.

*Paní Lada Dvorská napsala: Minulý režim byl „režim zlodějů, vrahů, spodiny, krvavé lůzy a sadistických prasat“. Všichni slušní lidé prý z tehdejšího Československa buď utekli, nebo byli popraveni komunistickou mocí nebo byli alespoň ve vězení. Všichni ostatní, všichni občané tehdejšího Československa, všichni do jednoho jsou pro autorku jen naprostou lůzou, odpadem.

*Jiří Jírovec: Slavit není co. Československo zmizelo z mapy a co je horší, mizí i jeho historie. Máme zákon o protiprávnosti režimu z let 1948 až 1989, máme ústav pro vymazávání tohoto období z paměti. Pamatuji se na článek o Václavském náměstí. Ze všech domů tam Česku patří již jen dva nebo tři. Takže jaký důvod k radosti. Systém, který poskytoval existenční jistotu, byť omezoval některá lidská práva, byl víc k životu než ten opačný, posametový. Práv, která často zůstávají jen na papíře, se člověk nenají. V Česku někteří kupčíci s lidskými právy nehorázně zbohatli, to je pravda. Jenže není dost bytů na nábřeží a vil ve Střešovicích. Máme milion a půl králíkáren první kategorie. Jejich majitelé by mohli komunistům ruce líbat, kdyby to nebylo proti zákonu. Edward Albee vsunul do jedné hry bonmot: „Kde se někdo ptá, tam nikdo neodpovídá, a kde by někdo odpověděl, tam se nikdo neptá“. To je velmi výstižný popis žvanírny zvané sněmovna.

*Někteří politici si postěžovali spřáteleným médiím, že nedostali pozvání na Hrad a tím pádem jej nemohou ani Zemanovi vrátit, konstatoval student politologie, který si nepřeje být jmenovaný, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu.

*Jak bylo dokázáno na republice Kosovo, není v 21. století pro existenci státu nutná ani ekonomika, ani obyvatelstvo. Jestliže má stát ministerstvo zahraničí se správnou pozicí a základnu NATO, tak se vlastně o kolapsu oné jedničkářské země ani nikdo nedoví. Kromě snad místních křováků. Jejich osud ale, řečeno na rovinu, pány zajímá ze všeho nejméně…

*Jan Keller: Zrodila se ideologie nové liberální progresivní kulturní levice, která je tak trochu zavádějícím způsobem označována za neomarxistickou. Už kdysi o nich někdo prohlásil, že to jsou ve skutečnosti potomci Karla Marxe a Coca-Coly. Ventilují svoji pokrokovost revolučními řečmi o nutnosti zrušit stát, zrušit rodinu, zrušit rozdíly mezi pohlavími. Pravice jim to toleruje, protože se tím spolehlivě odvádí pozornost od skutečných problémů společnosti. Jeden francouzský filozof nedávno napsal, že ideálem nové levice je společnost, kde zvlášť velké balíky akcií drží lesbicky orientované černošky.

*Rozdělením Československa jsme spolu se Slováky získali v Bruselu o jednu židličku a hvězdičku více. Němci naopak sjednocením Německa o jednu židličku a hvězdičku v Bruselu přišli. Bylo to z naší strany nekonečně rafinované. A představte si, Němci si toho dodnes nevšimli.

*Snad ještě nikdy nebyly ty nejpřízemnější zájmy vydávány s takovou neomaleností za ty nejvyšší hodnoty, jako je tomu dnes. Snadnost, s jakou se to děje, a naivita, s jakou je to částí veřejnosti přijímáno, nás ohrožují ze všeho nejvíce.