Britské listy – elfí doupátko pod kritikou bývalých přispěvatelů

Jakub Laurentius
7. listopad v 0:27  Facebook
Vyjádření vskutku rozhořčeného a zaujatého “blba”. Trochu delší text, ale oponuje zkřivenosti, jež se dnes lavinovitě šíří a jež se mne osobně dotýká…


Setkal jsem se dnes večer s mladším kolegou. Je to molekulární biolog, ale – jak je v našich oborech zvykem – má přesah; do geografie, ekologie, sociologie… Zajímá ho, jak lidé žijí, jak myslí…

Zcestoval leccos, s přestávkami byl skoro dva roky v zahraničí. Pobýval v Indonésii, v Malajsii, navštívil Rusko i Mongolsko. Jak říkal, nepotřebuje výkladový slovník, nepotřebuje, aby mu někdo vykládal, co si má myslet, když tam všude byl a svou představu o těchto světech si vytvořil.

V kontrastu s tím se dovídám, že čelný redaktor Britských listů, do nichž jsem kdysi přispíval pod číslem 1867, je mluvčím tzv. elfů, čili protiruských trollů, kteří se pod rouškou anonymity snaží “uvádět na pravou míru” údajné proruské desinformace.

Ten redaktor / mluvčí se jmenuje Bohumil Kartous. Mé jméno je Jakub Rolčík. Pod číslem 1867 jsem publikoval 110 textů, někdy horší, častěji však – troufám si tvrdit – lepší kvality.

Nad některými analýzami týkajícími se Iráqu či vývoje v České republice po r. 1989 jsem strávil až 100 hodin práce. Nelituji toho, i když jsem za jediný ze svých článků nedostal ani korunu odměny. Považoval jsem svou práci za občanskou povinnost.

Ale URÁŽÍ mě, když se prizmatem zkušeností svých i svých kolegů podívám na to, čeho jsou dnes Britské listy schopny. Pokusím se vše ve stručnosti shrnout v následujících dvou bodech:

– Když mne Jan Čulík přesvědčoval, abych se svou erudicí publikoval v Britských listech, trval na tom, abych odhalil své jméno a ‘background’. Kvůli věrohodnosti. Anonymita byla vyloučena.

Přistoupil jsem na to. Ale pan Kartous nyní jedná anonymně? Ta squadra trollů, která bojuje proti ‘desinformacím’, může ‘v zájmu bezpečnosti’ zůstat v utajení? Kde je ten občanský postoj, jehož se po mně dožadoval Jan Čulík? Kde a kdo jsou ti lidé, kteří se údajně domáhají pravdy, ačkoli se jako krysy schovávají v bludišti internetu?

– Britské listy si kdysi zakládaly na tom, že píší mainstreamu navzdory, padni komu padni. To už neplatí? Bohumil Kartous už ví, kde se nalézá pravda a proti čemu je zapotřebí bojovat? V čem se dnes Britské listy liší od mainstreamu?

Byl bych rád, kdyby Jan Čulík a Bohumil Kartous vylezli ze svých mediálních děr a postavili se oponentům. Obávám se, že už toho nebudou schopni.

Jakub Rolčík
alias
Jakub Laurentius
[latinská přesmyčka mého příjmení]

A ohlasy pod článkem:

Michal Vimmer Mam to stejne. Kdy nastal ten obrat v ČKD (dřive čulík, kotrba, dolejší, dnes č. +karel dugin dolejší) ? Vzpominam na prekvapeni z foto mdm Olbrajt na navsteve u pana Č. v Glasgow. Čkd se pořád potácí na hranici nebyti, aspon se tak stale tvari, ale jakoby se starou damou prisla nabidka, jiz nebylo lze odmitnout. A tak Čkd jede dal, akorat uplne stejne jako česká teleblbize, ktere p.Č nemohl prijit na jmeno. ČT ani my jsme se nezmenili. Čkd ano. Oportunisti a karieristi se ovsem flexibilne meni z podstaty.
Pavel Šefl Jakube, plný souhlas a podpora tomu, co jste napsal. Také jsem se zájmem četl BL. Pak se ale obsah poměrně rychle změnil. Já osobně si to vysvětluji tím, že si někdo BL (respektive Čulíka a spol.) koupil. Základní otázkou je, kdo dnes BL platí. Když se z někoho stane Jidáš, který prodal svoji duši zlu a slouží mu, je typickým rysem jeho chování pokrytectví. Proto ta rouška anonymity.
Hana Pertlová Je možné text pretisknout Jakube?
Jakub Laurentius Hana Pertlová Jistě. Nikdy jsem nestál o publicitu, ale na Čulíkovo naléhání jsem reagoval tím, že jsem se “odkryl“.
Ale Kartousovo práskačské vystoupení mne přimělo k tomu, abych ještě jednou vystoupil. Je to absurdní popření ducha kdysi takměř samizdatových Britských listů. Udavačství, trolling, boj za jakousi imaginární “pravdu”. To nejsou Britské listy, do kterých jsem kdysi přispíval. Staly se mainstreamovou žumpou. Navíc přesvědčenou, že je něco víc, než zbytek světa
Nechal jsem tam (zdarma) kus svého života, kus své osobnosti. Nelituji toho. Ale dnes vidím, že Britské listy jsou hájemstvím ideologicky předpojatých politruků a gaunerů.
Kolegovi Jaroslav Polanský vyčítám, že dává slovo kdejakemu blbovi. Včetně toho vypatlance Pavla Novotného. Ale na nic si nehraje. Chceš? Napiš. Ale Britské listy se odchýlily id svého étosu. Dělají že sebe etalon hodnověrnosti, novinářské etiky a nezávislé žurnalistiky. Přitom se neštítí práskačství. Případ Rogozov byl jen úvodním číslem snahy napravovat svět Britskými listy.
Dominik Ticháček Já je poprvé četl v době, kdy už stáli za betla. A pan Čulík se sám odhalil :), když začal ve VB žalovat jako dítě. Z BL se stal takový novodobý Ohníček.
Ladislav Žák Víte, už Zdeněk Jirotka popsal geniálně činnost podobných znalcu pravdy či pravé míry… Saturnin s dědečkem si na to otevřeli kancelář…
Problém je v tom, že my lidé myslime v příbězích…Jsme Pan narrans… A ty lepší a vtipnější vyhrávají… Ostatně i poručík Dub o věcech mluvíval před válkou s okresním hejtmanem. A taky to byl učitel…Jako Čulík s Kartousem😜😃😋
Květa Le BL jsem kdysi četla. Pak šla kvalita dolů, co to tam ovládl exot Dolejší, který vystupuje na internetu pod smyšleným jménem.
Michal Vimmer https://legacy.blisty.cz/art/54487.htmlSpravovat
LEGACY.BLISTY.CZ
Bývalá americká ministryně zahraničí dr. Madeleine Albrightová…
Jana Kunšteková Britské listy také bývaly základem mého čtení. Už tři roky nebo déle jsem na ně nesáhla. U Kartouse je jeho “elfování” o to horší, že vystupuje v televizi a na různých internetových stránkách jako “expert na školství” a je to pilíř neziskovky EDUin, která má velké slovo u ministerstva školství, jedno, kdo je zrovna ministr, je velkým zastáncem inkluze počesku a také v jednom kuse poučuje učitele, co všechno dělají špatně. Nikdo z nich není učitel! Co se týče PL – už zdaleka neplatí, že dávají všechno. Novotného dají, ale moje články k Turecku a IS ne.
Marek Řezanka Zase blíže…
Není třeba hledat Delfyčekat na Pýthiik tomu více poznat Elfykteří tady žijí
Elfové nás často šálído záhuby vedouVždycky bacha na maršálys tváří vážně bledou
Šiřitelé „pravdy“ cpou sevšude tam, kam mohouspoléhají na Kartouse(ať si trhne nohou)
Co že je to za filututenhleten Bob z Blistů?Je holt z Aspen institutu(odtud jeho přístup)
A čí prachy že jsou tedyza tou institucí?Bakalovy – konec vědyvíme, čí jsou kluci
Odkud že to vítr vanevíme – také známetyhle elfy samozvanéje to furt to samé
Když je v roli zahradníkakozel jako prasepak zahrádka zanaříkáže ji celou spase
Že nám chybí inkvizice?Máme mít víc vděkuže jsme v naší republicezas blíž středověku…

 Licek Jan Kdysi, když se objevili v počátku, jsem je četl, postupně se ale měnili, tak čtení ubývalo a pak už žádné čtení těch listů nebylo.

Anna Čurdová Také jsem do BL ráda psala a svého času byla pravidelným a hojným přispěvatelem.Inu časy se mění, kdo dříve téměř revolucionářem byl je dnes věrným služebníkem režimu. Koho chleba jíš toho píseň zpívej a u čas na hrdinství asi opravdu není.
Hlatko Jistić Čulík ještě před pár lety bral, pokud je mi známo, prachy od Albrightové, kdo jej financuje teď mi není známo. Blitky mám pod svou rozlišovací schopností.

Marian Kechlibar Dokonce i já jsem do BL občas přispěl. Kde jsou ty časy. Dneska jsou to Svědci Čulíkovi.
Michal Rusek 120 textů (někdy horších, jistě) zadarmo. Ani poděkování jsem se od Čulíka nedočkal. A co teprve od hulváta Kotrby, kterého levice opěvuje a který stříká pepřový sprej bezdomovci škemrajícím cígo do očí. Neuvěřitelná pýcha, včetně dalších (nebudu ani jmenovat). Ale Brazilce si vážím, TEN má úroveň.
Michal Rusek Když to tady tak čtu, tak Britské listy jsou králem tunelářů: Vytunelovaly étos Velké Británie, jejíž jméno si daly do názvu a které roky působilo, jako lákadlo… A pak se roky snažily tvářit, jako lepší noviny, kterým jde o autentickou pospolitost, ale nakonec všechen um stovek a tisíců přispěvovatelů (vše zadarmo) falešně používá pár lidí ve velení v čele s Čulíkem k podpoře jimi viděného trendu… Je to hlavně smutné. Takto tunelovat důvěru a slušnost.

Hana Zelenková tento vyznavač inkluze a jemu podobní psycho byli v poradním týmu Valachové. Jejich napojení na Aspen a navíc i Peak je víc než zvláštní, že? Serou se do vzdělávání mládeže, nastavují co se bude a nebude učit. Vědí jak na to

Maya Lohniska Ráda sleduji různost názorů, je dobré vědět… sledovat argumentaci, co už ale z principu nikdy neotvírám jsou BL, Forum24 a Jakub Janda. Na tak ubohá propagandistická dílka nechci plýtvat časem.